fbpx
Menu
książki

Wyobraźnia jest okiem duszy

Wiecie czym jest wyobraźnia? Jest zdolnością człowieka do tworzenia obrazów w myślach. Wyobraźnię ma każdy z nas. Podobno dzieci mają jej trochę więcej. Wszystko dlatego, że ich umysły nie są jeszcze pełne stereotypów i wzorców. Dorośli też mają wyobraźnię, ale już nie tak bujną. No chyba, że są artystami. Zdecydowanie częściej dorośli są tymi osobami, które gaszą w dzieciach wyobraźnię. Nie da się ukryć, że kiedy dzieciaki wymyślają różne historie, kiedy uruchomią swoją wyobraźnię słyszą od dorosłych – „Nie opowiadaj bzdur”. Czy to na pewno dobre podejście? W końcu wyobraźnia pomaga rozumieć świat i ułatwia naukę.

Maja i jej świat – Wyobraźnia

Być może niektórzy z was znają serię „Maja i jej świat”. My poznałyśmy jedną część i to właśnie tę o wyobraźni. To książeczka, która napisana jest z perspektywy 7-letniej Mai. Towarzyszymy dziewczynce przez cały jej dzień. W tym dniu jej kolorem przewodnim jest czerwony. Maja opowiada nam co robi kiedy wstanie, w co się ubierze, co zje i w co się będzie bawić. A wszystko to okraszone jest jej wyobrażeniami. Że jest linoskoczkiem, kapitanem statku, że arbuz to księżyc a jego pestki to gwiazdy. Maja na każdym kroku pokazuje, że warto korzystać z własnej wyobraźni. Nie da się ukryć, że wyobraźnia jest czymś ważnym, zwłaszcza dla rozwijających się stale dzieciaków. Maja przychodzi tu z podpowiedzią, inspiruje do własnych zabaw z wyobraźnią.

Dodatkowo książka jest pięknie wydana, zachwyca każdą stroną. Ma prostą kolorystykę, obrazki wyglądają jak malowane węglem. Są śliczne. Każda strona jest w szarym kolorze, choć może to już mleko z kawą a nie szarość. Na każdej stronie jest rysunek przedstawiający naszą bohaterkę, której w tym dniu towarzyszy tylko jeden kolor – czerwony. Jedynie treść odbiega od tej ogólnej prostoty. Są słowa ułożone w okrąg (jak poniżej), są takie, które sprawiają wrażenie spadających czy będące falą.

wyobraźnia

Coś dla rodzica

Na końcu książki rodzic znajdzie ćwiczenia. Są świetne i bardzo pomocne. Nie tylko w kwestii rozbudzenia wyobraźni dziecka, ale także podsuwają pomysły na wspólne spędzenie czasu. Mamy tu trzy ćwiczenia, które naprawdę warto wpisać w swój plan dnia z dzieckiem. Ponad to na samym końcu książki znajdziecie przewodnik dla rodziców. Znajdziecie tam definicję wyobraźni, kilka kolejnych pomysłów, które są pomocne przy rozwijaniu wyobraźni oraz sentencję na jej temat. Mnie najbardziej podoba się ta:

„Wyobraźnia jest okiem duszy”

wyobraźnia

Nie gaście w dzieciach naturalnej zdolności do zabaw wyobraźnią. Starajcie się pobudzać ją na każdym kroku i nauczyć dzieci korzystać z jej dobrodziejstwa. A to znaczy mniej więcej tyle, że warto odkleić dzieciaki od telewizorów, komputerów, tabletów i telefonów. Wtedy bardzo szybko same ruszą głową uruchomią wyobraźnię i zaskoczą nas niejedną ciekawą zabawą.

adamada

*

*

*

************************************************************************************************************
Jeśli spodobał Ci się ten wpis będzie mi niezmiernie miło, gdy zostawisz po sobie ślad.
Zapraszam do śledzenia mojego profilu na facebook oraz instagram.

About Author

Absolwentka Komunikacji Społecznej na Politechnice Śląskiej. Obecnie mama trzech cudownych córek - Rozalki,Florki i Kaliny, oraz berneńskiego psa pasterskiego - Riko. Uwielbiająca rolę Home Manager'a, pretendująca do miana Perfekcyjnej Pani Domu fanka książek historycznych i obyczajowych, a także niepoprawna romantyczka.

Facebook