fbpx
Menu
Lifestyle

Kilka sposobów na urządzenie przytulnego pokoju dla dziecka

Urządzenie przytulnego pokoju

Wraz z upływem czasu dziecko chce spędzać coraz więcej czasu w swoim pokoju. Nadal potrzebuje bliskości z rodzicami. Trudno jednak nie zauważyć tego, że ma także swoje małe tajemnice. Potrzebuje przestrzeni i odrobiny intymności, a zabawa w sypialni rodziców lub w salonie nie zapewnia mu jej. Obserwując tego rodzaju zmiany w jego zachowaniu warto zastanowić się nad tym, czy nie nadszedł już czas na to, aby przygotować mu jego własny pokój.

Pokój dla dziecka – od czego zacząć?

Jeszcze zanim wpadniemy w wir zakupów, powinniśmy zastanowić się zarówno nad tym, czego sami oczekujemy od pokoju dla dziecka, jak i nad tym, jakie oczekiwania względem tej przestrzeni ma maluch. O ile pokój niemowlaka meblowaliśmy przede wszystkim z myślą o sobie, o tyle teraz nasze potrzeby powinny zostać zepchnięte na nieco dalszy plan, bo nie wydają się one aż tak istotne, jak potrzeby dziecka. Pierwszym krokiem niech będzie zatem określenie tego, jakie meble dla dzieci muszą znaleźć się w pokoju malucha. Czymś oczywistym jest obecność w nim łóżka, komody oraz regału, na którym znajdzie się miejsce dla książeczek i maskotek. Warto jednak pomyśleć z wyprzedzeniem także o biurku i dopasowanym do niego krześle. Dzieci lubią malowanie, kolorowanie obrazków, lepienie figurek z plasteliny i budowanie skomplikowanych konstrukcji z klocków, a przy biurku wiele z tych czynności można wykonać ze znacznie większą łatwością niż na podłodze lub na łóżku.

Ustalenie, co powinno się znaleźć w pokoju dziecięcym, jeśli chcemy, aby był on funkcjonalny i przytulny, stanie się łatwiejsze także wtedy, gdy zastanowimy się nad funkcjami tego pomieszczenia. Pokój dziecięcy jest zwykle postrzegany przede wszystkim jako miejsce, w którym maluch może się dobrze bawić. Warto jednak pamiętać o tym, że mówimy w jego kontekście również o tej przestrzeni, która pozwala na wypoczynek. Nie zapominajmy też o tym, że dziecko potrzebuje przestrzeni nie tylko w przenośni, ale i dosłownie, pokój nie może być więc miejscem, w którym będą lądować graty. Pozwólmy też maluchowi, aby meble dziecięce rzeczywiście należały tylko do niego. Owszem, pokusa trzymania w nich własnych rzadziej używanych ubrań jest silna, przynosi jednak zwykle więcej strat niż korzyści.

Przytulny pokój krok po kroku

Gdy wiemy już, na co powinniśmy zwracać szczególną uwagę, gdy myślimy o przytulnym pokoju dziecięcym, możemy zacząć zastanawiać się nad konkretnymi rozwiązaniami. Nie wystarczy przy tym, że ich wybór będzie przemyślany. Powinien być też dokonywany we właściwej kolejności.

Baza aranżacyjna

Mianem bazy aranżacyjnej określa się zwykle podłogę, ściany oraz oświetlenie zastosowane w pokoju. I choć może się wydawać, że kluczowe znaczenie ma wybór przyjaznej dzieciom kolorystyki, jest on zaledwie jednym z kilku aspektów, którym warto poświęcić uwagę. Nie mniej istotne jest to, aby zarówno podłoga, jak i ściany były powierzchniami, które można stosunkowo łatwo utrzymać w czystości. Dzieci są znane ze swojej kreatywności i z pewnością nie raz zmuszą rodziców do przeprowadzenia radykalnych porządków w ich pokoju. Przy wyborze oświetlenia warto kierować się zasadą mówiącą o tym, że im więcej źródeł światła zapewnimy dziecku, tym lepiej. Nie musi być to oświetlenie intensywne, trudno jednak nie zgodzić się z tym, że jasne pomieszczenie jest bardziej przytulne niż te, w którym panuje półmrok.

Urządzenie przytulnego pokoju

Meble w przytulnym pokoju dla dziecka

Wybór mebli do dziecięcego pokoju z pewnością okaże się prostszym zadaniem, gdy zdecydujemy się na skorzystaniu z pomocy malucha podczas ich wybierania. Oczywiście, to na nas spoczywa obowiązek wybrania tych wysokiej jakości, które zapewniają dziecku bezpieczeństwo. Ono samo może jednak zdecydować, w jakiej kolorystyce będą utrzymane, ile będą mieć schowków i jak będą się otwierać. Jeśli meble dziecięce są wybierane z udziałem samego zainteresowanego, mamy większą szansę na to, że w pokoju będzie panować większy porządek. Podczas wspólnych zakupów dziecko może też zwrócić nam uwagę na te swoje potrzeby, o których nie myśleliśmy, że są aż tak istotne.

O czym musisz pamiętać urządzając przytulny pokój dla dziecka?

Urządzając przytulny pokój dla dziecka, należy pamiętać o wielu aspektach. Przede wszystkim ważne jest, aby pokój był funkcjonalny i odpowiednio wyposażony. Przyjazna przestrzeń do zabawy i nauki to podstawa, więc warto zainwestować w odpowiednie meble dla dziecka oraz akcesoria, np. regały na książki lub skrzynie na zabawki. Kolorystyka powinna być delikatna i stonowana, aby nie raziła oczu malucha. Ponadto, warto zwrócić uwagę na oświetlenie pomieszczenia – powinno być ono miłe dla oka i funkcjonalne. Zadbajmy także o dekoracje – plakaty, obrazy, czy poduszki, które będą stanowić piękny akcent i dodadzą przytulności pomieszczeniu. Warto również zadbać o bezpieczeństwo dzieci – meble powinny być bezpiecznie zamocowane, a w przypadku dzieci małych, warto założyć zabezpieczenia na gniazdka oraz zainstalować bariery ochronne na schodach. Ciepła, przytulna atmosfera w pokoju sprawi, że dziecko będzie czuło się w nim bezpiecznie i przyjemnie.

Jak i gdzie kupić meble dla dziecka?

Jeśli szukasz mebli dla dziecka, powinieneś rozważyć zakupy w sklepie stacjonarnym z gotowymi meblami dla dzieci. Można tam znaleźć wiele interesujących mebli, które są stworzone z myślą o bezpieczeństwie i komforcie dziecka. Warto też zwrócić uwagę na materiały, z których zostały wykonane meble – powinny być one w jak największym stopniu bezpieczne dla dziecka. Można również zamówić meble dziecięce przez Internet w sklepie Meble BIK i otrzymać je zwykle w niższej cenie niż w sklepach stacjonarnych, jednak przed zakupem trzeba dokładnie przemyśleć, czy wybrany mebel będzie odpowiedni dla dziecka i jego potrzeb. W poszukiwaniu mebli dla dziecka polecamy odwiedzenie kilku sklepów internetowych, a także dobrych sklepów stacjonarnych, które mają szeroki asortyment i oferują fachową pomoc w doborze mebli dla dziecka. Mając do dyspozycji większy wybór, będzie można wybrać idealne meble mając także na uwadze jakość wykonania, cenę i koszty transportu.

About Author

Absolwentka Komunikacji Społecznej na Politechnice Śląskiej. Obecnie mama trzech cudownych córek - Rozalki,Florki i Kaliny, oraz berneńskiego psa pasterskiego - Riko. Uwielbiająca rolę Home Manager'a, pretendująca do miana Perfekcyjnej Pani Domu fanka książek historycznych i obyczajowych, a także niepoprawna romantyczka.

Facebook