Obiecałam Wam ostatnio, że opiszę jeszcze jedną grę edukacyjną od Wydawnictwa Alexander, jest to gra „Poznaj zawody”. Zeszło mi kilka dni, ale wybaczcie, jelitówka nie wybiera. Jeśli chodzi o mnie to skończyłabym pisać tak jak sobie założyłam, ale kiedy przez prawie 3 dni nie byłam w stanie żyć to sami wiecie. No nic, winny się tłumaczy, choć trochę się winna czuję, stąd to wyjaśnienie. Nic, nie będę przedłużać. Wracamy do tematu.
Poznaj zawody
„Poznaj zawody” to gra, zabawka i układanka edukacyjna jednocześnie. Do świetnej zabawy wystarczy obecność samego siebie, jednak jeśli graczy jest więcej – zabawa jest lepsza. To również rewelacyjna pomoc dydaktyczna dla dzieciaków w wieku przedszkolnym. Zainteresuje się nią już 3-latek. W kolorowym, tekturowym pudełku znajdziecie 12 kompletów puzzli w czterech kolorach, planszę, żetony, pionek, kostkę i instrukcję. Każdy z kompletów składa się z czterech puzzli. Na pierwszym z nich zawsze znajduje się osoba przedstawiająca jakiś zawód, trzy pozostałe puzzle zawierają obrazki z trybutami tego zawodu. Różne warianty zabawy przybliżają dzieciom wiadomość na temat zawodów takich jak na przykład lekarz, murarz czy policjant. Dzieciaki dowiadują się jakie narzędzia są im potrzebne w ich pracy. Dodatkowo maluchy uczą się rozwijać swoje samodzielne wypowiedzi, koncentrować się, myśleć logicznie, ale także rozwijają wyobraźnię i sprawność manualną. Czy dzieciaki same są w stanie bawić się takimi puzzlami? Tak, są. Jednak fajnie, gdy w zabawie towarzyszy ktoś dorosły, bo wtedy korzystają z naszej wiedzy.
Zasady zabawy
W tej układance edukacyjnej mamy mnóstwo wariantów zabawy, instrukcja przewidziała ich aż 10. Chociaż nikt nie mówi, że nie możecie wymyślić jakiegoś swojego. Na początek warto poznać nazwy zawodów, to wprowadzenie do zabawy. Rodzic, bądź inna dorosła osoba, nazywa każdy zawód po kolei i atrybuty potrzebne do jego wykonania. Różne opcje zabawy podzielone są na dwa rodzaje – zabawa i gra. Więcej mamy zabaw, więc od nich zacznę.
Zabawy
Zabawa 1 – Do czego służy
Puzzle są skompletowane i leżą obok siebie. PO kolei wybieramy dowolny obrazek z elementem przyporządkowanym do zawodu i opisujemy go, czym jest i do czego służy.
Zabawa 2 – Kto to jest
Obok siebie leżą puzzle z postaciami, tylko z postaciami. Z tyłu planszy znajdziecie „kartę zawodów”, tu znajdują się opisy naszych zawodów. Z tej karty rodzic czyta dowolny opis, a dziecko stara się zgadnąć o jaki opis chodzi.
Zabawa 3 – Co to jest
Puzzle z obrazkami (bez puzzli z postaciami) leżą obrazkami do dołu. Losujemy puzzel i okładamy na bok tak, by nikt inny nie widział co na nim jest. Następnie opisujemy to co znalazło się na obrazku, do czego służy i komu jest potrzebne. Pozostali uczestnicy zabawy starają się zgadnąć o jaki przedmiot chodzi.
Zabawa 4 – Jaki to zawód
Puzzle z postaciami leżą obrazkami do dołu i ponownie nie pokazujemy nikogo. Za pomocą gestów staramy się pokazać kto jest na obrazku.
Zabawa 5 – Wymarzony zawód
Kolejno opowiadamy o tym, kim chcielibyśmy zostać w przyszłości i dlaczego. Jeśli to możliwe wybieramy atrybuty związane z wybranym zawodem.
Zabawa 6 – Czy to pasuje?
Skompletowane puzzle leżą obok siebie, a rodzic czyta kolejno po jednym wyrazie z instrukcji. Należy zgadnąć czy dany wyraz da się skojarzyć, z którymś kompletem puzzli.
Gry
Gra 1 – Co dla kogo
Obok siebie leżą obrazkami do góry wymieszane puzzle z postaciami, a osobno pozostałe puzzle. Wybieramy dowolny obrazek i staramy się jak najszybciej odnaleźć pasujące do niego trzy elementy. Wygrywa ten, kto najszybciej skompletuje swoje puzzle.
Gra 2 – „A” jak aptekarz
Na stole rozkładamy 20 żetonów, rodzic głośno mówi pierwszą literę alfabetu, resztę w myślach. Uczestnicy przerywają w dowolnym momencie i muszą podać nazwę dowolnego zawodu, który zaczyna się na literę, na której rodzic zatrzymał alfabet. Za dobrą odpowiedź uczestnik otrzymuje żeton. Powtarzamy zabawę, a gdy żetony się skończą wygrywa gracz, który ma ich najwięcej.
Gra 3 – Wyścig
Wszystkie puzzle leżą wymieszane obrazkami do góry, obok plansza, pionek i kostka. Każdy z graczy otrzymuje po 10 żetonów. Najmłodszy rzuca kostką i przesuwa pionek z pola numer 1 o tyle oczek ile pokazała kostka. Po postawieniu pionka na odliczonym polu gracze starają się jak najszybciej położyć żeton na puzzlu związanym z obrazkiem znajdującym się przy tym polu. Uwaga! Puzzel, na który kładziemy żeton nie może być zajęty przez inny żeton! Na znalezionym puzzlu może położyć swój żeton tylko ta osoba, która zrobiła to jako pierwsza. Wygrywa osoba, która jako pierwsza pozbędzie się wszystkich żetonów.
Gra 4 – Pamięć
Tu zasady są podobne do dobrze znanej wszystkim gry – memory. Z tą różnicą, że nie szukamy tych samych obrazków, a obrazków pasujących do siebie. Jeśli dwa obrazki jakie odkryjemy wiążą się z jednym zawodem – gracz zabiera puzzle, jeśli nie – odkłada je. Gra kończy się, gdy zabraknie puzzli. Zwycięża ta osoba, która ma ich więcej.
Nasza opinia o grze „Poznaj zawody”
Przyznam szczerze, że na początku gra wydawała mi się mega zawiła. Chyba przez mnogość opcji. Ale, gdy na spokojnie zasiadłam z Rozalką i zaczęłam po kolei czytać zasady i wypróbowywać kolejne warianty okazało się, że nie taki diabeł straszny. Niewątpliwym plusem tej gry jest fakt, że nie jest to gra na 10 minut. Kiedy już wypróbowałyśmy jeden wariant, od razu chciałyśmy sprawdzić kolejny. Nie dało się w jeden dzień. I to też był jeden z powodów, dla których postanowiłam zrecenzować tę grę osobno. Z wszystkich wariantów Rozalce najbardziej przypadł do gustu „Wymarzony zawód” i „Czy to pasuje”. Mnie spodobał się „Wyścig”. Układanka wykonana jest bardzo starannie, co jest cechą Wydawnictwa Alexander. Jak wiecie (bo wiecie, prawda?) mamy w domu kilka różnych gier od tego wydawnictwa i na żadnej się nie zawiodłam, A serię Sowa Mądra Głowa wręcz uwielbiam! To jedna z tych gier, która można zabrać ze sobą wszędzie, ilość wariantów w stosunku do wielkości opakowania wypada naprawdę mocno. „Poznaj zawody” to bardzo fajna propozycja dla każdego przedszkolaka.
Więcej gier i zabaw z tej serii i nie tylko znajdziecie na stronie Alexander ==> KLIK <==
♥
♥
♥
♥
Jeśli spodobał Ci się ten wpis będzie mi niezmiernie miło, gdy zostawisz po sobie ślad.
Zapraszam do śledzenia mojego profilu na facebook oraz instagram.