Co na wypadające włosy? Każda z nas zadała sobie to pytanie, swojej przeglądarce również. A czy pomyślałaś kiedyś w jakich momentach życia twoje włosy stały się osłabione, łatwiej wypadały? Kiedy twoje paznokcie stały się bardziej łamliwe, kruche, rozdwajające? Są takie okresy w życiu kobiet, ze zmiany są zauważalne gołym okiem. Inna sprawa, ze wcale nas nie cieszą, dlatego zaczynamy szukać. Jesteśmy jak na polowaniu, nasze zmysły się wyostrzają. Szukamy przyczyny takiego stanu oraz szukamy rozwiązania.
Dlaczego włosy wypadają?
Przyczyn osłabienia naszych włosów, a co za tym idzie nadmiernego wypadania, może być wiele. Niemniej jednak należy pamiętać o naturalnym cyklu życia włosa. Oznacza to, że jakaś niewielka ilość włosów będzie nam wypadać przy codziennym czesaniu. Problem zaczyna się, gdy zaobserwujemy wzmożone wypadanie włosów, które trwa dłuży czas. Przyczyn wypadania włosów jest wiele. Poniższa lista to tylko najpopularniejsze przyczyny:
- choroby wewnątrzustrojowe
- choroby zakaźne
- zaburzenia hormonalne
- zła dieta, restrykcyjna, wyniszczająca, nie dostarczająca odpowiednich ilości witamin
- stres
- stan zapalny organizmu
- poród i czas karmienia piersią
- odstawienie antykoncepcji
- anomalia skóry głowy
- niewłaściwa pielęgnacja skóry głowy
- łojotokowe zapalenie skóry
- poważne operacje chirurgiczne
- chemioterapia
Wielu z tych przyczyn można starać się uniknąć, jednak nie zawsze się to udaje. Co w takim razie możemy zrobić, by nasze włosy były mocne i zdrowe?
Jak prawidłowo myć włosy
Mycie wydawałoby się czynnością prostą. Taką, która nie wymaga od nas większej wiedzy czy filozofii. Okazuje się jednak, że nie zawsze to co pozornie jest proste, jest takie w rzeczywistości. Pisałam kiedyś o tym jak dbać o włosy, by utrzymać na nich kolor. Dziś opowiem jak działać, by włosy były zdrowe i mocne.
Po pierwsze włosy trzeba dobrze zmoczyć. Po drugie szamponem myjemy skórę głowy i to właśnie do niej dobieramy typ szamponu. Włosy na długości myjemy delikatnie, nie trzemy ich, nie szarpiemy, nie ugniatamy. Pozwalamy, by szampon spływał po nich delikatnie myjąc. Po spłukaniu szamponu włosy odsączamy z wody i dopiero po tym nakładamy odżywkę. Odżywkę dobieramy do typu włosa. Pamiętajcie, by nakładać ją na długości, około 2-3 cm od skóry głowy. Odżywkę zostawiamy na kilka minut, by wchłonęła się we włosy. Następnie spłukujemy, pamiętając o tym, że chłodna woda zamyka łuski włosa, a gorąca otwiera je. Więc jeśli mamy wypadające włosy, to musimy zwrócić uwagę na sposób ich mycia.
Suplementacja a wypadające włosy
Jeśli wiemy już, że zrobiliśmy prawie wszystko, ale nasze włosy nadal są w słabej kondycji, warto wprowadzić suplementację. Oczywiście pamiętając przy tym, że podstawą jest zbilansowana i zdrowa dieta, oparta na produktach dobrej jakości. Mając takie podstawy możemy wspomagać się suplementami. Ja na przykład stosuję UNS. Zawiera ona d-biotynę (biotynę) oraz markową inulinę OraftiGR. Biotyna, czyli witamina B7 korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego. Bierze udział w przemianach enzymatycznych i reguluje procesy krzepnięcia krwi. Dba prawidłowy poziom glukozy we krwi oraz stan skóry, włosów i paznokci. Na wpływ prawidłową prace układu nerwowego i immunologicznego.
Jak biotyna wpływa na włosy
Nie da się zaprzeczyć, że biotyna ma pozytywny wpływ na włosy, skórę i paznokcie. Biotyna jest nam potrzebna głównie do syntezy białek, tłuszczów i węglowodanów. I choć wypadanie włosów jest problemem złożonym, to jedną z jego przyczyn może być niedobór biotyny. Niedostateczna ilość biotyny w organizmie może powodować zaburzenia w metabolizmie tłuszczów, a co za tym idzie problemy skórne i nadmierne wypadanie włosów. Witamina B7 ma właściwości regulujące aktywność gruczołów łojowych. Jest również bogata w cząsteczki siarki, a te stanowią niezbędny składnik do powstawania keratyny, która jest podstawowym budulcem włosów i paznokci.
Skutki niedoboru biotyny
Biotyna jest obecna w wielu produktach spożywczych, więc teoretycznie jej niedobór nam nie grozi jeśli zachowujemy zdrową i zbilansowaną dietę. Na niedobór biotyny są narażone osoby spożywające posiłki wątpliwej jakości, te poddane długotrwałej antybiotykoterapii czy cierpiący na pewne choroby. Również te spożywające alkohol, ponieważ utrudnia on wchłanianie witaminy B7. Najczęstsze problemy spowodowane niedoborem biotyny to:
- problemy skórne, w tym łojotokowe zapalenie skóry i inne stany zapalne, łuszczyca czy liszaj płaski;
- problemy ze wzrokiem, w tym zapalenie spojówek;
- wzmożone wypadanie włosów, a nawet wypadanie brwi i rzęs;
- przedwczesne siwienie;
- słabe, łamiące i rozdwajające się paznokcie;
- problemy z układem trawiennym, wymioty i biegunka;
- problemy z apetytem;
- obniżenie nastroju i depresja;
- ciągłe uczucie senności.
Dlatego ważne jest, aby utrzymywać odpowiedni poziom biotyny w organizmie. Ponieważ witamina ta jest wypłukiwana z organizmu wraz z moczem bardzo trudno o jej przedawkowanie. Ja raz dziennie zażywam jedną tabletkę biotyny i widzę różnicę w stanie moich włosów oraz paznokci.
Biotynę możecie kupić tutaj => SKLEP UNS