fbpx
Menu
bezpieczeństwo

Pasy bezpieczeństwa a ciąża

prawidłowy przebieg pasów w ciąży

Kiedy jesteśmy w ciąży chcemy być tak samo aktywne przez cały czas jej trwania. W większości przypadków normalnie pracujemy (chyba, że istnieją realne zagrożenia lub pracodawca nie jest w stanie zapewnić nam innego stanowiska pracy), robimy zakupy, sprzątamy, zajmujemy się starszymi dziećmi i jeździmy samochodami. Okazuje się, że według prawa w ciąży nie obowiązuje nas bezwzględny nakaz zapinania pasów bezpieczeństwa. Widoczna ciąża zwalnia nas z tego obowiązku. Jednak czy jest to dobre rozwiązanie? Czy możemy na czas ciąży zapomnieć, że istnieją pasy bezpieczeństwa?

Pasy bezpieczeństwa w ciąży – przepisy

Przepisy kodeksu drogowego mówią jasno:

Zgodnie z Art. 39 ust. 2 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku „Prawo o ruchu drogowym” kobiety w widocznej ciąży zwolnione są z obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa. Policjant nie może od kobiety żądać okazania zaświadczenia lekarskiego (motofakty.pl)

Bez żadnej szczególnej interpretacji, zupełnie wprost zostało napisane, że możesz mieć gdzieś pasy bezpieczeństwa będąc w ciąży. Po prostu wsiadasz do samochodu i jedziesz. W tym temacie przepisy nie zmieniły się od lat. Moim zdaniem to bardzo źle. Dlaczego?

Pasy bezpieczeństwa – czy są bezpieczne dla dziecka

Pasy bezpieczeństwa, wraz z poduszkami powietrznymi stanowią integralną część systemu zabezpieczającego pasażera podczas zdarzenia drogowego. I choć może się wydawać, że skoro mamy samochód nafaszerowany poduszkami powietrznymi to będziemy bezpiecznie – to nam się tak tylko wydaje. Kiedy jeździmy bez zapiętych pasów narażamy siebie i dziecko. Zetknięcie z czołową poduszką powietrzną może być opłakane w skutkach. O wiele bezpieczniej, zarówno dla matki, jak i dla nienarodzonego jeszcze dziecka jest zapinanie pasów bezpieczeństwa. Warto jednak sprawdzić jak to zrobić, by przebieg pasa był prawidłowy i aby rzeczywiście być bezpiecznym podczas podróży.

Prawidłowe zapinanie pasów bezpieczeństwa w ciąży

Prawidłowe zapięcie, a przede wszystkim poprowadzenie pasów samochodowych to klucz do osiągnięcia kompromisu między bezpieczeństwem dziecka i matki, a komfortem podróżowania. Należy bezwzględnie pamiętać o tym, by pas biodrowy przebiegał pod brzuchem, możliwie jak najbardziej płasko. Aby ten efekt osiągnąć musimy wyregulować fotel i pasy bezpieczeństwa. W nowych samochodach jest to sprawa prosta, w starszych może być trochę gorzej. Idealnie zapięte pasy bezpieczeństwa przechodzą następująco:
– część biodrowa biegnie ciasno pod brzuchem, po kościach miednicy,
– część barkowa przebiega między piersiami, ale po boku brzucha, nie przez jego środek.
Ponadto pamiętajmy, by oparcie fotela ustawione było pionowo, a sam fotel odsunięty jak najbardziej do tyłu.

prawidłowy przebieg pasów w ciąży

pasy bezieczeństwa

Adaptery ułatwiające poprawne zapięcie pasów

W moim przypadku adaptery do pasów spełniają swoją rolę. Ponieważ nijak nie mogłam ustawić fotela w taki sposób, by wygodnie sięgać do kierownicy i pedałów, a jednocześnie poprawnie poprowadzić pasy zdecydowałam się skorzystać z adapterów. Na rynku można znaleźć kilka firm produkujących adaptery, znane bardziej i mniej, droższe i tańsze. Istnieje też opcja skorzystania z wypożyczenia takiego sprzętu. I tak właśnie zrobiłam. Po raz pierwszy wypożyczyłam adapter kiedy byłam w ciąży z Florką i muszę przyznać, że komfort jazdy oraz mój psychiczny spokój weszły na wyższy poziom. Obecnie po raz drugi korzystam z wypożyczonego adaptera. Sprzęty te są bardzo wygodne w użyciu, cechują się szybkością i łatwością montażu oraz użytkowania. Pomagają prawidłowo poprowadzić pasy bezpieczeństwa i na przyszłą mamę działają zdecydowanie uspokajająco.

adapter samochodowy

pasy bezpieczeństwa

Jeśli spodobał Ci się ten wpis będzie mi niezmiernie miło, gdy zostawisz po sobie ślad.
Zapraszam do śledzenia mojego profilu na facebook oraz instagram.

 

 

 

 

About Author

Absolwentka Komunikacji Społecznej na Politechnice Śląskiej. Obecnie mama trzech cudownych córek - Rozalki,Florki i Kaliny, oraz berneńskiego psa pasterskiego - Riko. Uwielbiająca rolę Home Manager'a, pretendująca do miana Perfekcyjnej Pani Domu fanka książek historycznych i obyczajowych, a także niepoprawna romantyczka.

Facebook