fbpx
Menu
freestyle-lifestyle / książki / rozwój dziecka / wychowanie

Nie strach się bać Lawrence J. Cohen

nie strach się bać

„Nie strach się bać” to książka, która niedawno trafiła do mojej biblioteczki. Kiedy zaczęłam czytać nie mogłam się oderwać. Choć moje dzieci nie mają większych leków, a już na pewno nie mają napadów paniki to zdarza się, że są lub będą w sytuacji, która powoduje stres. Pierwszy dzień w szkole, pierwszy dzień w przedszkolu. Nowe otocznie czy pierwsza noc poza domem, albo jeden z ciekawszych lęków mojej młodszej córki – ten przed plastrem. Teoretycznie mogą wydawać się absurdalne, ale to tylko nasza perspektywa.

O autorze

Lawrence J. Cohen jest psychologiem specjalizującym się w zabawach dla dzieci i terapiach zabawami. Opracował ciekawe podejście zwłaszcza do dziecięcych lęków. Otrzymał doktorat z psychologii klinicznej, następnie zajął się prywatną praktyką i własnymi badaniami. Wydał 3 książki. Pierwszą w 2001 roku, kolejną w 2013, a pierwsze wydanie tej pojawiło się w 2015 roku. Jest też współautorem innych książek, prywatnie ojcem dwójki dzieci. Książka „Nie strach się bać” została wydana przez Wydawnictwo Mamania. Znajdziecie ją na stronie wydawnictwa.

Nie strach się bać

Dzieci boją się różnych rzeczy. Potwora pod łóżkiem, ducha w ciemności, psa idącego ulicą czy nowych miejsc. Sytuacji, w których dziecko może doświadczyć lęku jest niezliczenie wiele. Jedne są prostsze do oswojenia, jak na przykład pójście do nowej szkoły czy po prostu do szkoły. Inne potrafią sparaliżować dziecko tak, że przestaje ono myśleć racjonalnie. Jedno jest pewne – żaden dziecięcy lęk nie może być przez rodzica bagatelizowany. Nie ważne jak bardzo absurdalny się nam wydaje, dla dziecka jest dużym dyskomfortem, najłagodniej. 

nie strach się bać

Dla każdego rodzica ważne jest by jego dziecko było szczęśliwe, radosne i pełne chęci do aktywności. Jednak nie zawsze tak jest. Często dziecku towarzyszą różnego rodzaju lęki. Często od nas zależy jak dziecko poradzi sobie z nimi. Warto znać narzędzia, które pomogą dziecku opanować sytuację, zrozumieć ją i pokonać lęk. „Nie strach się bać” to książka, w której znajdziemy różne metody radzenia sobie z lękiem, oswajania go. Autor opisuje w książce różne techniki, metody uspokajania, relaksacji i oswojenia lęków. Czytając książkę otrzymujemy wspaniałe narzędzie, dzięki któremu możemy dobrać metodę do poziomu lęku, sytuacji, dziecka. 

Twoje lęki a lęki dziecka

Autor zwraca uwagę na lęki, które są w dziecku same z siebie. Na które rodzic nie ma wpływu, ale może pomóc sobie z nimi poradzić. Przywiązuje także uwagę do tego, by nie przerzucać swoich lęków na dziecko. Bardzo często jest tak, że jeśli rodzic boi się psa to dziecko przejmuje ten strach automatycznie. Boi się zwierzęcia nie dlatego, że kiedykolwiek zostało postawione w stresowej sytuacji, ale dlatego, że mama lub tata się boją. Podobnie jest ze strachem przed ciemnością, lotem samolotem czy jazdą kolejką górską. Dzięki lekturze tej książki również tacy rodzice znajdą rozwiązanie. 

nie strach się bać

W książce poznajemy mnóstwo metod, zabaw, technik oraz ćwiczeń. Np. energiczna gimnastyka, kolejka górska, kubeł lodowatej wody, świadomość oddechu, pilot mózgu. To potężna dawka pomocy dla każdego rodzica. Autor proponuje przeróżne sposoby, tak by można poradzić sobie z lękiem u bardzo, bardzo lękliwego dziecka. Osobiście bardzo spodobał mi się strachometr, dziecko ocenia na jakim poziomie strachu  jest używając skali od 1 do 10. Naszym zadaniem jest tak poprowadzić dziecko, by zszedł na skali do takiego poziomu, w którym osiąga spokój. 

Jeśli wasze dzieci mają problemy związane z lękiem bez wahania sięgnijcie po tą książkę.

 

Jeśli spodobał Ci się ten wpis będzie mi niezmiernie miło, gdy zostawisz po sobie ślad.
Zapraszam do śledzenia mojego profilu na facebook oraz instagram.

About Author

Absolwentka Komunikacji Społecznej na Politechnice Śląskiej. Obecnie mama trzech cudownych córek - Rozalki,Florki i Kaliny, oraz berneńskiego psa pasterskiego - Riko. Uwielbiająca rolę Home Manager'a, pretendująca do miana Perfekcyjnej Pani Domu fanka książek historycznych i obyczajowych, a także niepoprawna romantyczka.

Facebook