Próbowałaś kiedyś sama zrobić mydło? Ja nigdy o tym nie myślałam, ot, szłam do drogerii i kupowałam. Ale nadarzyła się okazja i mogłam sama sobie przygotować mydło pomarańczowe. Dzięki współpracy z MydlaneRewolucje.pl otrzymałam półprodukty to wykonania mydła oraz instrukcję, która krok po kroku przeprowadziła mnie przez domową produkcję.
Mydło pomarańczowe – właściwości
Właściwości mydła pomarańczowego nie da się przecenić. Dzięki składnikom takim jak masło shea skóra regeneruje się. Oliwa z oliwek doskonale nawilża, olej kokosowy sprawia, że mydło jest twarde, a olej rycynowy odpowiada za pienienie. Olejek pomarańczowy reguluje pracę gruczołów łojowych i pomaga w walce z cellulitem. Działa wzmacniająco, rozjaśnia skórę i bardzo szybko się wchłania. Natomiast olejek goździkowy ma działanie antybakteryjne, antyseptyczne i przeciwgrzybicze, pobudza krążenie krwi i ma właściwości odmładzające. Oba olejki, pomarańczowy i goździkowy, mają również działanie przeciwtrądzikowe. W przepisie, który dostałam mamy też trzy przyprawy – paprykę, kurkumę i imbir. Dają one kolor, ale nie tylko. Papryka ujędrnia, imbir działa rozgrzewająco, pobudza krążenie, a kurkuma działa antybakteryjnie i przyspiesza odnowę komórek.
Jak przygotować mydło?
Wbrew pozorom przygotowanie własnego mydła nie jest trudne, ale wymaga odpowiedniego przygotowania. Zarówno potrzebnego sprzętu, jak i składników. A te należy odmierzać z ogromną dokładnością, powoli i bardzo uważnie. Instrukcja robienia mydła w domu zakłada, że zajmie nam to dwie godziny. Więc warto znaleźć taki czas, aby te dwie godziny były całkowicie wolne i aby nic nie odrywało nas od pracy. Ważne jest to, aby przed przystąpieniem do pracy dokładnie przygotować wszystko co niezbędne i zapoznać się z:
BHP wytwarzania mydła
Jest kilka zasad, których bezwarunkowo musicie przestrzegać. Wszystko dla bezpieczeństwa. Najważniejsze to ochrona własnego ciała. czyli rękawiczki i maseczka. W procesie przygotowywania mydła zachodzą reakcje chemiczne i unoszą się opary, stąd takie zabezpieczenie ciała. Podczas robienia ługu jego temperatura bardzo szybko podnosi się do około 70 stopni. Z gorącym pracujemy także podczas rozpuszczania tłuszczy. Odpowiednie przygotowanie siebie i miejsca pracy to spokojniejsze wykonywanie czynności.
Kilka kroków do własnego mydła
Tak naprawdę tylko kilka kroków dzieli nas od wytworzenia własnego, pachnącego mydełka. Po przygotowaniu ługu i rozpuszczeniu tłuszczy mamy chwilę przerwy, ponieważ te rzeczy muszą schłodzić się do temperatury pokojowej. Mamy więc co najmniej godzinę czasu, aby przygotować resztę, czyli olejki zapachowe, cynamon, kurkumę, paprykę i kakao. Oraz narzędzia – blender, no i formę. Ja użyłam owiniętej w folię spożywczą keksówki, stąd nieregularny kształt moich kostek mydlanych.
Po około 24 godzinach nasze mydło możemy pokroić na kostki i odłożyć do leżakowania. Leżakowanie powinno trwać około 6 tygodni, jednak my nie wytrzymałyśmy i pierwszą kostkę wypróbowałam z dzieciakami szybciej. Mydło bardzo przyjemnie myje, cudownie nawilża skórę i do tego pachnie. Cieszę się, że miałam okazję sprawdzić jak wykonywać mydło i wiem, że to na pewno nie jest moje ostatnie. Produkty do wykonania własnego mydełka są łatwo dostępne, a gotowe zestawy znajdziesz w sklepie Mydlane Rewolucje.