fbpx
Menu
akcesoria / freestyle-lifestyle / gadżety / zdrowie

Oczyszczacz powietrza – czy warto kupić ten sprzęt

Oczyszczacz powietrza – sprzęt, o którym głośno już od kilku sezonów. Który masowo pojawia się w żłobkach, przedszkolach oraz w prywatnych domach. Pojawił się i u nas. Do czego służy oczyszczacz powietrza, czym się kierować przy wyborze, jak działa i jak się sprawdza – to tylko niektóre rzeczy jakimi się dziś podzielę. Powiem też, dlaczego oczyszczacz powietrza tak świetnie się u nas sprawdza i jaki jest efekt jego używania. Zwłaszcza teraz, gdy ulice coraz częściej zasnuwa zasłona dymna.

Do czego służy oczyszczacz powietrza

Jak sama nazwa wskazuje – do oczyszczania powietrza w pomieszczeniu. Rynek oferuje nam bardzo szeroki wybór oczyszczaczy, w dużej rozpiętości cenowej. Z racji posiadania domu o raczej średnim, o ile nie małym, metrażu, zdecydowałam się na dwa tańsze oczyszczacze. Używamy ich z powodzeniem od lutego lub marca. Co jest pewne? Pewne jest to, że od tego czasu nie miałyśmy problemu z katarem, przeziębieniem czy poważniejszą chorobą.

Oczyszczacz powietrza jest to urządzenie, które zasysa i filtruje powietrze usuwając z niego zanieczyszczenia. Skoncentruję się na oczyszczaczach domowych, które świetnie radzą sobie z takimi zanieczyszczeniami jak smog, kurz, pyłki roślin, alergeny, roztocza, drobnoustroje, bakterie i wirusy. Samo oczyszczanie to prosty proces. Urządzenie zasysa powietrze do wewnątrz, tam poddaje je procesowi filtracji. W zależności od modelu oczyszczacza powietrze w jego wnętrzu może być dodatkowo jonizowane i nawilżane. 

oczszczacz powietrza

Czym się kierować przy wyborze oczyszczacza?

Przede wszystkim swoimi potrzebami. Aby dobrze wybrać oczyszczacz musimy ustalić sobie pewne ważne dla nas funkcje. Z pewnością ważna jest powierzchnia na jakiej sprzęt ma pracować. Inny oczyszczacz wybierzemy do 10 metrowej sypialni, inny do 40 metrowego salonu. Gdy w rodzinie są alergicy lub mamy zwierzęta, gdy mieszkamy w mieście, w którym smog jest naszym dodatkowym lokatorem – również musimy dobrać odpowiedni oczyszczacz. Warto sprawdzić jakie filtry posiada dany model i czy zaspokoi wszystkie nasze potrzeby.

Nasze oczyszczacze powietrza

Zdecydowaliśmy się na dwa oczyszczacze do naszego domu. AP One i WARMTEC AP077W, pierwszy z nich sprawdza się w sypialni, drugi w pokoju dzieci i kuchni. Opiszę krótko każdy z nich, powiem jakie mają filtry, jaka jest ich cena i gdzie możecie je kupić lub wypożyczyć i sprawdzić przed zakupem jak działają.

Warmtec AP One

oczyszczacz powietrza

AP One to mały, wręcz biurkowy oczyszczacz powietrza, który można z powodzeniem stosować w pomieszczeniu o powierzchni do 12m2. Właśnie tyle ma nasza sypialnia. Ten oczyszczacz powietrza posiada dwa tryby prędkości i tryb nocny, posiada timer, 5-stopniową filtrację, a sterowany jest za pomocą dotykowego panelu. Wygląda elegancko i świetnie prezentuje się na szafce rtv.
Filtr w tym oczyszczaczu wymienia się raz do roku. Wracając do filtracji, wspomniałam, że jest ona pięciostopniowa:

  • filtr wstępny
  • HEPA H13
  • filtr węgla aktywowanego
  • sito molekularne
  • jonizator

WARMTEC AP077W

Model AP077W możemy użyć do pomieszczenia o powierzchni do 40m2. Zdecydowaliśmy się umieścić go w pokoju dziewczynek, który co prawda jest mniejszy niż 40 metrów, ale większość dnia drzwi między pokojem a kuchnią są otwarte, więc ten sprzęt ma najlepsze możliwe miejsce. Posiada on sterowanie manualne, trzy tryby prędkości i tryb nocny. Wyposażony jest także w timer, który pozwala dopasować działanie do naszych potrzeb. 5-stopniowy proces poprawy jakości powietrza usuwa kurz, pyłki roślin, drobnoustroje, roztocza, smog i szkodliwe związki chemiczne ze skutecznością bliską 99,97%.

Czy jestem zadowolona z oczyszczaczy?

Zadowolona to mało powiedziane. Od czasu kiedy ich używamy nikt w domu nie miał kataru, nikt nie chorował. Mam nadzieję, że tak pozostanie przez cały sezon jesienno-zimowy. Oczyszczacze działają zawsze kiedy jesteśmy w domu. Pracują cicho i nie przeszkadzają w codziennym życiu. Na szybsze tryby pracy włączone zostają jedynie po naszej dłuższej nieobecności. Po dłuższym okresie, w którym używamy oczyszczacza czujemy wyraźną różnicę między przebywaniem w naszym domu, a tam gdzie nie ma oczyszczaczy. Już nie pamiętam sytuacji kiedy w domu budziłam się z zatkanym nosem lub uczuciem suchości. Zaryzykuję stwierdzenie, że poprawił się też mój komfort snu. Wcześniej w sezonie grzewczym często budziłam się z bólem głowy. Ostatnio ten problem mam tylko kiedy wyjdę na zewnątrz i ciśnienie pcha dym z kominów w dół.

Nasze oczyszczacze zdecydowałam się zakupić w sklepie ATMOSTREFA. To profesjonalny sklep z oczyszczaczami powietrza. W ich ofercie znajdziecie oczyszczacze różnych firm, o różnych parametrach. Jeśli nie jesteście pewni jaki oczyszczacz będzie dla was najlepszy możecie skorzystać z opcji wynajmu. Tak, dobrze widzicie, sklep oferuje oczyszczacze powietrza na wynajem. Dzięki temu można poznać opcje sprzętu jaki nas interesuje. Natomiast jeśli nie wiecie co wybrać obsługa sklepu chętnie podpowie. Koniecznie zerknijcie na ich ofertę.

 

Jeśli spodobał Ci się ten wpis będzie mi niezmiernie miło, gdy zostawisz po sobie ślad.
Zapraszam do śledzenia mojego profilu na facebook oraz instagram.

 

 

About Author

Absolwentka Komunikacji Społecznej na Politechnice Śląskiej. Obecnie mama trzech cudownych córek - Rozalki,Florki i Kaliny, oraz berneńskiego psa pasterskiego - Riko. Uwielbiająca rolę Home Manager'a, pretendująca do miana Perfekcyjnej Pani Domu fanka książek historycznych i obyczajowych, a także niepoprawna romantyczka.

Facebook