Aniołek ze sznurka to taka ozdoba, którą chciałam spróbować zrobić latem. Ale lato za nami, jesień minęła, do świąt pozostało kilka dni. Na szczęście aniołek ze sznurka to taka ozdoba, którą robi się szybko, więc bez problemu zdążycie przed świętami. Do tego może on być świetnym prezentem. Tyle ważnym, co wykonanym samodzielnie. Nawet dzieciaki chętnie zabawią się w tworzenie aniołka. Myślę, że zrobienie takiej dekoracji teraz, kiedy mam już za sobą duże makramy, firankę i huśtawkę dla dziecka, będzie czystą przyjemnością. Jednak pamiętajcie, by kupić dobrej jakości sznurek!
Aniołek ze sznurka – co potrzebne
Aby zrobić takiego aniołka w zasadzie wystarczy mieć sznurek, najlepiej w dwóch kolorach, ale niekoniecznie. W zależności od tego jak nasz aniołek ma wyglądać możemy wybrać wersję super łatwą (tylko jeden kolor sznurka) albo wersję trudniejszą. Ja postanowiłam przygotować obie, wszystko po to, aby pokazać ci, że to możliwe!
Aby zrobić aniołka będziesz potrzebować:
– sznurek (wystarczą resztki)
– drewniane kółko
– drewniany koralik
– kółko do robienia łapaczy snów
Ciężko mi podać dokładne ilości sznurka w odniesieniu do ostatecznej wielkości aniołka, ponieważ to od ciebie zależy jaki duży maon być. Moim zdaniem minimalne kawałki sznurka powinny mieć około 30 cm i takie też są moje. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Jeśli nigdy nie robiłaś nic ze sznurka to zachęcam cię do lektury Z głową w sznurkach, tam znajdziesz bardzo czytelne instrukcje wiązania węzłów.
Jak zrobić aniołka krok po kroku
Jak wspomniałam potrzebujesz sznurka. Ja użyłam 3mm, ale lepszy będzie 5 mm.
– 1×60 cm skręcany 3mm
– 10×30 cm skręcany 3mm
– 1×60 cm skręcany 3mm dekoracyjny (u mnie żółty)
– 12×35 cm skręcany 3mm
– kółko drewniane (takie jak na karnisz)
– drewniany koralik z dziurką (koralik i kółko do kupienia na allegro)
Długi, 60 cm sznurek zaplatamy na kółku węzłem mocującym.
Przeciągamy sznurki przez kulkę i mocujemy je po drugiej stronie kółka.
Następnie 10 sznurków po 30 cm rozczesujemy. Będą one tworzyć sukienkę aniołka. Dzielimy na pół i przekładamy po obu stronach sznurka mocującego tak, aby zakryć węzeł mocujący.
Sukienka jest już prawie gotowa, teraz musimy ją ładnie ułożyć i rozczesać ponownie. Mój sznurek jak widać walczył z rozczesywaniem i uparcie się skręcał, ponieważ nie był najlepszej jakości. W tym momencie przygotuj długi na 60 cm sznurek. Mój jest w kolorze żółtym, możesz użyć złotego czy jakiegokolwiek innego. Może być też sznurek w bazowym kolorze. Będziemy wiązać węzeł rybacki.
Aniołek zaczyna przypominać aniołka. Co prawda przed tobą jeszcze chwilka pracy, ale efekt na pewno będzie tego warty. Kolejnym etapem jest zrobienie skrzydełek. Do tego potrzebujemy 12 sznurków po około 30 cm. Mocujemy je po obu stronach głowy naszego aniołka, po 6 z każdej.
Świetnie ci idzie! Teraz przyda się umiejętność wiązania węzłów żebrowych. Nie bój się to proste, potrzebujemy dołożyć dodatkowy kawałek sznurka, długości 30 cm. Kładziemy go wzdłuż sznurków zaplecionych na kółku i na niego wiążemy sznurki według kolejności. To samo powtarzamy po drugiej stronie.
Kiedy już mamy zaplecione wszystkie sznurki po obu stronach aniołka pozostaje wziąć się za rozczesywanie skrzydeł. Róbcie to delikatnie i dokładnie. W zależności od użytego sznurka będzie się rozczesywać lepiej lub gorzej. Z tego co wiem różni producenci mają różne skręty, mój sznurek rozczesuje się dość ciężko.
Rozczesywanie może trochę potrwać, ważne by było zrobione to dokładnie. Ja najpierw rozczesywałam gęstym grzebieniem, takim jak do tapirowania włosów. Następnie gęstą szczotką. Kiedy nasz aniołek jest już wystarczająco rozczesany układamy go na grubszej kartce czy tekturce i modelujemy kształt skrzydełek. Po nadaniu kształtu powinnam dociąć skrzydełka, żeby wyglądały już tak jak powinny, ale postanowiłam, że najpierw je utwardzę. W tym celu użyłam mocnego lakieru do włosów. Kilkukrotnie psikałam na skrzydła, pamiętając o tym, żeby między psiknięciami dobrze wyschły. Dopiero po usztywnieniu docięłam sznurki do pożądanego kształtu.
Radość tworzenia
Zrobienie takiego aniołka to fajna zabawa i radość z własnoręcznie wykonanej ozdoby. Moim zdaniem ta wersja jest najprostsza do wykonania. Ale jeśli macie więcej czasu i chcecie się sprawdzić to proponuję wykonać aniołka na kijku. Z pewnością znajdziecie mnóstwo instrukcji w sieci. Moja ozdoba wykonana jest ze sznurka o grubości 3 mm, jednak warto użyć grubszego sznurka – 5 mm. Wtedy aniołek będzie bardziej puchaty, i myślę, że uzyskamy gładszą taflę skrzydełek. Ja z pewnością udam się do pasmanterii, żeby sprawdzić organoleptycznie dostępne sznurki i wybrać taki, który jest miękki, podatny i łatwy do rozczesywania.