Miałam w planie wrócić do podsumowań miesiąca, byłoby to łatwe biorąc pod uwagę datę urodzenia Florki. Ale jakoś tak te plany mi nie wyszły. Nie wiem czy to czyste lenistwo, czy zima, czy chwilowy brak internetu. W każdym razie zbiorę się do tego za jakiś czas. Ale dziś pokuszę się o opisanie tego co zmieniło się w domu po pojawieniu się Flo. Bo noworodek w domu zazwyczaj wiele zmienia, ale można łatwo się w tych zmianach odnaleźć – jeśli tylko się chce.

Pierwsze dni w domu

Pierwsze dni jakie noworodek spędza w domu to aklimatyzacja do nowych warunków. Było to dość ciężkie w naszym przypadku. Ja ledwo się ruszałam po cesarce, a Florka zdążyła się przyzwyczaić do temperatury panującej w szpitalu. A to znaczy, że nasze 21 stopni w domu to dla niej był mróz. Nie mam pojęcia czemu w tych szpitalach tak grzeją, wypociłam tam z siebie ze dwa kilo, a te biedne dzieciaki dodatkowo były jeszcze pozawijane w rożki. Więc pierwsze co musieliśmy zrobić to podnieść temperaturę, i w dzień i w nocy. To był strzał w dziesiątkę, bo Florka od razu stała się spokojniejsza. Minusem było pojawienie się potówek, więc po około dwóch tygodniach zmniejszyliśmy temperaturę nocną. Wiem, że muszę przyzwyczaić małą do nieco niższych temperatur, bo sezon grzewczy się skończy i wtedy naprawdę nocą będzie chłodniej.

Mając w domu noworodka zmienia się też nieco nasz plan dnia, jego rytm. Różnie jest w różnych domach, jednak ja staram się od początku wprowadzić stały rytm dnia. Są czynności, które ten rytm wyznaczają i dają poczucie spokoju, zarówno rodzicom, jak i dziecku.

20180202_112340

20180219_110706

20180221_141430

Noworodek i jego plan dnia

Postanowiłam użyć tego samego planu, który sprawdził się przy Rozalce. Na początek stała była godzina kąpieli – 21.00. Kąpiel stała się naszym rytuałem. Po miesiącu wprowadziłam instytucję piżamki. Tak by Florka kojarzyła, że mamy kąpiel, piżamkę, jedzenie i idziemy spać. Sprawdziło się z Rozalką, do tej pory sprawdza się i z Florką. Poranną pobudkę mieliśmy z głowy przy Ru, teraz musiałyśmy wprowadzić też stałą godzinę, bo starszą trzeba zawieźć do przedszkola. Florka więc budzona jest około godziny 7.15-7.30. Dostaje jeść, przebieram ją w dzienne ciuszki i po 8.00 wyjeżdżamy do przedszkola. Kolejnym stałym punktem jest spacer, wychodzimy około 11.00, po tak zwanym “drugim śniadaniu”. Jak pada i jest brzydko to wychodzimy chociaż na taras. Zazwyczaj wtedy mała ucina sobie drzemkę, taką dłuższą i to jest mój czas na pisanie. Po 14.00 jest nasz czas na zabawę, Rozalka wraca z przedszkola i spędzamy czas razem.

Co się zmieniło?

Przyznam się wam, że wyobrażałam sobie, że zmiany będą większe. Bałam się jakim dzieckiem będzie Florka. Wiele osób mówi, że drugie dziecko jest totalnie inne od pierwszego. W naszym przypadku się to nie sprawdziło. Florka pod względem temperamentu bardzo podobna do starszej siostry. Mało śpi w dzień, dużo śpi w nocy, potrzebuje czyjejś uwagi i lubi się przytulać. A ja cieszę się, że dziewczyny są do siebie tak podobne, bo takie dzieciaki jak one znacznie ułatwiają macierzyństwo. Jeśli jestem zmęczona – to po całym dniu, ale nigdy nie po nocy. Nie potrzebuje dożylnie podawać sobie kawy, a w zasadzie to od 6 tygodni piję ją okazyjnie i raczej dla smaku niż z potrzeby. Nadal bez problemu daję radę posprzątać dom, zrobić obiad, poprasować ubrania, poczytać książkę i napisać coś na blogu. I wiem, że nie każda z nas ma takie szczęście, że dzieciaki dają popalić, mają kolki, na które nikt nie ma wpływu, źle przechodzą ząbkowanie lub wiszą na piersi w zasadzie całą dobę. Ale jestem pewna, że mimo zmęczenia wszystkie jesteście tak samo szczęśliwe, że macie takie a nie inne dzieciaki.

*

*

*

************************************************************************************************************
Jeśli spodobał Ci się ten wpis będzie mi niezmiernie miło, gdy zostawisz po sobie ślad.
Zapraszam do śledzenia mojego profilu na facebook oraz instagram.

Written by Marta S.

 • W moim odczuciu przy drugim dziecku zmieniło się wiele, najcięższe były początki właśnie. Ale tak jak u Ciebie, stosowałam określone godziny na dane czynności. Z czasem nawet na zegarek patrzeć nie trzeba było 😉

 • Agnieszka Ciemińska

  My jeszcze ponad miesiąc. Słodziutka malutka Tosia :)

 • Pierwsze dni dzidzi w domu to jednocześnie cudowny i stresujący czas. Piękny, bo cieszymy się, że w końcu maluch jest z nami, z drugiej strony obawiamy się, czy damy ze wszystkim radę.

 • niedługo i mnie znów to czeka i… chyba nie mogę się doczekać 😀

 • Jesteś poukładaną osobą i Twoje dzieci też tak się zachowują, pogratulować takiego rytmu dnia i spokoju i oby tak dalej :-)

  • Muszę być, życie z migrena wymusilo na mnie takie poukladanie, rutyne i staly plan dnia. Inaczej nie bylabym w stanie funkcjonowac, a przy dzieciach nie moge sobie na to pozwolic :)

 • To ciężki czas. Dopiero co go przezywałam a już o niczym nie pamiętam. Trzymam za Was mocno kciuki.

 • Marlena Hryciuk

  Dla mnie to był ciężki czas. Moje dziecko miało kłopoty ze spaniem. Trwało to prawie 2 lata! budził się po kilkanaście razy dziennie z płaczem. Ze zdrowiem było wszystko ok, po prostu tak miał. Od początku wprowadziliśmy rutynę. Myślałam, że to nam pomoże.Jednak nie,…Mam nadzieję, ze drugi maluch który pojawi się za kilka miesięcy, będzie miał spokojniejszy sen i ja się wyśpię :)

  • Dzieci są bardzo różne, np moje śpią całe noce, a w dzień nie. Florka ma dopiero 7 tygodni, a w ciągu dnia robi sobie 3-4 drzemki, każda po okolo 20 minut.

 • Dla mnie pierwsze dni to był jakiś kosmos, ale myślę, że nie jestem w tym jedyna 😉

 • :) Mam podobne wrażenia i moje dzieci też są dość podobne. Też spodziewałam się większych zmian, ale naprawdę, jest ok :)

 • Emilka B

  Te zmiany czekają mnie już niebawem. Trochę zaczynam się obawiać jak to będzie z trójką ogarnąć wszystko ale myślę że damy radę :)

 • Piękny widok! Ja pierwsze dni po powrocie ze szpitala spędziłam bez Tosi, bo ona jeszcze dwa tygodnie leżała na oddziale noworodkowym, więc kiedy w końcu wróciła do domu wszystko było już ogarnięte.

 • Anna Anna

  Nasze noworodki kończą już 3 lata :) i od momentu ich pojawienia zmieniło się dużo i cały czas się zmienia. Można powiedzieć że po pojawieniu się dziecka cały świat staje na głowie.

 • Fajnie się czyta, że u was przebiega to wszystko tak bezproblemowo 😉 Ja póki co mam doświadczenie z jednym dzieckiem, dosyć wymagąjacym od samego początku i wymykającym się poza wszelkie reguły oraz schematy, dlatego daleko mi do planowania naszych dni 😜