Wybór lodówki dla rodziny to ważna decyzja. Źle dobrany model może okazać się za mały, ale też czasem za duży (a wtedy będzie niepotrzebnie zużywał energię). Do tego dochodzi sporo parametrów i istotnych cech sprzętu. Jak się w tym wszystkim połapać i dobrze zainwestować pieniądze? O tym w poniższym poradniku!
Dobra lodówka dla rodziny powinna być odpowiednio pojemna, funkcjonalna, dobrze rozplanowana wewnątrz i niezawodna. Znając kilka porad, da się bez problemu wybrać solidną lodówkę w dobrej cenie.
Przejdźmy zatem do konkretów, aby ustalić, na co zwrócić uwagę.
Pojemność lodówki a liczba domowników
Większość osób ma duży problem z wyborem pojemności. Niektórzy podchodzą do tego bezkompromisowo – wybierają w danym budżecie jak najpojemniejszy sprzęt.
Nie zawsze jest to dobry sposób. Na szczęście istnieje łatwa zasada doboru pojemności do liczby domowników:
- 120-130 litrów pojemności stanowi podstawę i odpowiada jednej osobie.
- 30 litrów pojemności przypada na każdego kolejnego domownika.
Wychodzi więc na to, że lodówka dla rodziny 2+2 powinna mieć ok. 220 litrów pojemności. 6 domowników wymaga już co najmniej 280 litrów.
Patrząc na rynek lodówek różnego typu, nie ma tragedii:
- Praktycznie każda lodówka do zabudowy (jak i wolnostojąca) spokojnie wystarczy rodzinie 2+2, dając jeszcze spory zapas miejsca (źródło danych: https://www.prorankingi.pl/rankingi/agd/lodowka-do-zabudowy-no-frost/).
- Ktoś, kto szuka ogromnej lodówki, bo w jego gospodarstwie domowym żyje sporo osób, może zdecydować się na lodówkę side by side, czyli dwudrzwiową – po jednej stronie jest chłodziarka, a po drugiej zamrażarka. 500 litrów pojemności netto to żadne wyzwanie, nawet dla tańszych lodówek side by side (źródło danych: https://www.prorankingi.pl/rankingi/agd/lodowki-side-by-side/). Trzeba jednak uważać, aby nie przedobrzyć, choć zawsze lepiej mieć trochę pojemniejszy sprzęt.
Wyliczenia wyglądają więc optymistycznie, ale same cyferki odnośnie pojemności to nie wszystko. Przejdźmy zatem do kolejnego punktu.
Rozplanowanie wnętrza lodówki
Im większa lodówka, tym lepsza swoboda w rozplanowaniu jej wnętrza. Zamrażarka zyskuje na liczbie szuflad, poziomy w chłodziarce są wyższe (pomieszczą większe garnki), a półki na drzwiach stają się przestronniejsze.
Dlatego też radzę wybierać jeszcze pojemniejszy sprzęt niż z wyliczeń, lecz patrząc przy tym na konkretne udogodnienia wewnątrz.
- Co do nich należy? Przenośnie pojemniki (często zamykane; można je swobodnie wyjąc z lodówki), regulowane pojemniki na drzwiach, szuflady dedykowane warzywom i owocom (niekiedy z regulacją wilgotności, aby produkty były dłużej świeże), szuflady do mięsa i ryb, bardzo głębokie szuflady (np. na tort czy wyższe rzeczy), a także stojaki na większe butelki.
- Lodówki side by side, jako że są ekstremalnie pojemne, oferują jeszcze bardziej wyszukane rozwiązania. Standardem są kostkarki i dyspensery. Okna/drzwi łatwego dostępu dają natychmiastowy dostęp do mniejszej strefy, np. z najczęściej wybieranymi produktami czy schłodzonymi napojami. Są nawet modele z wyświetlaczami multimedialnymi!
Ten punkt pokazuje, że dane ze specyfikacji są dopiero początkiem. Przecież side by side na 600 litrów w teorii sprosta domostwom z ponad 10 domownikami!
Z drugiej strony zawsze liczy się rozplanowanie wnętrza. Znam bardzo pojemne lodówki, które są niepraktyczne i przez to nie zmieszczą wszystkiego w wygodny sposób. Ale teraz już wiesz, na które rozwiązania konstrukcyjne zwrócić uwagę przy wyborze lodówki dla rodziny.
Pozostałe cechy dobrej lodówki dla rodziny
Istnieje cały szereg parametrów i cech, które również są ważne. Prześledźmy je:
- Energooszczędność – czyli klasa energetyczna mówiąca o rocznym zużyciu prądu. Im lepsza, tym korzystniej. Pamiętaj, że wraz ze wzrostem pojemności pobór prądu również idzie w górę. Do tego nie zawsze warto sporo dopłacać za najwyższą klasę (bo głównie w jej przypadku cena mocniej wzrasta).
- Hałas – istotny szczególnie w małych mieszkaniach, gdzie kuchnia znajduje się w niedalekiej odległości od miejsc bardziej relaksacyjnych (salon, sypialnia, pokój dziecka). Im niższy, tym oczywiście lepiej.
- Funkcjonalność – wszelkie alarmy, zabezpieczenia, tryb wakacje czy opcje szybkiego chłodzenia oraz mrożenia. Funkcjonalność lodówek zwykle opiera się na bardzo praktycznych rzeczach. Jedynie side by side, przynajmniej te premium, dodatkowo oferują rozwiązania multimedialne (np. wspomniane wcześniej wyświetlacze z obsługą multimediów).
- No Frost – dzięki niemu nie musisz manualnie usuwać szronu z wnętrza lodówki. Najlepiej, gdy No Frost jest wspomagany dwoma niezależnymi obiegami powietrza (jeden obieg w chłodziarce, drugi w zamrażalniku). Wtedy chłodzenie jest najskuteczniejsze i nie ma też szans na pojawienie się szronu. Dodatkową korzyścią jest brak mieszania się zapachów między chłodziarką i zamrażarką.
- Kompresor – ma duży wpływ na skuteczność chłodzenia i mrożenia. Najpewniejsze kompresory – według moich doświadczeń i testów – zapewnia Samsung oraz LG. Często pojawiają się zresztą rozszerzone, darmowe gwarancje na tę część, np. na 10 lat.
- Panel sterowania – powinien być skromny, ale dobrze opisany i łatwy w obsłudze. Najlepiej, gdy daje szeroki zakres ustawiania temperatur w części chłodzącej i osobno w mrożącej, jak i od razu zawiera przyciski danych funkcji (np. szybkiego chłodzenia/mrożenia).
- Prowadnice – powinny być trwałe i zapewniać jak największy wychył, aby dostać głęboko do danej szuflady.
- Zmiana kierunku otwierania drzwi – dla wielu osób obowiązkowa cecha, gdy trzeba idealnie dopasować lodówkę do kuchennej zabudowy lub aranżacji.
- Design – istotny przy lodówkach wolnostojących lub do zabudowy, ale z frontami, które nie będą schowane za frontem meblowym. To już kwestia indywidualna. Niektórym wystarczy biała i prosta lodówka, innym srebrna, a jeszcze innej grupie taka w czarnym kolorze. Jeżeli chodzi o czarne lodówki, to mogą być matowe lub szklane. W przypadku tych drugich sprawdź przed zakupem opinie o trwałości, jak i podatności na zbieranie zabrudzeń czy odcisków palców.
Podsumowanie
Wybór lodówki dla rodziny, nawet nie patrząc w sklepie stacjonarnym na dany model, staje się dużo łatwiejszy, gdy dokładnie wiesz, na co zwrócić największą uwagę i jak zinterpretować konkretne parametry.
Po takiej lekturze jesteś na świetnej drodze do zakupu optymalnego sprzętu na długie lata!
Powyższy wpis jest wpisem gościnnym.
Jeśli spodobał Ci się ten wpis będzie mi niezmiernie miło, gdy zostawisz po sobie ślad.
Zapraszam do śledzenia mojego profilu na facebook oraz instagram.