Zazwyczaj kiedy decydujemy się na kupno psa mamy już jakąś ulubioną rasę. Lub jest to taka rasa, która wyjątkowo nam się podoba lub akurat nastała na nią moda. Jednak, jak się okazuje, wybór idealnej dla siebie rasy nie jest rzeczą prostą. Trzeba brać pod uwagę kilka czynników.
„Jaki słodziak!”
Zazwyczaj tak reagujemy na każdego szczeniaka. Nic dziwnego, szczeniaczki każdej rasy są słodkie, cudowne i kochane. Serce mięknie na ich widok, a brzuch wypełnia się motylkami miłości. Jeśli przy wyborze psiaka kierujemy się tylko poziomem słodkości to możemy się gorzko rozczarować. Zauroczeni nieporadnymi jeszcze ruchami, uroczym małym językiem, który zawzięcie nas liże, łatwo możemy zapomnieć, że to cudo nie będzie takie wiecznie. Czym więc kierować się przy wyborze odpowiedniego przyjaciela?
Rasa
Wybór rasy jest bardzo istotny. Aby odpowiednio wybrać musimy odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań. Możemy też poszukać testów w internecie, istnieją takie, które w oparciu o nasz tryb życia i poziom aktywności pokażą rasy odpowiednie dla nas. Możemy też wziąć dobrą książkę o rasach i tam znaleźć podpowiedzi. Spróbuję przedstawić wam wszystkie sprawy, jakie należy wziąć pod uwagę przy wyborze rasy.
Rozmiar
Psy dzielą się na kilka wielkości. Są psy miniaturowe, małe, średnie, duże i olbrzymy. Wielkość naszego pupila jest sprawą istotną między innymi na miejsce zamieszkania. Mieszkając w kawalerce w bloku możemy mieć takiego na przykład bernardyna, co z tego, że zajmuje pół mieszkania, a do łazienki mieści się tylko jego łeb. Jednak mając mały metraż o wiele prościej jest zdecydować się na rasę mniejszą, która będzie mogła choćby te 5 kroków w mieszkaniu zrobić.
Aktywność psa i właściciela
Pies potrzebuje ruchu, każdy pies, bez wyjątku. Nawet rasy uchodzące za leniwe i ospałe muszą mieć zapewnioną odpowiednią dawkę ruchu. Rasy pracujące potrzebują go zdecydowanie więcej. Zanim zdecydujesz się na jedną z tych ras zastanów się nad tym, jaki jest twój poziom aktywności i czy dasz radę sprostać potrzebom psa. Pies, który ma zapewnioną aktywność nie szuka wrażeń w domu. A chyba nie chcesz mieć pogryzionych z nudów mebli?
Temperament
Musisz zdecydować, czy twój pies ma być energiczny czy raczej spokojny. Czy lubi bawić się samotnie czy woli pracę z człowiekiem i przebywanie z nim.
Włos
To temat rzeka, każdy kto posiada lub posiadał w domu, wie co znaczy wszechobecna sierść. Są oczywiście rasy, których sierść wymaga mniej zabiegów, są też i takie, które potrzebują codziennych zabaw we fryzjera. Są oczywiście psy, które mają włosy – nie sierść, oraz nie gubią włosa. Przy czym kiedy nasz pupil wychodzi na spacer w roztopach to, bez względu na rodzaj włosa wymaga jego oczyszczenia. Musicie też zastanowić się, czy rasa, którą chcecie wybrać wymaga wizyt w specjalistycznym zakładzie groomerskim. Niektóre z nich potrzebują specjalistycznych strzyżeń czy trymowania.
Choroby
Tu naprawdę ciężko zdecydować o tym, które choroby są mniej czy bardziej uciążliwe. Jednak warto zapoznać się ze specyfiką rasy oraz tym jakie choroby są dla niej charakterystyczne i występują często. Wizyty u weterynarza to również koszty, im bardziej delikatna rasa, tym może być droższe leczenie.
Hałas
Mnie to nie dotyczy, mieszkam w domu, więc szczekanie psa jest mało uciążliwe dla sąsiadów. Jednak inaczej wygląda sytuacja w bloku, zwłaszcza jeśli trafi nam się sąsiad, któremu przeszkadza choćby wasz głośniejszy śmiech (wierzcie mi, są tacy ludzie) czy przejście w szpilkach przez mieszkanie.
Alergie
Krąży mit, że istnieją psy hipoalergiczne. Jednak nie ma takich psów, jedne mogą alergizować bardziej, inne mniej, ale nie ma ras, które dadzą 100% szans na to, że nie dopadnie nas alergia.
Karmienie
Sucha czy mokra, gotowa czy robiona w domu, jeśli w domu to jaka dieta – pytań jest mnóstwo. Psy nie mogą jeść wszystkiego co my, jeśli dodajemy do psiego jedzenia to co zostaje nam z obiadu musimy liczyć się z tym, że możemy zaszkodzić psu. Są oczywiście rasy bardziej odporne, czy psy takie jak nasz Misiek, który w zasadzie jadał wszystko poza ziemniakami, chlebem i cebulą, jednak musicie pamiętać, że z psem jak z dzieckiem. Nowe produkty wprowadza się stopniowo obserwując pupila.
I kiedy już odpowiecie sobie na te wszystkie punkty, będziecie wiedzieć jakiego psa wybrać. Może okazać się, że zamiast uroczego shar-pei’a lepszym wyborem dla was będzie szalony beagle, lub zupełnie nie kręcący was yorkshire terier. My zdecydowaliśmy się na berneńskiego psa pasterskiego. Jak się okazuje to był trafiony wybór. Ale o rasie i o tym dlaczego padło na berneńczyka opowiem Wam następnym razem.
.
.
.
************************************************************************************************************
Jeśli spodobał Ci się ten wpis będzie mi niezmiernie miło, gdy zostawisz po sobie ślad
i udostępnisz go dalej.
Zapraszam do śledzenia mojego profilu na facebook oraz instagram.