fbpx
Menu
książki

Książki dla przedszkolaka

Zabierałam się za ten wpis od dość dawna. Sama nie pamiętam kiedy dodałam ten tytuł na moje tekst-liście. Ale zawsze coś, a to dzieci chore, albo ja. Ewentualnie wszyscy razem. Tylko, że wiesz, ile można wymawiać się katarem? Teoretycznie powinnam teraz wskoczyć pod koc, wziąć ciepłą herbatkę i odpoczywać, ale Rozala ma tyle fantastycznych książek, że muszę się z Tobą podzielić tytułami. Są to książki dla przedszkolaka, każdego, nie tylko dla dziewczynek.

Wiele moich koleżanek nie raz pytało o fajne książki dla dzieciaków w wieku przedszkolnym. Że lubimy książki, czytamy każdego dnia i mamy ich więcej niż zabawek to doszłam do wniosku, że pokażę Ci nasze ulubione. Wiele rewelacyjnych książek opisałam już na blogu i łatwo znaleźć je w kategorii KSIĄŻKI, zachęcam Cię byś zajrzała. Dziś pokażę Ci jeszcze więcej.

Książki dla przedszkolaka część 1

Okres przedszkolny to bardziej świadome wybieranie książek przez dzieciaki. Książki dla przedszkolaka muszą być ciekawe, kolorowe i niezbyt długie, żeby nie znudziły. Tytułu, które wybrałam sprawiają się u nas. Wiele jest znanych, ale jest kilka, które mogą zaskoczyć.

Nudzimisie to nie jest dziewczyńska książka, to taka książka dla przedszkolaka po prostu. Nie ważne czy chłopiec czy dziewczynka, każde dziecko pokocha Nudzimisie. To małe futerkowe stworki, które odwiedzają dzieci kiedy tylko, któreś zacznie się nudzić. Mają z dzieciakami wiele wspaniałych przygód i strasznie żałuję, że takie Nudzimisie nie istnieją na prawdę.

Misia i jej mali pacjenci to seria książek o dziewczynce, która uwielbia pomagać zwierzętom. Ma dziadka weterynarza, a sama kocha każde stworzenie i chętnie pomoże każdemu. Jeśli sama nie da rady to z pewnością poprosi o pomoc. Mimo, iż główna bohaterka jest dziewczynką nic nie stoi na przeszkodzie, by chłopcy pokochali jej przygody.

Magiczny piesek to teoretycznie książka dla dzieci czytających samodzielnie, ale ja zakwalifikowałam ją do działu książki dla przedszkolaka, ponieważ okazało się, że to jedna z ulubionych książek Rozi. Mały wilczek ucieka przed złym wilkiem, który chce przejąc władzę w stadzie. Wilczek jest następcą przywódcy, ale zły wilk zabił jego ojca i poważnie ranił matkę. Wilczek przybiera postaci różnych szczeniąt, by ukryć się wśród ludzi. Ma magiczne mocne, rozmawia z dziećmi i zaskakuje na każdym kroku.

Basia i lato pod psem, seria jest na pewno wszystkim dobrze znana, ale tu mamy książkę – nazwijmy ją pełnometrażową. Jest dość gruba, czytałyśmy ją kilka wieczorów, ma mało obrazków. Myślę, że to dobry krok dla dorastających fanów przygód Basi, tych, którzy zaczynają czytać samodzielnie. Basia, jak wiadomo, marzy o psie. Tu przez chwilę staje się właścicielką zastępczą, co z tego wyniknie musisz sama sprawdzić.

Wielka księga przygód Hani Humorek. Muszę Ci się przyznać, że jeszcze nie mam pełnego zdania o tej książce. Pobieżnie przeczytałam początek i ten mi się spodobał. Zorientowałam się, że Hania będzie czymś w rodzaju starszego odpowiednika Basi. Książka ma dobre opinie wśród mam, więc jestem spokojna o to, że i nam się spodoba.

Zaopiekuj się mną, to seria książek o zwierzętach. Początkowo były to głównie koty i psy. Ostatnio pojawiła się też pantera śnieżna. Te książki czyta się lekko i przyjemnie, dzieci uczą się z nich, że warto pomagać bezbronnym zwierzakom, ale też tego, że posiadanie zwierzęcia nie jest zabawą.

Książki dla przedszkolaka część 2

Musiałam jakoś podzielić wpis, bo wrzucenie na raz 12 tytułów to może być męczące w czytaniu. I łatwiej się odnaleźć, kiedy zachowamy względną przejrzystość.

Basia – dziewczynka, której nikomu nie trzeba przedstawiać. Mamy chyba każde opowiadanie, Rozalka zakochała się w jej przygodach, kilka książek zna na pamięć i uwielbia do nich wracać. Basia ma dwóch braci, starszego Janka i młodszego Franka. Ma kuzyna Antka, kuzynkę Alicję zwaną Lulą, przyjaciół Amelkę i Titiego.

Rózia Rewelka inżynierka, czy muszę wspominać, że kupiona została dlatego, że bohaterka ma na imię tak samo jak moja starsza córka? Rózia Rewelka jest ciekawską dziewczynką, która postanawia zostać inżynierką, buduje i konstruuje. A przy tym ma świetną zabawę.

Psierociniec to także seria książek uwrażliwiająca na zwierzęta. Psierociniec to nazwa schroniska dla zwierząt. Trafiają tu psy i koty, każdy ze swoją historią. Dla dzieci, którym los zwierząt nie jest obojętny to rewelacyjna lektura. Poza mądrą treścią ma również cudowne ilustracje.

Wierszyki ćwiczące języki nabyłam, by wspomagać rozwój mowy Rozalki. Bawimy się w rymowanki, trenujemy język i robimy przy tym mnóstwo śmiesznych min. Jeśli Twoje dziecko ma problemy logopedyczne lub po prostu mówi szybko i czasami niewyraźnie to ta książka się sprawdzi jako pomoc. Nie jest sztywną ćwiczeniówką, ale książką kolorową i pełną obrazków.

12 ważnych praw i Wielka księga uczyć to moim zdaniem książki dla przedszkolaka, które muszą znaleźć się w domu. Traktują o poważnych tematach, ale w przystępny dla dziecka sposób. Często rodzice mają problem z odpowiedzią na pytania dziecka w taki sposób, by wiedza była łatwo przyswajalna. Tu mamy idealną pomoc.

W bibliotece z przedszkolakiem

To tylko nasze skromne zbiory, bo jak doskonale wiesz rynek wydawniczy oferuje mnóstwo cudownych książek. O większości z nich jeszcze nie wiemy, ale staramy się odkrywać nowości w miarę regularnie. Bywamy w bibliotece i wypożyczamy książki. Od ponad roku Rozalka ma założoną swoją kartę i książki jakie wybiera to głównie te ze zwierzakami. Ale szczególnie polubiła serię Humorki, nie mam zdjęcia, jednak ta seria jest także warta uwagi.Nie pamiętam teraz ile dokładnie książeczek miałyśmy, ale poznałyśmy rodzinę Śmiechołków, Wstydziołków, Przechwalaków czy Dąsaczy. Spodobała jej się także seria „Kacper” i książki Neli małej reporterki.

Mam to szczęście, że moje dziewczyny kochają książki tak jak ja i chętnie o nie sięgają. Mam nadzieję, że ten wpis i inne recenzje książek pomogą Ci w wyborze lektur dla Twojego dziecka.

Jeśli spodobał Ci się ten wpis będzie mi niezmiernie miło, gdy zostawisz po sobie ślad.
Zapraszam do śledzenia mojego profilu na facebook oraz instagram.

About Author

Absolwentka Komunikacji Społecznej na Politechnice Śląskiej. Obecnie mama trzech cudownych córek - Rozalki,Florki i Kaliny, oraz berneńskiego psa pasterskiego - Riko. Uwielbiająca rolę Home Manager'a, pretendująca do miana Perfekcyjnej Pani Domu fanka książek historycznych i obyczajowych, a także niepoprawna romantyczka.

Facebook