fbpx
Menu
książki

Zjawiska psychologiczne, które wpływają na twoje życie

zjawiska psychologiczne

Zjawiska psychologiczne mają olbrzymi wpływ na nasze życie. Niestety system edukacji w naszym pięknym kraju nie poświęca tym zagadnieniom uwagi. Tak naprawdę jedynie osoby, które zawodowo zajmują się psychologią lub dziedzinami, w których jest ona ważna mają pojęcie o tych zjawiskach. Mnie także wiele zjawisk było obcych, ale moja podyplomówka sprawia, że głowa mi się otwiera i chłonę! Ucieszyłam się, gdy w ręce wpadła mi książka Kamila Zielińskiego „Psychoefekty”. To zdecydowanie wartościowa wiedza!

Zjawiska psychologiczne

Czym w ogóle są zjawiska psychologiczne? Czy kiedyś się nad tym zastanawiałaś? Ja nigdy, choć gdzieś z tyłu głowy wiedziałam, że to co dookoła wpływa na nas. Wtem w moje ręce wpada książka, która wyjaśnia, tłumaczy. Jej autor, wykładowca w Wyższej Szkole Bankowej w Chorzowie i Katowicach, trener biznesu, psycholog w jasny sposób opisał aż 50 efektów. Swoją drogą, kiedy brałam do ręki tą książkę nie miałam pojęcia, że Kamil wykłada na WSB. Uświadomiła mi to dopiero koleżanka z grupy. Świat jest mały, bez dwóch zdań. Kamil Zieliński napisał książkę o nas, naszej rodzinie, znajomych, o ludziach. Ponieważ wszędzie, gdzie pojawia się człowiek, pojawia się psychologia. Na wstępie otrzymujemy mocną informację na temat tego, czy nasza racjonalność rzeczywiście jest racjonalna, czy może jednak na wyrost.

zjawiska psychologiczne

50 zjawisk psychologicznych, które wpływają na twoje życie

Dokładnie tak brzmi podtytuł „Psychoefaktów”. W książce znajdują się opisy 50 efektów psychologicznych. I tak na przykład mamy opisany efekt coctail party, czyli sytuację, w której mimo wielu docierających do nas bodźców jesteśmy w stanie wychwycić ważne dla nas informacje. Na przykład własne imię. Równie ciekawym efektem jest efekt Pollyanny. Jest to tendencja do skupiania się na pozytywach, szukaniu w każdej osobie i sytuacji dobrych stron, jednocześnie ignorując przykre elementy. Albo na przykład konformizn, który polega na podporządkowaniu się jednostki do poglądów obowiązującej w danej grupie społecznej. Ten efekt chyba jest mocno widoczny w ostatnim czasie.

Porządna dawka wiedzy

Cała książka napisana jest językiem, który zrozumie przeciętny Kowalski. Każdemu zjawisku poświęcone jest kilka stron. Znajdziemy tu definicję, teorię, wyjaśnienie „co to dla mnie oznacza” oraz bibliografię, do której możemy sięgnąć po więcej informacji. 50 krótkich rozdziałów, to ogromna wiedza zamknięta w pigułce. Jestem przekonana, że na moim kierunku studiów ta książka może zaliczyć się do podstawowych źródeł wiedzy. Mimo, iż rozdziały są krótkie to dawkowałam sobie czytanie, chcąc jak najlepiej zrozumieć kolejne efekty. Układ treści pozwala to zrobić w sposób wygodny i w każdej chwili wrócić do interesujących nas zjawisk.

 

About Author

Absolwentka Komunikacji Społecznej na Politechnice Śląskiej. Obecnie mama trzech cudownych córek - Rozalki,Florki i Kaliny, oraz berneńskiego psa pasterskiego - Riko. Uwielbiająca rolę Home Manager'a, pretendująca do miana Perfekcyjnej Pani Domu fanka książek historycznych i obyczajowych, a także niepoprawna romantyczka.

Facebook