fbpx
Menu
książki

Czym są opowiadania terapeutyczne, czyli jak oswoić potwory

Opowiadania terapeutyczne w ostatnim czasie stały się lekturą na porządku dziennym. Jako rodzice chętnie sięgamy po takie, zwłaszcza kiedy nasze dziecko zadaje pytanie trudne lub gdy w życiu zachodzą zmiany, których wyjaśnienie nie jest dla nas proste. W takich sytuacjach sięgamy chętnie po opowiadania terapeutyczne. Czym one tak właściwie są?

Czym są opowiadania terapeutyczne?

Opowiadanie, czy też bajka terapeutyczna, z pozoru może wydawać się prostą opowieścią o jakimś problemie. Bajki i opowiadania to takie utwory literackie, które towarzyszą dziecku od pierwszych dni życia. O ile oczywiście rodzic poświęca czas na czytanie dziecku, ale dziś zakładamy, że tak jest. Bajki uruchamiają wyobraźnię, dzieją się w nich rzeczy niesamowite oraz te bardzo przyziemne. Niejednokrotnie dziecko utożsamia się z ulubionym bajkowym bohaterem. Raz chce być super agentem, innym razem księżniczką, później odbyć niesamowitą podróż – tak jak bohater opowieści. Ale przychodzi taki moment w życiu dziecka, gdzie staje on przed pierwszymi trudnymi dla siebie sytuacjami. Najprostszy przykład i sytuacja, w której znajdzie się każdy maluch to rozpoczęcie przedszkola. Mimo naszych zapewnień, że przedszkole jest fajne to 3-letnie dziecko nie jest w stanie wyobrazić sobie czym jest to nieznane przedszkole. Często też nie jest w stanie nazwać emocji jakie mu towarzyszą. Albo w domu pojawia się nowy członek rodziny. I rodzice starają się przygotować dziecko na tą zmianę, ale to co dla nas jest jasne i zrozumiałe, nie musi być takim dla naszego dziecka. A to są jeszcze tematy dość łatwe. I zasadniczo przyjemne. Schody zaczynają się, gdy staniemy przed sytuacją trudną – rozwód rodziców, śmierć kogoś bliskiego czy ukochanego zwierzątka, przeprowadzka do obcego miasta czy zmiana szkoły na dużo większą. I opowiadania terapeutyczne powstały właśnie po to, by pomóc nam rozmawiać z dziećmi na trudne tematy. Ale także po to, by dzieciaki poczuły, że sytuacja jaka ich dotknęła to nie jest sytuacja rzadka. I tak samo jak utożsamiają się z Supermanem, tak dzięki bajkom terapeutycznym mogą utożsamić się z bohaterem przeżywającym te same problemy i emocje co one.

20180430_151344

Jak oswoić potwory?

„Jak oswoić potwory?” to zbiór opowiadań terapeutycznych napisanych przez Monikę Drużyńską. Pedagoga, nauczycielkę wychowania przedszkolnego i wczesnoszkolnego, a prywatnie mamę dwójki dzieci. Mogę śmiało powiedzieć, że autorka opowiadań „siedzi w temacie”. Z całą pewnością doświadczenie w roli mamy oraz wiedza zawodowa pomogły w napisaniu tej książki. „Jak oswoić potwory?” to zbór opowiadań o tematach, które najczęściej są dla dzieci trudne. Pojawienie się rodzeństwa, pierwszy dzień w przedszkolu, złość, nocne lęki, rozstanie ze zwierzakiem, inność, rozwód czy pobyt w szpitalu. Żeby było ciekawiej, wszystkie te wydarzenia dzieją się w jednej rodzinie. Mamy Nikolinę – główną bohaterkę, w której życiu zachodzą zmiany wraz z urodzeniem się Alka – jej młodszego brata. Następnie Alek staje oko w oko z pierwszą poważną zmianą, czyli idzie do przedszkola, poznaje nowych przyjaciół. Do domu obok wprowadza się rodzina z niepełnosprawną córką, a rodzice kuzyna rozwodzą się. Do tego Alek łapie zapalenie płuc i musi spędzić kilka dni w szpitalu. Książka jest pełna trudnych, stresujących i niecodziennych dla dziecka sytuacji. Każda z nich to osobny rozdział, więc temat bajki możemy wybrać taki, jaki w danym momencie jest nam bliski.

opowiadania terapeutyczne

opowiadanie terapeutyczne

Muszę przyznać, że z początku trochę bałam się reakcji Rozalki na niektóre tematy poruszone w opowiadaniach. Okazało się, że zupełnie niepotrzebnie. Kilka z nich tak jej się spodobało, że muszę do nich wracać prawie każdego dnia. A zdecydowanym faworytem jest opowiadanie o szpitalu. Nie doszukiwałam się specjalnie powodów, dla których to opowiadanie spodobało jej się najbardziej. Może dlatego, że w szpitalu z opowiadania dzieją się fantastyczne rzeczy.

Książka „Jak oswoić potwory” to pozycja, która powinna znaleźć się w każdej biblioteczce. To książka dla dzieci w każdym wieku, bo przecież nie wiadomo kiedy znajdą się w nowej i trudnej dla siebie sytuacji.

wydawnictwo skrzat

*

*

*

************************************************************************************************************
Jeśli spodobał Ci się ten wpis będzie mi niezmiernie miło, gdy zostawisz po sobie ślad.
Zapraszam do śledzenia mojego profilu na facebook oraz instagram.

About Author

Absolwentka Komunikacji Społecznej na Politechnice Śląskiej. Obecnie mama trzech cudownych córek - Rozalki,Florki i Kaliny, oraz berneńskiego psa pasterskiego - Riko. Uwielbiająca rolę Home Manager'a, pretendująca do miana Perfekcyjnej Pani Domu fanka książek historycznych i obyczajowych, a także niepoprawna romantyczka.

Facebook