fbpx
Menu
zabawki

Prezenty mikołajkowe i świąteczne na każdą kieszeń

Jeszcze w radiu nie zabrzmiał kawałek „Last Christmas”, jeszcze świąteczne ciężarówki Coca-Coli nie wyjechały z garaży. Ba! Jeszcze nawet do Halloween trochę czasu, a ja postanowiłam, że podzielę się pomysłami na prezenty mikołajkowe i świąteczne. Dlaczego tak wcześnie – zapytacie? Dlatego, że czas biegnie bardzo szybko czego dowodem są ostatnie trzy tygodnie, w ciągu których komputera dotknęłam może z 5 razy.

Poza tym jest jeszcze więcej powodów. Po pierwsze – nie musimy się śpieszyć i znając upodobania naszych dzieci możemy poszukać prezentu na spokojnie. Po drugie w sklepach nie ma tłumów, a reklamy zabawek nie zalewają nas z każdej strony. Wreszcie po trzecie – ceny nie są wywindowane w górę, jak to czasem bywa tuż przed świętami. Możemy również spokojnie przekazać reszcie rodziny propozycje prezentów. A wiadomo, że prezent dla dziecka to nie jest łatwy zakup. Rodziców kręci coś zupełnie innego niż dzieci.

Jakie powinny być prezenty?

Moim zdaniem praktyczne, takie, które nie będą leżeć w kącie, a będą stale w użytku. Zdaniem mojej córki, powinny być po prostu fajne. Co znaczy mniej więcej tyle, że powinny wpasować się w aktualne zainteresowania dziecka. Dlatego najpopularniejsze prezenty to lalki, klocki i autka. W zależności od płci i wieku pojawiają się też konkretne marki, motywy przewodnie czy zestawy. Warto pozwolić na takie prezenty, zwłaszcza, że dziecko wykorzysta je do maksimum w czasie, w którym dany bohater bajkowy jest jego ulubionym, lub w którym coś jest po prostu na topie. Uważam jednak, że są prezenty, które mimo iż nie wpisują się w te ramy są warte zainteresowania. Są to prezenty, które przez zabawę naprawdę uczą, wspomagają rozwój i zachęcają do aktywności. Nie mówię, że lalki i klocki są złe, one też rozwijają dziecko i jak najbardziej dzieciaki powinny mieć je w posiadaniu, ale jeśli wśród takich zabawek znajdziemy coś zupełnie innego to zainteresowanie dziecka mamy jak w banku.

Zabawki edukacyjne

Prezenty mikołajkowe i świąteczne nie muszą być nudne. Czasami warto rozpocząć poszukiwania nieco wcześniej, unikając świątecznej gorączki i znaleźć takie perełki. Zabawki edukacyjne to naprawdę świetny pomysł dla każdego dzieciaka, niezależnie od tego w jakim jest wieku. Pamiętajcie jednak, że zabawki te wniosą najwięcej, jeśli będziecie towarzyszyć dzieciom w zabawie nimi, wspierać je, cierpliwie tłumaczyć i odpowiadać na pytania. Tym sposobem nie tylko spędzicie wspaniały czas z dzieciakami, ale również zbudujecie niesamowitą więź i nakręcicie koło ciekawości. Kto wie, może nawet w małym, ciekawskim brzdącu zakiełkuje zainteresowanie, które towarzyszyć mu będzie całe życie? Zabawki edukacyjne są o tyle fajne, że w zupełnie niezauważalny sposób uczą. Często ciężko jest zmusić dziecko do tego, by spokojnie usiadło i uczyło się czegoś nowego. Przypomnijcie sobie swoje szkolne czasy, a zrozumiecie. Zabawa jest dla dziecka relaksem, i to właśnie w czasie jej trwania w sposób nieprzymuszony przyswaja się wiedzę. Aktywność podczas zabawy zmusza dziecko do kreatywności, myślenia, wyciągania wniosków, wszystko to w sposób niewymuszony. I to jest wspaniałe! Warto jednak zastanowić się dobrze przed zakupem, ponieważ niektóre zabawki edukacyjne są tylko z nazwy. Więc jakie zabawki edukacyjne wybrać? Co ciekawego oferują nam sklepy?

Jakie edukacyjne zabawki wybrać na prezenty?

Loteryjka obrazkowa – gra logopedyczna

To świetna gra dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ma na celu rozwój mowy dziecka w zakresie poprawnej wymowy głosek szeregu szumiącego „sz – ż – cz – dż”, poszerzenie słownika czynnego oraz rozwoju percepcji słuchowej. W czasie gry dzieci uczą się wymowy poprzez zabawę ćwicząc dodatkowo spostrzeganie, pamięć wzrokową i słuchową, koncentrację oraz myślenie (źródło). Rodzice, których dzieci korzystają ze wsparcia logopedy wiedzą, że nie jest łatwo zmusić dziecko do ćwiczeń. Sama to przerabiam i wierzcie mi, nie mam pomysłów jak zachęcić małą do ćwiczenia „sz”. Liczę na to, że taka gra może nieco odwrócić uwagę dziecka od żmudnych ćwiczeń i przynieść efekt przez zabawę.

Kolor i kształt – gra

Kolejna gra, która w zimowe wieczory zajmie malucha jednocześnie go ucząc. Polega na jak najszybszym skojarzeniu kształtu owocu z kolorem. Ta gra może być bardzo emocjonująca nie tylko dla dzieci w wieku przedszkolnym. Rodzic również może przekonać się co potrafi, a jak wiadomo – najprostsze odpowiedzi udzielane pod presją stają się trudne. Idę o zakład, że wielu z nas pogubi się i będzie miało małe trudności.

 

Nauka w szklarni

To zestaw pozwalający stworzyć prawdziwą mini-szklarnię. Dla 3,5-letniego dziecka niezbędna będzie pomoc rodzica, ale późniejsza obserwacja tego co dzieje się w środku z pewnością zafascynuje każdego. Być może nawet nas, dorosłych bardziej. Taka obserwacja to świetny wstęp do rozwijania dalszych zainteresowań. Naturalna ciekawość każdego dziecka nie da mu przejść obok tej szklarni obojętnie.

Ziemia i wulkany

Ten zestaw również pozwala na poznawanie zjawisk, których na co dzień nie jesteśmy w stanie obserwować. Trójwymiarowy model wulkanu oraz akcesoria niezbędne do przeprowadzania eksperymentów sugerowane są dla dzieci w wieku powyżej 8 lat, jednak wierzę, że młodsze, ale zainteresowane tematem dzieci będą miały świetną zabawę.

Laboratorium astronomiczne

Gra z dziedziny astronomii, układ planet to coś co dla mnie było podstawą na lekcjach fizyki. Dziś, wielu uczniów nie wie nawet ile planet krąży wokół słońca, cześć przekonana jest nadal, że to słońce krąży dookoła ziemi, która jest centrum galaktyki. Nieważne. Ważne, że nasze dzieci są na etapie zadawania mnóstwa pytań. Pytają o słońce, księżyc, o to czemu jest dzień i czemu noc. Ta gra pozwala w łatwy i ciekawy sposób wyjaśnić dziecku czym jest galaktyka i jak wyglądają ruchy planet. Co ciekawe, planety można pomalować samodzielnie – to bez wątpienia dodatkowa atrakcja.

 

 

To tylko kilka zabawek, które spodobały mi się podczas przeszukiwania internetu. Ujęły mnie przede wszystkim dlatego, że na większość z nich wpadłam po raz pierwszy. Jednak naprawdę warto poświęcić kilka wieczorów i poszperać. W różnych sklepach znajdziecie zabawki dla dzieciaków w każdym wieku. Drewniane owoce, które można kroić, przeplatanki, przebijanki, sortery dzięki którym maluchy ćwiczą motorykę. Globusy, puzzle, układanki, gry logiczne dla nieco starszych dzieci. Dla tych w wieku szkolnym mnóstwo gier i quizów pomagających zapamiętać ciekawe wiadomości. Sprawdźcie dokładnie co dana zabawka daje dziecku, oceńcie na ile faktycznie ją wykorzysta, możecie też wybadać teren pytając dziecko teraz, co sądzi o grze czy eksperymencie. Na pewno jeszcze nie skojarzy tego ze świętami.

.To

.

.

.

************************************************************************************************************
Jeśli spodobał Ci się ten wpis będzie mi niezmiernie miło, gdy zostawisz po sobie ślad
i udostępnisz go dalej.
Zapraszam do śledzenia mojego profilu na facebook oraz instagram.

About Author

Absolwentka Komunikacji Społecznej na Politechnice Śląskiej. Obecnie mama trzech cudownych córek - Rozalki,Florki i Kaliny, oraz berneńskiego psa pasterskiego - Riko. Uwielbiająca rolę Home Manager'a, pretendująca do miana Perfekcyjnej Pani Domu fanka książek historycznych i obyczajowych, a także niepoprawna romantyczka.

Facebook