Kiedy przychodzi lato pogoda zaczyna nas rozpieszczać. Bywa, że aż za bardzo, więc szukając ochłody decydujemy się spędzić dzień nad wodą. Nieważne czy to basen, miejskie kąpielisko, jezioro czy morze. Do spędzenia dnia nad wodą trzeba się przygotować, zwłaszcza gdy jest z nami dziecko. Jak spędzić czas bezpiecznie nad wodą? Co mieć przy sobie, o czym pamiętać?
Są pewne rzeczy z grupy tzw. podstawowych. Jest ich trochę, jednak uważam, że z maluchem warto mieć to wszystko pod ręką. Z pewnością łatwiej jest, gdy jedziemy samochodem, a w pobliżu plaży jest parking. W takiej sytuacji możemy wziąć jeszcze parawan czy parasol. Inaczej, gdy jeździmy na plażę rowerami,na przykład leśną ścieżką rowerową. W takim przypadku jesteśmy gabarytowo ograniczeni. Moim zdaniem jest lista, która zawiera w sobie najpotrzebniejsze rzeczy i warto zwrócić na nią uwagę.
Co zabrać by spędzić czas bezpiecznie nad wodą
– koc, duży ale z cienkiego polaru, więc zajmuje po złożeniu mało miejsca
– woda
– chusteczki nawilżane oraz chusteczki higieniczne
– kremy z filtrem,
– 2 ręczniki, duży i mały
– dodatkowe zestawy ubrań dla dzieci
– kapelusz chroniący przed słońcem
– przekąski – herbatniki, chrupki kukurydziane, owoce w całości
To wozimy ze sobą, ale poza rzeczami materialnymi trzeba zabrać coś bardzo, ale to bardzo ważnego – WYOBRAŹNIĘ.
Bezpiecznie nad wodą
Czas z dzieckiem nad wodą to, nie oszukujmy się, zero relaksu i zero wypoczynku. Dziecko to oczy dookoła głowy. Bywając na plaży widuję mnóstwo osób z dziećmi. Dziećmi w różnym wieku. Większości z nich rodzice nie odstępowali na krok. Ale byli też i tacy, którzy rozłożyli koce na samym brzegu, posadzili dziecko w wodzie, natomiast sami zajęli się książką/krzyżówką/telefonem. Przecież skoro roczniak ledwo pupkę ma w wodzie, to z całą pewnością nic złego się nie wydarzy.
A jeśli ciekawski maluch zapragnie poraczkować w świat? Co, gdy pozazdrości ciut większym dzieciakom, że chodzą po wodzie? A jeśli straci równowagę i wpadnie buzią do wodę? Tym rodzicom zdecydowanie brakło wyobraźni.
Decydując się na spędzenie czasu nad wodą musimy pamiętać, że dziecko nie zdaje sobie sprawy z potencjalnych zagrożeń. Dziecko nie czuje strachu przed dużą wodą, bo i skąd? Nasze tłumaczenie jest potrzebne, rozmowa o tym co nad wodą można, a czego nie, również. Ale nie możemy oczekiwać, że żywiołowy dwu- czy czterolatek wszystko zarejestruje, zapamięta i co najważniejsze zda sobie sprawę z zagrożeń. Nie możemy mieć pewności, że w malutkiej główce nie urodzi się jakiś szalony pomysł. Zwłaszcza, że dzieci to mistrzowie bezszelestnego brojenia. Musimy pamiętać, że maluchowi wystarczy brodzik, czy kałuża by się utopić. Dlatego przygotowałam dla nasz wszystkich małą ściągę.
BEZPIECZEŃSTWO DZIECKA NAD WODĄ
1. Zawsze bądź w wodzie z dzieckiem i nie spuszczaj go z oka
2. Nie wpuszczaj dziecka do wody zaraz po jedzeniu
3. Używaj kremu z filtrem po każdym wyjściu z wody
4. Nie dopuszczaj do tego by dziecko wychłodziło się zbyt długą obecnością w wodzie, ponieważ maluchy wychładzają się szybciej niż dorośli
5. Ustal z mężem/partnerem, które z was w danym momencie pilnuje dziecka
6. Nie dopuść do odwodnienia, dziecko nad wodą musi dużo pić
7. Pamiętaj o nakryciu głowy chroniącym przed ostrym słońcem i strojem kąpielowym (nagie dziecko biegające po plaży wcale nie wygląda słodko)
8. Nie pozwól, aby dziecko wbiegało do wody rozgrzane słońcem
9. Stosuj się do znaków ratowników (biała, czerwona flaga, boje)
10. Do wody wchodźcie tylko w miejscach dozwolonych
11. Nawet na plaży nie spuszczaj dziecka z oka, ponieważ w tłumie łatwo się zgubić
12. Zwróć uwagę na obecność ścieżek rowerowych w pobliżu i pilnuj, by dziecko nie wpadło komuś pod koła
13. Zadbaj o to, by dziecko umiało powiedzieć jak się nazywa, zaopatrz je w opaskę/bransoletkę z numerem telefonu do rodzica
14. Zwróć uwagę by maluch nie naśladował innych osób, a zwłaszcza młodzieży skaczącej na główkę czy podtapiającej się nawzajem dla żartów
15. NIGDY, ale to NIGDY nie spożywaj alkoholu jeśli przebywasz nad wodą a pod twoją opieką znajduje się dziecko!