Historia Polski jest niezwykle ciekawa. Wiem co mówię, w końcu zaraz po języku polskim był to mój ulubiony przedmiot w szkole. Nawet zdawałam z historii maturę. Ale w czasach, kiedy ja musiałam uczyć się historii nie było takich fajnych pomocy jak planszówki! Dziś dzieciaki mogą poznać historyczne ciekawostki podczas zabawy. O początki znajomości Rozalki z historią Polski zadbał Kapitan Nauka.
Historia Polski – gra edukacyjna
Historia Polski to edukacyjna gra planszowa dla dzieci od 7 roku życia, może w nią grać maksymalnie pięć osób. W pudełku znajduje się duża, rozkładana plansza, 30 kart z pytaniami, 10 kart ruchu, 15 kart do gry obserwacyjnej, 5 pionków oraz kostka. I oczywiście najważniejsza część każdej gry – instrukcja. Ta w przypadku Historii Polski jest bardzo prosta i przejrzysta.
Przebieg gry
Gra jest bardzo prosta, nie ma tu skomplikowanych zasad. Jest to gra edukacyjna i jej celem jest w prosty sposób nauczyć dzieci historii, a przynajmniej jej wycinka. Po rozłożeniu planszy i wyborze koloru pionka pozostaje rozłożyć czerwone i niebieskie karty na dwóch kupkach. Na pole START wychodzimy dopiero po wyrzuceniu na kostce 1 lub 6. Poruszamy się do przodu według ilości wyrzuconych oczek. Podczas gdy zatrzymamy się na czerwonym polu jeden z naszych przeciwników podnosi czerwoną kartę i czyta wybrane przez nas pytanie. Po poprawnej odpowiedzi ruszamy się jedno pole do przodu, po błędnej zostajemy na miejscu. Gdy staniemy na polu niebieskim wyciągamy kartę niebieską. Wykonujemy zawarte na niej polecenie, a gdy na karcie są tylko obrazki – musimy odnaleźć je na planszy. Po znalezieniu krzyczymy „HISTORIA” i przesuwamy się dwa pola do przodu. Jeśli staniemy na polu pomarańczowym, które strzałką przekierowuje na inne to przesuwamy swój pionek. Gdy w wyniku tego ruchu trafimy na pole czerwone lub niebieskie – nie wykonujemy przypisanej do nich czynności.
Historia jest ciekawa
W tą grę można grać kilka razy pod rząd. Jest ciekawa, wymaga nie tylko wiedzy, ale i spostrzegawczości. Z pewnością żadna rozgrywka nie będzie wyglądała tak samo. Przy okazji można przemycić dziecku trochę dodatkowej wiedzy, choćby wtedy, gdy musimy wyjaśnić czym są żarna a czym cep. A dla nas to świetne przypomnienie sobie podstaw i odświeżenie własnej wiedzy. Ja pokochałam tą grę, trafiła ona centralne w mój gust. Od zawsze lubiłam gry typu quiz i nie zmieni się to za szybko.
Jeśli spodobał Ci się ten wpis będzie mi niezmiernie miło, gdy zostawisz po sobie ślad.
Zapraszam do śledzenia mojego profilu na facebook oraz instagram.