fbpx
Menu
książki

Dobre wychowanie

dobre wychowanie

„Dobre wychowanie” to bynajmniej nie jest poradnik dla młodych rodziców, ani encyklopedia savoir-vivre. Wprawne okno prawdziwego czytelnika w mig dostrzeże niuanse ukryte na okładce. Ona – wyciągnięta z uśmiechem na leżaku, w długiej letniej sukni. On – w marynarce, z zaczesanymi włosami. Na stole dwa drinki, papierosy i popielniczka. Od razu widać, że przeniesiemy się w czasie.

Amor Towles – autor

Amor Towles wychował się na przedmieściach Bostonu. Uczęszczał do prywatnej szkoły Noble and Greenough School, w 1987 roku ukończył studia na Uniwersytecie Yale, a w 1989 obronił pracę magisterską na Uniwersytecie Stanforda. W latach 1991–2012 pracował jako doradca inwestycyjny w Nowym Jorku. Obecnie mieszka na Manhattanie z żoną i dwójką dzieci.

Jego powieść „Dobre wychowanie” ukazała się nakładem wydawnictwa Viking/Penguin w 2011 i szybko trafiła na listy bestsellerów The New York Timesa, The Boston Globe oraz Los Angeles Timesa. Powieść została uznana przez The Wall Street Journal za jedną z dziesięciu najważniejszych książek beletrystycznych wydanych w 2011. Francuski przekład został uhonorowany Nagrodą Fitzgeralda w 2012. Obecnie powieść jest tłumaczona na 15 języków. Polska premiera odbyła się 4 kwietnia 2013, a mój egzemplarz to wydanie II z roku 2021.

Dobre wychowanie – fabuła

Katey Kontent przypadkowo poznaje młodego bankiera, Tinkera Greya. Przypadkowo ma to miejsce w sylwestrową noc, ostatnią noc 1397 roku. Dzieli ich wszystko, a jednak to jedno spotkanie będzie miało zaskakujące konsekwencje. Tej nocy Katey wyruszy w niezwykłą, bo trwającą aż rok podróż. Choć jest to podróż w znaczeniu towarzyskim, a nie geograficznym. Czy odnajdzie się wśród najbogatszych, najbardziej wpływowych ludzi? W świecie pełnym wielkich nadziei i jeszcze większych pragnień dziewczyna musi zaufać sobie i swoim zasadom. Do czego doprowadzi ją splot wydarzeń z roku 1938?

Katey jest młodą sekretarką z Brooklynu. W Nowym Yorku poznaje Evelyn, i poniekąd dzięki tej dziewczynie otwiera się przed nią inny świat. To Eve jest przebojowa, nie boi się czerpać z życia garściami, nie myśli o konsekwencjach, żyje tu i teraz. Katey jest bardziej powściągliwa, to typ obserwatorki, która nie podejmuje decyzji pochopnie. Dziewczyny poznają Tinkera w sylwestrową noc. Katey nie spodziewa się, że takie spotkanie, przypadkowa znajomość może odcisnąć piętno na całym jej przyszłym życiu.

dobre wychowanie

Opinia

Ponieważ nie miałam w rękach pierwszego wydania tej powieści i nie czytałam też „Dżentelmena w Moskwie”, dlatego pierwsze wrażenie zrobiła na mnie okładka. Elegancka, wskazująca na historię, która poruszy emocje. I moim zdaniem Amor Towles doskonale emocjami pokierował. Towarzyszymy młodej dziewczynie przez cały rok. Jej decyzje mogłyby być naszymi decyzjami. Jednak nigdy nie wiemy czy będą one dobre. Ponieważ Katey pochodzi z porządnej rodziny wie, że pozostanie wierną własnym zasadom jest ważne. Autor wspaniale prowadzi akcję. Do ostatnich stron nie wiemy jak skończy się ta historia. Moim zdaniem ciężko jest to przewidzieć, ponieważ taka jest konstrukcja książki. Początkowo jesteśmy w latach 60-tych, dokładnie w 1969, a wszystko po to, aby po krótkim wstępie przenieść się trzydzieści lat wstecz. Moim zdaniem książka jest fenomenalna i nie bez powodu uznana została za bestseller.

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Znak Literanova i możesz znaleźć ją w księgarni internetowej ZNAK.

 

About Author

Absolwentka Komunikacji Społecznej na Politechnice Śląskiej. Obecnie mama trzech cudownych córek - Rozalki,Florki i Kaliny, oraz berneńskiego psa pasterskiego - Riko. Uwielbiająca rolę Home Manager'a, pretendująca do miana Perfekcyjnej Pani Domu fanka książek historycznych i obyczajowych, a także niepoprawna romantyczka.

Facebook