fbpx
Menu
Lifestyle / rozwój dziecka

Kolorowanki – jak wpływają na rozwój dziecka

kolorowanki

Kolorowanki, konturowe obrazki, które zna każde dziecko. My także spędzaliśmy długie godziny na kolorowaniu. Z tą jedną różnicą, że dziś nie trzeba iść do kiosku, by kupić zestaw kolorowanek. Nie trzeba też wydzielać sobie ilości obrazków jakie pokolorujemy jednego dnia. Bo przecież zbyt szybko nie mogą się skończyć, prawda? Na szczęście malowanki są dziś na wyciągnięcie ręki i można spędzać nad nimi długie godziny. Na dodatek mają mnóstwo zalet, zdajecie sobie z tego sprawę?

kolorowanki

Kolorowanki rozwijają

Godziny, które dziecko spędza na pokrywaniu konturowych obrazków kolorem są bardzo ważne. Rozwój wyobraźni, nauka łączenia kolorów, trening małej motoryki oraz wyciszenie i skupienie. Z pozoru prosta rzecz, a wspomaga dziecko na wielu frontach. Wypełnianie obrazków kolorem jest dla dziecka ogromną przyjemnością, zwłaszcza wtedy, gdy może to robić jak chce. Nie musimy się martwić, jeśli trawa będzie pokolorowana na pomarańczowo. Dzieciaki mają niebywałą wyobraźnię, warto ją wspierać, nie ganić.

kolorowanki.net.pl

8 zalet kolorowanek

Myślę, że znalazłoby się i więcej, ale te 8 to i tak ładna liczba.

Koncentracja – kolorując dziecko skupia się na obrazku, na tym by być dokładnym, trenuje w ten sposób precyzję pracy i nabywa umiejętność skupiania się, a nie jest to łatwe dla ciekawskiego kilkulatka.

Koordynacja oko-ręka – potrzebna jest nam niemal cały czas, podczas kolorowania dziecko ćwiczy ją bardzo mocno. Trzymanie kredki, temperowanie jej, precyzyjne wypełnianie konturów – należą do tej kategorii.

Nauka kolorów – choć pomagamy maluchom nauczyć się podstawowych kolorów, to czynność rysowania wspiera tą umiejętność i pozwala poznawać różne odcienie jednego koloru.

Przygotowanie do nauki pisania – kolorowanie rozwija małą motorykę, uczy prawidłowego trzymania kredki (zwróćcie uwagę czy wasze dziecko robi to poprawnie).

Wyciszenie – tak, kolorowanie wycisza choć dzieci nie są tego jeszcze świadome. Dlatego powstały kolorowanki dla dorosłych.

Sposób na nudę – kolorować można wszędzie, w podróży, w poczekalni u lekarza, na piknikowym kocu latem. Wystarczy zabrać ze sobą kredki i kartki z wydrukiem obrazków.

Nauka o otaczającym świecie – drzewa, auta, zwierzęta, kolorując dzieci nabywają wiedzę o tym co dookoła. Uczą się jak rysować. My na przykład, za chwilę będziemy sprawdzały jak samodzielnie narysować choinkę.

Wzrost samooceny – samodzielne pokolorowanie obrazka pokazuje dziecko, że jest ono w stanie zrobić coś całkowicie samodzielnie. Poza wyższą samooceną, wzrasta też motywacja do malowania kolejnych obrazków.

kolorowanki

Wybór kolorowanek

Obecnie wybór kolorowanki dla dziecka to nie kłopot. Wystarczy włączyć przeglądarkę i kliknąć najlepszą stronę z obrazkami do kolorowania, kolorowanki.net.pl , proste prawda? My korzystamy z tej strony praktycznie cały czas. Dlaczego? Dlatego, że jest tu duży wybór kolorowanek dla każdej z moich dziewczyn. Dla mnie też. Znalazłam tu zarówno kolorowanki z topowych bajek, które dziewczyny uwielbiają. Dla Kali Peppa, dla Florki Psi Patrol, a dla Rozalki L.O.L. Surprise. Kiedy Rozi była w zerówce drukowałam jej też literki i cyferki do nauki pisania. Teraz Flo zaczyna być zainteresowana i już za moment ona będzie próbować swoich sił w pisaniu. Na stronie znajdziecie też dział „jak narysować”, a w kontekście nadchodzących świąt kolorowanki świąteczne. Wierzcie mi, że dla każdej ze swoich pociech znajdziecie tu odpowiednią kolorowankę. Moje od rana malują, a dzięki temu ja mogłam wam to wszystko opowiedzieć.

About Author

Absolwentka Komunikacji Społecznej na Politechnice Śląskiej. Obecnie mama trzech cudownych córek - Rozalki,Florki i Kaliny, oraz berneńskiego psa pasterskiego - Riko. Uwielbiająca rolę Home Manager'a, pretendująca do miana Perfekcyjnej Pani Domu fanka książek historycznych i obyczajowych, a także niepoprawna romantyczka.

Facebook