fbpx
Menu
ciąża / rozwój dziecka / zdrowie

Jak dbać o pępek noworodka

jak dbać o pępek noworodka

Każda z nas kiedy po raz pierwszy zostaje mamą przerażona jest pielęgnacją kikuta pępowinowego. Pępek noworodka wymaga szczególnego traktowania zanim dojdzie do pełnego zagojenia. W czasie ciąży pępowina łączy dziecko z mamą, jej rolą jest odżywianie. Po porodzie następuje odcięcie pępowiny i traci ona swoją rolę. Jak dbać o pępek noworodka? Co wolno, a czego lepiej unikać?

Pępek noworodka

Pępek jest najdelikatniejszym miejscem na ciele dziecka. I chociaż wydaje nam się, że noworodek sam w sobie jest mały, delikatny i kruchy, to jednak pielęgnacja pępka budzi w nas największe obawy. Z doświadczenia wiem, że każda inna pielęgnacyjna rzecz to bułka z masłem. Ale kikut pępowinowy to duży stres. Kikut nie wygląda atrakcyjnie, z każdym dniem jest coraz ciemniejszy i mocniej zasuszony. Dużo stresu kosztuje nas, rodziców, pojawienie się świeżej krwi czy moment, w którym kikut zaczyna odpadać. Oddychamy z ulgą wtedy, kiedy kikut odpada. Każdy z nas obawia się tego, że przy zmianie pieluszki czy ubranka zahaczy o pępowinę i zrobi dziecku krzywdę.

pępek noworodka

Jak dbać o pępek noworodka

Odpowiednia pielęgnacja kikuta jest bardzo ważna, ponieważ jest to mimo wszystko otwarta rana. W pierwszych dniach życia dziecka należy bardzo uważać, gdyż od właściwej pielęgnacji zależy jak szybko pępek się wygoi. Kikut pępowinowy zabezpieczony jest specjalną plastikową zapinką. Lekarz zdejmie ją zanim wrócicie do domu. Od tego czasu minie od tygodnia od trzech, aż kikut odpadnie. Pamiętam, że u nas było to około 15-18 dni, w zależności od dziecka. W tym czasie trzeba regularnie i dokładnie oczyszczać okolicę kikuta, aby nie wdało się zakażenie.

jak dbać o pępek noworodka

Pępowina zabezpieczona plastikowym klipsem

Warto wiedzieć w jaki sposób zakładać pieluszkę, aby pozostawić dostęp powietrza. Na rynku znajdują się także specjalne pieluszki z wycięciem na pępowinę. W przypadku pieluch wielorazowych problem znika, ponieważ one są zupełnie inaczej wyprofilowane. Górna krawędź pieluchy wielorazowej znajduje się niżej niż w przypadku jednorazówki. Zobacz sama:

jak dbać o pępek noworodka

Czym przemywać pępek?

Najlepsze rozwiązania są najprostsze. Do pielęgnacji kikuta wystarczy woda, mydło i preparat do odkażania. Pępek należy przemywać bardzo ostrożnie i delikatnie. Ważne jest, aby pamiętać o dokładnym osuszeniu go, a następnie psiknięciu środkiem antyseptycznym.

Pamiętaj, aby nigdy nie stosować zasypek, pudrów czy kremów. Kiedyś używało się spirytusu rozcieńczonego w proporcji 3:1, ale dziś odchodzi się od tej praktyki, ponieważ spirytus może wysuszać wrażliwą skórę niemowlaka.

Słyszy się o tym, że kikut pępowinowego nie wolno moczyć i rzeczywiście ważne jest, aby utrzymać go w suchości. Natomiast nie oznacza to, że musimy zrezygnować z kąpieli. Pamiętajmy jednak, by kąpiel nie trwała zbyt długo oraz o tym, że okolice kikuta należy dokładnie osuszyć.

Co może cię zaniepokoić?

Zdarzają się sytuacje, w których pępek noworodka może nas zaniepokoić. W takich sytuacjach powinnaś bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem, ponieważ w tak delikatnej materii łatwo o zakażenie. Do niepokojących objawów ze strony gojącego się pępka świadczą:
– obecność ropy – to objaw zakażenia bakteryjnego;
– krwawienie – może się zdarzyć, ponieważ pępek to żywa struktura organizmu, niewielka ilość krwi jest zupełnie normalna;
– brzydki zapach – to także objaw zakażenia bakteryjnego;
– wypukły pępek – świadczy o tak zwanej przepuklinie pępkowej, prawdopodobnie ustąpi sama, jedna warto skonsultować to z pediatrą;
– kikut nie odpada – zdarzają się sytuacje, gdzie mimo upływu 3-4 tygodni od narodzin kikut nadal nie odpada. Wtedy lekarz wykonuje zabieg usunięcia kikuta. Jest to procedura bezbolesna, jednak należy obserwować pępek i nadal o niego dbać.

historia pieluchy wielorazowej

Po odpadnięciu kikuta

Kiedy kikut odpadnie (lub w rzadkich przypadkach zostanie usunięty) pępek naszego maleństwa minie jeszcze tydzień czy dwa i jest całkowicie wygojony. Warto jeszcze przez kilka dni przemywać go w sposób, w jaki robiliśmy to do tej pory. Kiedy pępek przestanie być zaczerwieniona, wtedy też zaczynamy traktować go tak samo jak pępek dorosłego człowieka. I myjemy go tak, jak zazwyczaj myjemy swój. Mimo, iż pielęgnacja pępka noworodka może wydawać się trudna i stresująca, wcale tak nie jest. Pilnując się, będąc dokładną i delikatną bez problemu poradzimy sobie z pielęgnacją, a któregoś dnia po prostu kikut odpadnie. Być może podczas rutynowej zmiany pieluszki okaże się, że już odpadł? Mnie się tak właśnie zdarzyło.

Mam nadzieję, że już teraz wiesz jak dbać o pępek noworodka, a twoje wątpliwości zostały rozwiane.

 

Tekst powstał na podstawie artykułu „Jak pielęgnować pępek noworodka?

 

About Author

Absolwentka Komunikacji Społecznej na Politechnice Śląskiej. Obecnie mama trzech cudownych córek - Rozalki,Florki i Kaliny, oraz berneńskiego psa pasterskiego - Riko. Uwielbiająca rolę Home Manager'a, pretendująca do miana Perfekcyjnej Pani Domu fanka książek historycznych i obyczajowych, a także niepoprawna romantyczka.

Facebook