fbpx
Menu
zdrowie

Frebini Energy Drink

frebini drinki dla dzieci

Zgodzisz się ze mną, że nasze dzieci są dla nas najważniejsze. Każdy rodzic robi wszystko co w jego mocy, by dziecko było bezpieczne, zdrowe i szczęśliwe. Jednak są różne sytuacje i nie na wszystko mamy wpływ. Nasz styczeń dokładnie nam pokazał, że ma w nosie nasze plany. Jak być może wiesz, rok 2019 rozpoczęłyśmy planową wizytą w szpitalu, ale to jeszcze nic. Dopiero później się zaczęło…

Mamy za sobą stres związany z podaniem narkozy Rozalce, z tym jak zniesie znieczulenie. Mamy za sobą pierwszą biegunkę u Florki, związaną z brakiem apetytu. Mamy za sobą zapalenie spojówek i dwa przeziębienia, gdzie również był problem z jedzeniem. I jeszcze przyplątał się jakiś szalony wirus z wysoką gorączką, który ewoluował w zapalenie ucha. O ząbkowaniu już nawet nie mówię. Generalnie w styczniu miałyśmy mnóstwo okazji do tego, by się odwodnić (Florka) czy źle przyjąć pierwsze posiłki (Rozalka). Ale tu z pomocą przyszły nam Frebini – odżywcze drinki dla dzieci.

frebini

Czym jest Frebini?

Najprościej i w wielkim skrócie mówiąc Frebini to rodzaj odżywki medycznej dla dzieci, które z różnych powodów nie mogą przyjmować w danym momencie standardowych pokarmów. Ma konsystencję mleka, mówiąc bardziej obrazowo Frebini to takie specjalistyczne „mleko smakowe”. A używając bardziej fachowego języka

  • to doustna suplementacja pokarmowa, czyli specjalna kategoria żywności medycznej dedykowana żywieniowemu wsparciu dzieci niedożywionych lub zagrożonych niedożywieniem w różnych sytuacjach

Sytuacje, które wystąpiły w naszym przypadku, czyli jedzenie po podaniu narkozy czy zabiegach operacyjnych oraz odmowa jedzenia spowodowana chorobą to tylko początek. Drinki odżywcze dedykowane są również dzieciom z alergiami, a także tym, które z różnych nie przybierają na wadze i znajdują się poniżej siatek centylowych. Dzieci hospitalizowanych i narażonych na duże braki składników odżywczych w diecie. Na przykład po takim prostym zabiegu jak wycięcie migdałków. Dziecko przez jakiś czas musi być na diecie płynnej, Frebini doskonale uzupełni taką dietę.

frebini drinki dla dzieci

Co znajduje się w drinku Frebini?

Mówiąc językiem zwykłej mamy – same dobroci, które sprawią, że nasze dziecko nie opadnie z sił i będzie dobrze odżywione. Zamknięty w 200ml buteleczce drink dostarcza dziecku 300 kcal, to mniej więcej tyle ile regularny posiłek. Nie znajdziesz tu glutenu i laktozy, drinki Frebini są od nich wolne. Znajdziesz za to węglowodany złożone, dostarczające dziecku energii, dobre kwasy tłuszczowe MCF i MUFA , pochodzące z oleju rzepakowego i słonecznikowego. W rzepakowym występuje idealna proporcja kwasów omega-3 i omega-6, niezbędnych do rozwoju układu nerwowego i mózgu. Frebini zawiera w swoim składzie także

niezbędne witaminy i składniki mineralne w tym wit.K, D, B6, żelazo, wapń

W składzie znajdziecie też taurynę, karnityne i inozytol. Na pewno zgodzisz się ze mną, że większość osób powie – „ale jak to? Tauryna dla takich maluchów?”. No ja też się zdziwiłam, bo ten składnik kojarzy się z napojami energetycznymi dla dorosłych. Swego czasu wiele mówiło się o szkodliwości tauryny, ale nie taki diabeł straszny jak go malują.

Tauryna

To aminokwas posiadający grupę siarkową. W rozwijającym się mózgu występuje bardzo wysokie stężenie tauryny, jej poziom spada zaraz po zakończeniu rozwoju. Mózg dziecka rozwija się bardzo prężnie, potrzebuje tauryny. Tauryna znajduje się także w mleku matki, dostarczana jest niemowlętom podczas karmienia piersią. Tauryna wpływa na prawidłowy rozwój siatkówki oka, stabilizację membran komórkowych, a także bierze udział w absorpcji tłuszczu.

Karnityna

Na co dzień nie zauważa się jej niedoborów, jednak mogą one wystąpić u osób niedożywionych, o ubogiej ciecie, u osób na diecie wegańskiej lub przy schorzeniach wątroby lub nerek.

U noworodków karmionych naturalnym mlekiem matki stwierdzono wyższe stężenie karnityny w surowicy niż u dzieci karmionych preparatami mleko zastępczymi
Borum P. R.: Carnitine in neonatal nutrition. J Child Neurol 1995; 10 Suppl 2: 25–31

Inozytol

Nazywany jest witaminą B8. Jest on niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. To ważny składnik błon komórkowych i lipoprotein szczególnie w mózgu i mięśniach. Dzieciom karmionym piersią dostarczany jest wraz z mlekiem matki.

frebini

Jak wykorzystać Frebini?

Frebini to nie tylko gotowy produkt, można go wykorzystać także jako składnik dziecięcych posiłków. Na jego bazie można przygotować naleśniki, koktajle a nawet lody. Co to oznacza? Że można zrobić naleśniki bez mleka, ponieważ Frebini je zastąpi. Dodając do drinków ulubione owoce z łatwością przygotujemy koktajl lub lody. Dodając do Frebini muslie szybko wyczarujemy zdrowe śniadanie dla każdego dziecka. Mimo, iż produkt dedykowany jest dzieciom, które z różnych powodów nie mogą spożywać normalnych posiłków, nic nie stoi na przeszkodzie, by był wzbogaceniem diety każdego malucha. Frebini możesz kupić w każdej aptece, stąd nie będzie problemu z dostępnością. Do wyboru mamy trzy smaki – bananowy, truskawkowy i czekoladowy (ostatni zawiera błonnik).

Lody Frebini

  • 1/4 butelki Frebini o wybranym smaku
  • ulubione owoce, np. jeden banan, garść truskawek

Owoce pokroić, a Frebini zblendować na gładką, puszystą masę. Wszystko razem wlać do foremek na lody i odstawić do zamrożenia.

Koktajl owocowy

  • 1 buteleczka Frebini
  • ulubione owoce

Wszystkie składniki zmiksować i gotowe.

Śniadanie

  • 1/2 buteleczki Frebini
  • muslie, granola, płatki śniadaniowe lub owsianka

Frebini możesz podgrzać, ale pamiętaj, by nie doprowadzić go do wrzenia.

Obiad

Można zrobić naleśniki, zamiast wody dodać Frebini, uzupełnić mlekiem, aż uzyskamy odpowiednią konsystencję. Inną propozycją jest użycie Frebini jako sosu, np. do makaronu czy klusek gotowanych na parze.

Możliwości są bardzo szerokie. Możesz zrobić omlet, szejki, jogurty owoce na bazie Frebini, nawet zupę krem. Tak naprawdę ogranicza Cię tylko twoja kulinarna wyobraźnia.

Moim dzieciom drinki zasmakowały, jednak należy pamiętać, że jest to kompletna dieta i jeśli chcemy tak je stosować powinniśmy skonsultować się z lekarzem. Jeśli ma być uzupełnieniem diety to dawkowanie ustala się w zależności od wieku i zapotrzebowania na energię. Zapraszam Cię na stronę internetową Żywienie ma znaczenie, gdzie znajdziesz dużo więcej informacji o Frebini.

Jeśli spodobał Ci się ten wpis będzie mi niezmiernie miło, gdy zostawisz po sobie ślad.
Zapraszam do śledzenia mojego profilu na facebook oraz instagram.

About Author

Absolwentka Komunikacji Społecznej na Politechnice Śląskiej. Obecnie mama trzech cudownych córek - Rozalki,Florki i Kaliny, oraz berneńskiego psa pasterskiego - Riko. Uwielbiająca rolę Home Manager'a, pretendująca do miana Perfekcyjnej Pani Domu fanka książek historycznych i obyczajowych, a także niepoprawna romantyczka.

Facebook