fbpx
Menu
freestyle-lifestyle

6 rad, które pomogą przetrwać w macierzyństwie

przetrwać w macierzyństwie

Zakładam, że skoro tu jesteś to masz przynajmniej jedno dziecko. Chyba każdej świeżej mamie wydaje się, że niemowlak to kosmos, że jest ciężko. I w ogóle zastanawiasz się jak inne matki ogarniają życie? W końcu wiele twoich koleżanek ma więcej dzieci.  Dziś mam dla Ciebie 6 rad, które pomogą przetrwać w macierzyństwie i dzięki którym wszystko stanie się prostsze. 

Idealny świat social media

W social mediach świat praktycznie każdej mamy jest idealny – zdjęcia mają to do siebie, że da się je wykadrować. W rzeczywistości każda z nas, bez wyjątku, jest czasem zmęczona, zdenerwowana, ma wrażenie, że wykonuje syzyfową pracę. Ciągłe karmienie, przebieranie, zabawianie, sprzątanie, gotowanie, za kilka lat powrót do pracy i ta myśl „jak to wszystko ogarnąć?”. Bardzo łatwo z radości macierzyństwa przejść do frustracji, bo tam na instagramie to mamy zawsze są zrobione, dzieci pięknie ubrane, a domy lśnią czystością. Ale to nie tak. Najczęściej jest tak:
– nie wrzucaj mi zabawek w kadr

– czekajcie, zrobimy zdjęcie zanim się ubrudzicie
– sama zrobię sobie zdjęcie zanim któraś z was mnie ubrudzi

Poważnie, tu widać tylko wycinek, który chce się pokazać. W rzeczywistości wszystkie jesteśmy takie same, mamy czasem tłuste włosy i zero makijażu. 

przetrwać w macierzyństwie

6 rad jak przetrwać w macierzyństwie

Jest kilka złotych rad, które pomagają przetrwać w macierzyństwie. Oto one:

Naucz się odpuszczać
Czasami nie da się zrobić wszystkiego idealnie. Bywa, że nie da się zrobić czegoś od początku do końca, w jednej turze. Nie denerwuj się, że dziecko wstało akurat wtedy, kiedy Tobie została do umycia tylko podłoga. Umyjesz podczas kolejnej drzemki, albo jutro.

Znajdź czas na przerwę
Należy Ci się. Długa kąpiel, spokojnie wypita kawa, chociaż jeden rozdział książki. To niby niewiele, ale w tym czasie wyłącz mózg i nie myśl o tym co masz do zrobienia. Przetrwać w macierzyństwie to znaleźć chwilę tylko dla siebie.

Nie bój się poprosić o pomoc
I nie mam tu na myśli wyręczania się dziadkami każdego dnia, ale są sytuacje, kiedy pomoc jest nieoceniona. Nikt nie powie, że jesteś gorszą matką tylko dlatego, że od czasu do czasu pozwolisz sobie pomóc, zamiast na siłę próbować przedłużyć dobę. 

Nie wszystko musi być idealnie
Kto powiedział, że zawsze ma być idealnie czysto, a na obiad muszą być dwa dania i deser? Dzieci mogą wyjść na dwór w nieuprasowanych ciuchach, i tak zaraz będą całe brudne. Idealny świat istnieje tylko w naszej wyobraźni, a usilne dążenie do niego wprawi nas tylko w stres. 

Nie ma jednej recepty na bycie dobrą mamą
Choćbyś przeczytała wszystkie poradniki na temat dzieci, choćbyś obejrzała miliony filmów o wychowaniu – nie znajdziesz jednego przepisu na to jak być dobrą mamą. Dla swojego dziecka i tak nią jesteś, dając od siebie to co najlepsze. Spędzając wspólnie czas, ucząc je świata, pokazując to co nas otacza. Ten buziak przed snem, te przytulanki znaczą dla dzieci więcej niż nowe zabawki czy kawałek czekolady. Kochasz swoje dziecko i jesteś dla niego najlepszą mamą na świecie.

Patrz na siebie
Nie porównuj się z innymi, nie zastanawiaj się jak one to robią. Spójrz na siebie i spróbuj robić tak, byś nie miała sobie nic do zarzucenia. Byś cieszyła się swoim macierzyństwem i czerpała z niego jak najwięcej siły i radości.

przetrwać macierzyństwo

To wcale nie jest trudne

I choć czasami mamy wrażenie, że to wszystko nas przerasta, że już nie damy rady wystarczy jeden uśmiech, jeden buziak i odzyskujemy całą swoją moc. A ja tej mocy od miesiąca mam jakby więcej niż wcześniej. 

Jeśli spodobał Ci się ten wpis będzie mi niezmiernie miło, gdy zostawisz po sobie ślad.
Zapraszam do śledzenia mojego profilu na facebook oraz instagram.

About Author

Absolwentka Komunikacji Społecznej na Politechnice Śląskiej. Obecnie mama trzech cudownych córek - Rozalki,Florki i Kaliny, oraz berneńskiego psa pasterskiego - Riko. Uwielbiająca rolę Home Manager'a, pretendująca do miana Perfekcyjnej Pani Domu fanka książek historycznych i obyczajowych, a także niepoprawna romantyczka.

Facebook