fbpx
Menu
gry / rozwój dziecka

Szachy a rozwój dziecka

szachy a rozwój dziecka

Szachy, królewska gra. Często myśli się o szachach w kategorii gry dla ludzi z wyższych sfer. Dla osób o ponadprzeciętnej inteligencji. Jednak szachy to nie jest rozrywka dla wybranych, ale bardzo rozwijająca gra, dlatego warto zainteresować się nią i spróbować nauczyć zasad. Gra w szachy przynosi graczom mnóstwo korzyści, o których opowiem w dalszej części, ale najpierw poznajmy krótką historię szachów.

Szachy – historia

Za kolebkę szachów uznawane są Indie. Według źródeł gra była znana już w latach 70. VI w.n.e. Gra przechodziła przemiany, kraje dostosowywały ją do swoich kultur. Kiedy dotarły do Europy nastąpiły zmiany najbardziej przypominające współczesną grę. We Francji, Anglii, Hiszpanii i Skandynawii szachy znano już w IX-X w. Do Polski trafiły z Czech, poprzez morskie szlaki handlowe oraz z Rusi Kijowskiej. Była to gra królewska, choć uwielbiali ją też szlachcice i mieszczanie. Epoka renesansu była „złotym okresem” dla szachów. Z biegiem czasu zaczęto organizować pierwsze rozgrywki, pojawiły się podręczniki uczące gry i powstawały kluby szachowe. W 1851  rozegrano pierwszy międzynarodowy turniej szachowy. W 1924 powstała Międzynarodowa Federacja Szachowa i od tego roku rozgrywane są olimpiady. Obecnie rozgrywki odbywają się w wielu kategoriach. I najwygodniejsza dla wielu forma – gra on-line, czy to z komputerem czy z realnym przeciwnikiem po drugiej stronie.

szachy

Korzyści wynikające z gry

Nie da się odebrać tej królewskiej grze atutów i dobrego wpływu na mózg człowieka. Gra uczy logicznego myślenia, umiejętności przewidywania oraz planowania, ponadto wycisza, kształtuje analityczne myślenie, poprawia zdolności geometryczne i zwiększa poziom IQ. Podczas rozgrywki używa się obu półkul mózgowych, wymusza to ponadprzeciętną aktywność mózgu. Prawa półkula odpowiada za aspekty wizualne i wyobraźnię, natomiast lewa za analizę sytuacji i podejmowanie trafnych decyzji. Gra jest takim samym ćwiczeniem dla naszego mózgu, jak trening siłowy dla mięśni.

10 korzyści z gry w szachy:

– to sport dla mózgu;
– gra trenuje i poprawia pamięć;
– poprawiają umiejętność czytania ze zrozumieniem;
– wpływają na zdolność uczenia się;
– przyspieszają powrót do zdrowia;
– uczą rozwiązywania problemów;
– pobudzają kreatywność;
– są formą terapii dla dzieci z nadpobudliwością psychoruchową;
– stymulują obie półkule mózgu;
– stymulują tworzenie nowych połączeń w mózgu.

szachowa wyspa

Szachowa Wyspa

Jak najlepiej nauczyć dziecko grać w szachy? Oczywiście przez zabawę. Skomplikowane podręczniki nie są odpowiednią lekturą dla kilkulatków, ale na szczęście istnieją kursy internetowe. Na taki kurs zdecydowałam się dla dziewczyn. Póki co naukę rozpoczęła Rozalia, ale ten kurs jest odpowiedni już dla czterolatków. A to oznacza, że Florka też będzie mogła się uczyć. Przeszukałam internet i trafiłam na świetny kurs szachowy dla najmłodszych. Szachowa Wyspa jest kursem dla dzieci w wieku do 4 do 10 lat. Znajdują się w nim cztery moduły, każdy podzielony na kilka lekcji. Jest to dla mnie bardzo ważne, ponieważ wiem na jak długo mogą skoncentrować się dzieci. Łączny czas kursu to 3,5 godziny, ale nie myślcie, że będziecie w stanie przerobić to na raz, ani nawet na dwa. Ponieważ mamy okres świąteczno-noworoczny i dzieci mają dużo wolnego, postanowiłam, że nie będą tracić czasu na nudę. Myślę, że Szachowa Wyspa to bardzo fajny prezent.

Jak wygląda nauka z Szachową Wyspą

Kurs prowadzą Samanta Kliś, licencjonowana instruktorka szachowa, oraz Dorota Wróbel, animatorka, autorka bajek i wierszyków. Panie przygotowały rewelacyjny kurs, który ukończyło już kilka tysięcy dzieciaków. Ponieważ Rozalka lubi nowości, ale ważne jest dla niej to w jaki sposób się uczy, miałam pewność, że ten kurs jej się spodoba. Lekcje są dość krótkie, gdyż trwają po około 10 minut, ale dla dziecka to wystarczające. Wiedza przekazywana przez autorki łatwo wpada do głowy, a to wszystko dlatego, że do nauki wykorzystują piosenki, wierszyki i animację. Do każdej lekcji dołączone są pliki z zagadkami oraz znajduje się miejsce na notatki.

szachy a rozwój dziecka

Kurs szachowy dla każdego

Szachowa Wyspa jest w mojej opinii świetnym prezentem dla dziecka, zwłaszcza, że święta lada moment. Jeszcze do 24 grudnia możesz kupić kurs w promocyjnej cenie 399 zł, ale mam dla ciebie prezent! To dodatkowa zniżka, którą uzyskasz używając kodu DZIECIORKA100. Obniża on cenę o 100 zł, więc prezent dla dzieciaków masz w cenie 299 zł. Zamiast na siłę kupować kolejne zabawki, szpargały, zbędne gadżety warto zainwestować w prezent, który przyniesie dziecku korzyści widoczne na wielu polach. Po więcej zapraszam was do strony Szachowej Wyspy.

 

 

 

About Author

Absolwentka Komunikacji Społecznej na Politechnice Śląskiej. Obecnie mama trzech cudownych córek - Rozalki,Florki i Kaliny, oraz berneńskiego psa pasterskiego - Riko. Uwielbiająca rolę Home Manager'a, pretendująca do miana Perfekcyjnej Pani Domu fanka książek historycznych i obyczajowych, a także niepoprawna romantyczka.

Facebook