Wielu rodziców zastanawia się czy wyjazd z maluchem w ogóle ma sens. Często najpierw myślą, że dziecko jest za małe, że z noworodkiem to ciężko. Później, gdy maluch zaczyna być mobilny i ciekawski, wydaje się, że wakacje z dzieckiem to coś nie do ogarnięcia. I owszem, czasami tak bywa. Wreszcie dochodzimy do momentu, gdzie wyjazd z dzieckiem przestaje być czymś arcytrudnym, a zaczyna być bardzo fajnym czasem w roku. Na szczęście coraz więcej rodziców nie widzi już przeszkód w podróżowaniu z dziećmi. Jak w takim razie sprawić, by wakacje były udane i każdy członek rodziny był z nich zadowolony?

wakacje z dzieckiem

Jak wybrać kierunek wakacyjnych podróży?

Przede wszystkim trzeba zastanowić się jak wygląda nasz ulubiony sposób spędzenia czasu. W jakich warunkach odpoczywamy. Jeśli wolisz spontaniczny wyjazd i codzienne planowanie atrakcji – nic trudnego. Pakujesz rodzinę w samochód lub samolot i korzystacie z tego co dzień przyniesie. Jeśli jednak jesteś osobą, która woli być zawsze ubezpieczona na wypadek niespodziewanych sytuacji, planujesz wszystko od A do Z. Znasz hotel, w którym nocujecie, wiesz gdzie są najbliższe apteki i lekarze, robisz plan każdego dnia i starasz się do trzymać. W zależności od tego czy wolisz aktywny czy raczej statyczny wypoczynek wybierasz północ lub południe Polski. Jeśli chcesz pewnej pogody na urlopie twój wzrok sięga poza granice kraju, tu najczęściej korzystasz z ofert biur podróży. To najbezpieczniejsza opcja. Żeby więc wybrać odpowiednie dla Twojej rodziny miejsce zrób listę:
– co lubimy robić
– co nas relaksuje
– lubimy zwiedzać czy raczej leżeć na plaży
– atrakcje dla rodzin, które znajdę w okolicy
– jakie atrakcje dla dzieci oferuje nasz obiekt noclegowy
– mamy opcje wyżywienia
– dostępność wycieczek fakultatywnych

wakacje z dzieckiem

Atrakcje

Jak świat długi i szeroki jest na nic moc atrakcji. Dla jednych są to obiekty historyczne, możliwość zwiedzenia zamków, muzeów, galerii, poznania lokalnych przysmaków i stylu życia. Dla innych to mnogość parków rozrywki, basenów, animacje dla dzieciaków. Jeszcze inni nie potrzebują nic specjalnego poza ciszą, spokojem i zimnym piwem. Każdy z nas szuka idealnego miejsca na wakacje w zupełnie inny sposób. Inne atrakcje będą na pierwszym miejscu dla par, inne dla rodzin z małymi dziećmi, co innego lubią dzieciaki starsze. Planując wakacyjny wyjazd musimy brać pod uwagę potrzeby każdego z członków rodziny.

Wieczorki taneczne, dyskoteki, animacje dla dzieci i kinder party zdecydowanie pomogą nam odpocząć, a dzieciakom świetnie się bawić. Kompleks basenów czy aquapark to miejsca świetnej zabawy nie tylko dla najmłodszych.

Wakacje w Polsce czy za granicą?

Każde miejsce na świecie ma swoje uroki. Do tej pory wakacje z dziećmi spędzaliśmy w Polsce. Wyjeżdżaliśmy na weekendy w góry, dłuższe wyjazdy nad morze – to z racji naszego miejsca zamieszkania. Poza tym dużo wycieczek odbywamy w zwykłe wolne dni. Jestem jednak takim rodzicem, którego ciągnie gdzieś dalej. Jedyne co muszę zrobić to przekonać męża, że zagraniczne wakacje też są fajne.

Na własną rękę czy z biurem podróży?

To pytanie jest moim zdaniem kluczowe. Kiedy planujemy wyjazd na własną rękę zajmuje nam to zdecydowanie więcej czasu. Musimy sami zgrać przelot z terminami w hotelu, załatwić transfer na z lotniska, dowiedzieć się jakie atrakcje zapewnia nasz hotel. Możemy oczywiście planować wycieczki na własną rękę, jednak to także wymaga większego zaangażowania. Natomiast wakacyjny zagraniczny wyjazd z biurem podróży to już inna bajka. My mówimy tylko co nas interesuje, a pracownik biura podróży (lub wyszukiwarka na stronie biura) podpowiada nam rozwiązania w sam raz dla naszej rodziny. Dzięki temu nasze wyjazdy wakacyjne będą w pełni bezpieczne, a my będziemy mogli cieszyć się urlopem.

wakacje z dzieckiem

Wakacje z dzieckiem

Moim zdaniem wakacje z dzieckiem wymagają nieco innego planowania i podejścia niż wyjazd bez nich. Z dzieciakami musimy być gotowi na wszystko, musimy zapewnić im maksimum bezpieczeństwa i rozrywki, dlatego skorzystanie z oferty profesjonalistów to najlepsza opcja. Zwłaszcza jeśli chcemy wyjechać za granicę. Zdejmie nam to z głowy ciężar szukania atrakcji oraz zajęć dla dziecka.

wakacje z dzieckiem

Jeśli spodobał Ci się ten wpis będzie mi niezmiernie miło, gdy zostawisz po sobie ślad.
Zapraszam do śledzenia mojego profilu na facebook oraz instagram.

Written by Marta Sobczyk-Ziębińska

Absolwentka Komunikacji Społecznej na Politechnice Śląskiej. Obecnie mama dwóch cudownych córek - Rozalki i Florki, oraz berneńskiego psa pasterskiego - Riko. Uwielbiająca rolę Home Manager'a, pretendująca do miana Perfekcyjnej Pani Domu fanka książek historycznych i obyczajowych, a także niepoprawna romantyczka.