fbpx
Menu
podróże

Jak zaplanować zagraniczne wakacje z dzieckiem?

zagraniczne wakacje z dzieckiem

Myślę, że każdy z nas ma jakieś podróżnicze marzenia. Ty chyba też, ja na pewno. Bardzo chciałabym je wszystkie zrealizować. Wiem, że nie będzie to proste, ale dążę do tego, by po kolei je spełniać. Tak, po kolei. Bo na mojej liście życzeń jest kilka różnych kierunków. 

Chciałabym zobaczyć Tybet, Nepal, zorzę polarną na Islandii. Marzą mi się Hawaje i Wyspy Owcze. Ale i miejsca bliższe i dużo łatwiej osiągalne. Na przykład kolejna wizyta we Włoszech czy Grecji. Obiecałam mojej córce, że pojedziemy tam razem. Za rok, albo za dwa. Zależy jak nam sytuacja pozwoli. Ale planować już zaczynam. W końcu planowanie przybliża nas do celu. Urealnia marzenia. Teraz pozostaje zaplanować te zagraniczne wakacje z dzieckiem.

zagraniczne wakacje z dzieckiem

Jak zaplanować podróż z dzieckiem

Diabeł tkwi w szczegółach. Wiem, że gdybym chciała jechać sama wszystko byłoby dużo prostsze. Jadąc z dzieckiem trzeba troszkę dopasować pod nie taki wyjazd. Więc nie mogę przeładować dnia zwiedzaniem i narzucić dość szybkiego tempa. Więc raczej odpadnie mi Rzym w trzy dni. Ale nikt nie zabroni ulokować się we Włoszech na tydzień lub dwa. A w tym czasie powoli sobie zwiedzać to co zobaczyć chcę.

Jak zaplanować zagraniczne wakacje z dzieckiem?

Uważam, że chcąc w ogóle planować zagraniczne wakacje z dziećmi trzeba spojrzeć na wiele rzeczy. Na pewno ważna jest odległość i czas podróży. Ile trwa transfer z lotniska do hotelu, a nawet godziny, w których nasza podroż zaczyna się i kończy. Najmłodsze dzieci odczuwają takie zmiany „w grafiku” nawet przez kilka dni.

Ale zacznijmy od początku.

Po pierwsze: zdecyduj o tym, gdzie chcecie pojechać.
W zależności od tego kiedy możemy pozwolić sobie na wyjazd warto sprawdzić jaka temperatura może panować na miejscu. Byłoby miło móc zobaczyć coś więcej niż klimatyzowany pokój hotelowy. A może się tak zdarzyć jeśli wybierzemy miejsca, w których lato jest cieplejsze niż u nas.

zagraniczne wakacje z dzieckiem

Po drugie: formalności i dokumenty.
Sprawdź czy aby wyjechać do wybranego kraju wystarczy dowód osobisty czy wymagany jest paszport, albo nawet wiza. Jeśli dziecko nie posiada takiego dokumentu, nie zostawiaj jego wyrabiania na ostatnią chwilę. Podstawą jest także karta EKUZ, dzięki niej będziesz mieć dostęp do opieki medycznej jeśli zaszłaby taka potrzeba. Dobrze jest też zorientować się w dodatkowych ubezpieczeniach.

Po trzecie: podróż.
Zdecyduj w jaki sposób chcesz dostać się w miejsce docelowe. Czy ma być to pociąg, samolot, czy samochód. Jeśli wybierasz samolot czy pociąg warto rozważyć wynajem samochodu na miejscu. Zwłaszcza, jeśli chcecie spędzać wakacje aktywnie. Istotne jest także porównanie czasu, jaki zajmie nam podróż w zależności od środka transportu.

wakacje Itaka

Po czwarte: noclegi.
Znajdź hotel, albo skorzystaj z Airbnb – możesz tu wynająć mieszkanie a nawet cały dom. W wielu miejscach można skorzystać z kampingów. Lepiej nie zostawiać tego na ostatnią chwilę, bo może okazać się, że hotel ma pełne obłożenie. Szukanie czegokolwiek na szybko z dziećmi nie jest fajne.

Po piąte: sprawdź ofertę biur podróży.
To świetna opcja dla rodzin z dziećmi, ponieważ z jednej strony mamy zapewnione atrakcje dla najmłodszych, np.oferowane przez  biuro Itaka. A z drugiej możemy korzystać z wybranych wycieczek fakultatywnych lub zwiedzać na własną rękę. Jednak wiadomo, że zagraniczne wakacje z dziećmi to nie tylko leżenie na plaży.

wakacje Itaka

Wiele osób boi się wyjazdów zagranicznych z najmłodszymi dziećmi. Uważam, że zupełnie niepotrzebnie. Czy planujemy wyjazd sami, czy korzystamy z ofert biura podróży, z pewnością spędzimy wspaniale czas. A każdy członek rodziny będzie miał zapewnione odpowiednie atrakcje.

About Author

Absolwentka Komunikacji Społecznej na Politechnice Śląskiej. Obecnie mama trzech cudownych córek - Rozalki,Florki i Kaliny, oraz berneńskiego psa pasterskiego - Riko. Uwielbiająca rolę Home Manager'a, pretendująca do miana Perfekcyjnej Pani Domu fanka książek historycznych i obyczajowych, a także niepoprawna romantyczka.

Facebook