fbpx
Menu
freestyle-lifestyle / nauka

Wczesna nauka języka obcego – czy warto?

języka

Co dają małemu dziecku zajęcia języka angielskiego? Czy są one w ogóle potrzebne? Czy maluchy, które mają za sobą pierwsze słowa w ojczystym języku mogą z powodzeniem „uczyć się” języków obcych? Na te pytania odpowie dziś Natalia ze szkoły językowej BABY ENGLISH CENTER w Łodzi.

języka

Dzieciorka: Cześć,  chciałabym z Tobą porozmawiać na temat wczesnej nauki języka angielskiego. Jakie grupy rodziców posyłają na zajęcia językowe roczne, dwuletnie maluchy? Czy kieruje nimi moda, pościg za tym, by to właśnie jego dziecko było we wszystkim pierwsze, najlepsze. Czy jednak są to ludzie świadomi i wiedzą, że znajomość przynajmniej angielskiego jest w dzisiejszych czasach podstawą wszystkiego.

Natalia: Nasi klienci to głównie świadomi rodzice, którzy chcą ułatwić start dziecku w przyszłość. Nauka języka angielskiego jest podstawą w dzisiejszych czasach, jest to język który pozwala nam się porozumieć praktycznie wszędzie. Nauka w naszej szkole jest przyjemnością i świetną zabawą dla dziecka, więc nie odczuwa się jej jako przymusu do nauki. Dzieciaki same ciągną rodziców na zajęcia języka angielskiego, a przecież każdy z nas po pracy jest zmęczony i myśli o zaciszu w domu, ale nasi mali studenci wiedzą gdzie jest dobra zabawa i że naszych zajęć angielskiego się nie opuszcza, bo szkoda! Wyznajemy zasadę „Uczymy bawiąc, bawimy ucząc!”. Kogo uczymy? Bobasy, przedszkolaki i starszaki. Kochamy naszą pracę, a dzieci i rodzice to czują więc są z nami długo, za co dziękujemy.

Dz: Jaki jest sens uczenia dzieci angielskiego, skoro większość z nich nie potrafi jeszcze dobrze mówić po polsku.

N: Właśnie, to jest błędne myślenie! My też nie od razu mówimy po polsku, większość czasu to słuchanie aż to „coś” zaskakuje w nas i zaczynamy mówić pojedyncze wyrazy, proste zdania itd. Nauka języka to proces. Im wcześniej zaczynamy tym łatwiej. Jeśli nauka to zabawa i przyjemność to nie mamy się czego bać, warto o tym pamiętać.

języka

Dz: Co, na przyszłość, daje dzieciom wczesne zapoznanie się z językiem?

N: Małe dzieci maja świetny słuch, mówią melodyjnie świetnie łapią akcent i tego nie nauczymy się już tak naturalnie w późniejszych latach. Mają lekkość i chłonność i warto o tym pamiętać, aby nie przegapić tej szansy.

Dz: Przyznam, że w przedszkolu moja córka ma zajęcia z języka angielskiego i widzę, że używa angielskich słów kiedy polskie jest zbyt trudne do wypowiedzenia. Nie powie „klucze” tylko „keys”, zamiast „jestem zadowolona” „ja happy”. Jak wygląda kwestia mieszania języków na takim etapie i później?

N: Dzieci są sprytne i bardzo mądre. Jeśli jakieś słowo w języku angielskim jest dla nich prostsze to po co się męczyć ale to wcale nie oznacza, że dziecko nie wie jak powiedzieć dane słowo po polsku. Dorośli również tak robią, co nie znaczy, że nie znają słowa po polsku. Dzieci często również w ten sposób chcą się pochwalić, że czegoś się nowego nauczyły i chcą być chwalone.

Dz: Co takie zajęcia w formie zabawy dają dzieciom?

N: Zajęcia dają radość dzieciom, łączą naukę z zabawą przez co nauka nie jest nudna tylko fajna i ciekawa! Głównym celem zajęć, jest nauka mówienia w języku angielskim ale nasze zajęcia uczą również w aspekcie:

  • społecznym – uczą dziecko dzielenia się i czekania na swoją kolej, ćwiczą współpracę i pracę w grupie z innymi dziećmi, a także umiejętność rozpoznawania i obserwacji niezbędne w dalszej edukacji;
  • edukacyjnym – pomagają dziecku w przystosowaniu do zajęć w klasie, pozwalają też nabyć i rozwijać umiejętności motoryczne kontrolowania ołówka, obsługi komputera i słuchania;

Dz: A co jeśli chodzi o poziom przyswajania języka? Jakie są różnice między dziećmi, które zaczynają naukę w wieku poniżej 3 lat, a tymi, które angielski (czy inne języki) poznają dopiero około 6-7 roku życia?

N: Dzieci młodsze uczą się naturalnie, intuicyjnie, a dzieci starsze zaczynają używać logiki pytają „a dlaczego tak…”, chcą analizować, a to wcale nie ułatwia im nauki.

Dz: Dlaczego warto, aby nauka języka obcego rozpoczęła się we wcześniejszych latach?

N: Koniecznie warto zaczynać wcześnie np. w wieku 3 lat, a osłuchiwać dziecko od niemowlaka nawet samemu w domu puszczając dziecku bajki, piosenki w języku angielskim. Moja córka ma 17 mc i zaskakuje mnie z każdym dniem jak wiele już potrafi. Zna części ciała, pokazuje je i tańczy, podskakuje, odpowiada na pytanie „How are you ?” klepiąc się rączką po klatce piersiowej, co oznacza że czuje się dobrze 🙂 Bajki, piosenki 20 minut dziennie to już fajna dawka, polecam efekt gwarantowany a jak dołożymy jeszcze naukę w dobrej szkole to będziemy bardzo mile zaskoczeni.

języka

Dz: Jakie metody nauczania wykorzystujecie w szkole Baby English Center?

N: Uczymy metodą Genki, która w swoich założeniach ma dużą dawkę energii, radości i szaleństwa, czyli to co dzieci lubią najbardziej. Nauka ma być przyjemnością i to jest celem. Metoda Genki English stawia na płynną komunikację, czyli mówienie pełnymi zdaniami, w tym umiejętność zadawania pytań. Większość szkół stawia na słówka, ale czy to jest ważne jeśli nie jesteśmy w stanie stworzyć prostego zdania, a znamy 30 nazw zwierząt? Genki English daje zarówno małym, jak i starszym uczniom „pewność siebie” i niszczy „barierę nieśmiałości”, tym samym skutecznie zachęca do mówienia po angielsku. Jeśli mogę się pochwalić to jesteśmy certyfikowaną, licencjonowaną i pierwszą szkołą w Polsce uczącą tą metodą.

Dz: Gdzie można was znaleźć w Łodzi? Czy prowadzicie jakieś drzwi otwarte w szkole?

N: Szkoła znajduje się przy ulicy Strzelców Kaniowskich 69, między ulicami Włókniarzy a Gdańską.Jest to fajna lokalizacja, z tego względu, że jest spokojnie i jest gdzie zaparkować. Zapisy i drzwi otwarte w naszej szkole trwają cały rok, ponieważ ciągle powstają nowe grupy. Pierwsza lekcja dla dziecka zawsze jest bezpłatna i nie zobowiązuje do zapisu. Ta opcja jest o tyle fajna, że można porównać ofertę i wybrać dla dziecko to co najlepsze.

Dz: Dziękuję za rozmowę, Twoje odpowiedzi na pewno wiele wniosą do postrzegania nauki języka obcego. Zwłaszcza, że znajomość języków w dzisiejszych czasach jest czymś naturalnym, a nie ekskluzywnym. Mam nadzieję, że nasza rozmowa pomoże wielu rodzicom i przekona ich, że dzieci mogą się uczyć podczas fajnej zabawy.

języka

Żebyście mogli zobaczyć jak wyglądają zajęcia w Baby English Center zachęcam do obejrzenia tego krótkiego filmu:

.

.

.

 ************************************************************************************************************
Jeśli spodobał Ci się ten wpis będzie mi niezmiernie miło, gdy zostawisz po sobie ślad i udostępnisz go dalej.
Zapraszam do śledzenia mojego profilu na facebook oraz instagram.

About Author

Absolwentka Komunikacji Społecznej na Politechnice Śląskiej. Obecnie mama trzech cudownych córek - Rozalki,Florki i Kaliny, oraz berneńskiego psa pasterskiego - Riko. Uwielbiająca rolę Home Manager'a, pretendująca do miana Perfekcyjnej Pani Domu fanka książek historycznych i obyczajowych, a także niepoprawna romantyczka.

Facebook