Międzynarodowy Dzień Bez Kar Cielesnych – to jedno z tych nietypowych świąt, które bardzo mi się podobają. Od 2010 roku Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy zakazuje stosowania kar cielesnych wobec dzieci. Mimo to nadal ponad 40% dorosłych uważa, że klaps nie jest przemocą, a metodą wychowawczą. Ja nie zgadzam się z tą opinią. W mojej ocenie klaps jest porażką rodzica, gdy nie ma już argumentów, gdy nie wie co powiedzieć i jak tłumaczyć. I choć sama często mówię do dzieciaków, że im nogi z tyłka powyrywam to nie umiałabym sprawić im lania.
Międzynarodowy Dzień Bez Kar Cielesnych
Międzynarodowy Dzień Bez Kar Cielesnych przypada na 30 kwietnia. Na ten sam dzień przypada Światowy Dzień Sprzeciwu Wobec Bicia Dzieci. I choć są to nietypowe święta, uważam, że powinno być o nich głośno. Zwłaszcza teraz, kiedy zostaliśmy poddani zbiorowej izolacji i wiele dzieci cierpli z tego powodu. Kara cielesna jest najstarszą znaną formą kary, jednak nie zgadzam się na to, by była ona stosowana w stosunku do najmłodszych i bezbronnych. Każdy z nas powinien reagować, kiedy widzi, że dziecku dzieje się krzywda. Kiedy widzi, że we własnym domu dziecko nie jest bezpieczne – trzeba reagować.
Izolacja nie ułatwia sprawy
Izolacja sprawia, że problem narasta. Są różne rodziny i nawet już nie chcę brać pod uwagę takiego sporadycznego klapsa. Ale bywa tak, że z pozoru normalna, zgodna, szczęśliwa rodzina jest zbutwiała od środka. Dzieciaki starają się robić wszystko, by po szkole iść na boisko, dodatkowe zajęcia w szkole czy uczyć się z kolegami. Dlaczego? Bo wiedzą, że w domu mogą trafić na rodzica w złym humorze. Często wystarczy wejście do domu w złym momencie, albo spóźnienie o 5 minut – awantura gotowa, a to dopiero początek…
Obecnie jesteśmy w sytuacji, gdzie nasze nerwy, nasze emocje wystawione są na ciężką próbę. Dzieci, które znajdowały bezpieczne schronienie w szkole lub na zajęciach dodatkowych zostały zamknięte ze swoimi oprawcami w czterech ścianach. Nie mogą wyjść, są w ciągłym strachu. Dlatego jeśli widzisz lub słyszysz, że za ścianą dzieje się źle – reaguj! Nie dopuszczajmy do sytuacji, gdzie dziecku dzieje się krzywda.
Przemoc szkodzi
Badania dowodzą, że przemoc wobec dzieci ma na nie ogromny wpływ. Prowadzi do lęków, utrwalania się niskiej samooceny, rodzi przemoc – opracowań i badań nie trzeba długo szukać. Dzieci, które doświadczają przemocy zamykają się w sobie, częściej niż inne mają myśli samobójcze, potrafią lepiej ukrywać przed rodzicem to co może go zdenerwować. Pamiętajcie – Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy wyraźnie mówi:
Art. 961
Osobom wykonującym władzę rodzicielską oraz sprawującym opiekę lub pieczę nad małoletnim zakazuje się stosowania kar cielesnych.
Dlatego zawsze, nie tylko dziś, powinno się głośno mówić o tym, że jakakolwiek forma uderzenia dziecka jest zła. Pamiętając przy tym, że przemoc psychiczna jest równie powszechnym zjawiskiem i także powinna być napiętnowana.
Jeśli spodobał Ci się ten wpis będzie mi niezmiernie miło, gdy zostawisz po sobie ślad.
Zapraszam do śledzenia mojego profilu na facebook oraz instagram.