Czasem tak sobie siedzę i rozmyślam. Mam rozmkinę że świat byłyby lepszy, zdrowszy, piękniejszy, bardziej przyjazny, gdyby pewne rzeczy nie szły „do przodu”. Mam tak z pieluchami. Dwie z moich córek wychowałam na wielorazówkach. Jedna już na końcówce, ostatnie 6 miesięcy używania pieluch. Drugą od urodzenia. Sprawdziłam wszystkie systemy, więc opisy znajdziesz zebrane w kategorii Wielorazówki. Są tu wszystkie wpisy, które objaśniają co i jak. Dziś nie będę się powtarzać, tylko powiem jak prać pieluchy wielorazowe.
Jak prać pieluchy wielorazowe
Osoby, które używają jednorazówek i chcą spróbować wielopieluchowania zadają sobie wiele pytań. Między innymi te:
– co z pieluchą, kiedy dziecko zrobi kupę,
– jak i gdzie trzymać brudne pieluchy,
– jaki program w pralce wybrać,
– jaki proszek będzie odpowiedni,
– czy wielorazówki można suszyć w suszarce?
Na powyższe pytania odpowiem w tym wpisie. Zrobię wszystko, by pokazać ci, że pranie pieluch wielorazowych jest tak proste, jak wyrzucenie jednorazówki do kosza.
Co, kiedy dziecko zrobi kupę?
To zrobi, defekacja to naturalne zjawisko dla każdego z nas. Jednak łatwość w sięgnięciu po jednorazówki sprawiła, że do kupy podchodzi się z dystansem. Natomiast w przypadku wielopieluchowania kupa to kupa, po prostu. Mleczna kupka noworodka jest płynna, więc jedynie trzeba spłukać ją z pieluszki. Np. do wiadra mocnym strumieniem prysznica lub do bidetu (jeśli mamy). W miarę jak dziecko rośnie, zaczyna spożywać inne pokarmy, możemy używać bibułek do wyłapywania kupki. Ja używałam dwóch firm. Bambiboo i Disana.
TIP!
Papierki Disana można prać w pralce. Więc kupkę z takiego papierka wrzucamy do toalety, a sam papierek do reszty brudnych pieluch.
Bibułki Bambiboo nie nadają się do pralki, ale jeśli oberwały tylko sikiem, można je wypłukać pod bieżącą wodą i użyć po raz kolejny.
WAŻNE! Bibułek nie spuszczamy w toalecie! Nawet jeśli producent pozwala, to lepiej tego nie robić.
Jak i gdzie przechowywać brudne pieluchy?
Brudne pieluchy najprościej i najlepiej przechowywać w łazience. Pamiętaj jednak o tym, że nie powinny leżeć dłużej niż dwa dni! Do przechowywania najfajniejszą opcją jest duży worek z PULu (najlepiej dwa, żeby mieć na zmianę). Ja używam plastikowego wiaderka. A są dziewczyny, które nakładają worek PUL na wiaderko. Masz więc trzy opcje przechowywania. Z pewnością wybierzesz najlepszą dla siebie.
Pamiętaj, że póki dziecko nie je stałych pokarmów to zapachy z pieluszek są mniej intensywne. Kiedy rozszerzamy dietę, gdy dziecko jest w okresie ząbkowania czy jest po prostu chore, zapachy mogą być mocniejsze. Dlatego tak ważne jest, by pieluszki nie leżały dłużej niż to konieczne. Np. pieluszki z poniedziałku i wtorku piorę w środę rano. Ze środy i czwartku w piątek w ciągu dnia, a te z piątkowego popołudnia, soboty i niedzieli w niedzielę.
Jak ustawić pralkę? Jaki program jest najlepszy?
Jest jedna prosta zasada, którą warto się kierować podczas wyboru programu. Musimy wziąć pod uwagę temperaturę w jakiej będziemy prać, długość wybranego cyklu, możliwość ustawienia dodatkowego płukania czy prania wstępnego. Warto dobrze poznać swoją pralkę, przeczytać w instrukcji opisy programów i dobrać optymalny.
W moim przypadku jest to program bawełna, 60 stopni, pranie wstępne + dodatkowe płukanie, wirowanie 800-1000 obrotów.
Używam opcji prania wstępnego, aby przygotować pieluchy do prania zasadniczego. Wiem, że wiele dziewczyn zamiast tego wybiera inny, krótki program, np. sportowe. Gdzie w niskiej temperaturze i krótkim czasie pieluszki są po prostu przepłukane. Nie używam również programu Bawełna ECO, ponieważ zużywa on mniej wody, a w przypadku pieluch zależy mi na bardzo dokładnym wypraniu i wypłukaniu zawartości. Pranie pieluch trwa około dwóch, trzech godzin, w zależności od stopnia wypełnienia pralki.
Jaki proszek wybrać do prania pieluch wielorazowych?
Długo, bardzo długo zastanawiałam się czy naprawdę trzeba studiować składy wszystkich proszków, aby wybrać odpowiedni. Ale internet przychodzi z pomocą. Można szukać na stronach, można zajrzeć do grup wielopieluchowych. Tam często dziewczyny dzielą się swoją wiedzą. Są jednak pewne ogólne zasady, które ułatwią ci pranie:
– używaj tylko proszków do prania, płyny się nie sprawdzają,
– nie stosuj proszków domowej roboty, orzechów czy kul piorących, są zbyt słabe,
– nie używaj płynów do płukania, mogą zatykać włókna i zmniejszać chłonność pieluszki,
– używaj takiej ilości proszku, jaką zaleca producent do prania bardzo brudnego.
Co do zasady dobry proszek do prania pieluch powinien mieć w składzie:
– 5-15% związków wybielających na bazie tlenu,
– <5% mydła (zwłaszcza jeśli mamy pieluszki z polarem, mikrofibrą czy coolmaxem),
– aktywator bielenia TAED, jeśli go nie ma w składzie pamiętaj o dodaniu odkażacza (np. NappyFresh).
Lista proszków, których można bezpiecznie używać
Wybrałam takie proszki, które bez problemu znajdziesz w każdym sklepie i będziesz mogła prać w nich także normalne białe pranie. Są to takie marki:
– Ariel
– Biały Jeleń (do bieli)
– Bobini
– Bryza 4w1 proszek do bieli (mój faworyt), Bryza proszek do białego
– Bryza Expert Powder 4w1 proszek do białego, Bryza Vanish 2w1
– Domol proszek do prania tkanin białych
– Domol Ultra Sensitive
– Mr ZIGGI White
– Persil Sensitive
– Vizir do białego
– Vizir do białego sensitive
Powyższe proszki sprawdziłam, więc mogę ci je polecić z czystym sumieniem. Są to marki znane, produkty łatwo dostępne i w przyzwoitych cenach.
TIP! Jeśli użyjesz dodatkowego cyklu płukania przed praniem zasadniczym, to możesz później dorzucić do pralki inne dziecięce ciuszki lub bieliznę reszty rodziny. Dzięki temu dopełnisz pralkę, a pranie pieluch nie stanie się praniem dodatkowym.
Suszenie pieluch wielorazowych
To kolejny rozdział naszej bajki. Bo chyba zgadzasz się ze mną, że to pranie wcale nie jest takie straszne. A suszenie to już w ogóle banalna sprawa. Opcje są dwie. Suszarka stojąca albo suszarka bębnowa. Większość pieluch, a już na pewno wszystkie wkłady można spokojnie suszyć w suszarce bębnowej. Pieluchy z PULem, czyli wszystkie AIO wrzucamy do suszarki na własną odpowiedzialność. Pamiętaj jednak, by wybrać program z niższą temperaturą suszenia. Wkłady suszymy bez stresu, każdy można.
Ja natomiast mam swój system suszenia. Zimą wkłady rozwieszam na grzejniku. Otulacze PUL i kieszonki na małej suszarce montowanej na grzejnik. Ale tu pamiętaj, że PUL nie może leżeć bezpośrednio na kaloryferze, bo straci właściwości. A najbardziej lubię kiedy przychodzi lato i mogę wkłady wystawić na wybielające działanie słońca. Na słońcu znikają wszystkie plamy i przebarwienia, które powstają po kupie. Pieluszki wyglądają po takim suszeniu jak nowe.
TIP! Jeśli twoje pieluchy mają ślady, a za oknem panuje zima, możesz rozłożyć je na parapecie. Od dołu osuszy je grzejnik, a od góry wybieli słońce.
Proste?
Teraz już dokładnie wiesz jak prać pieluchy wielorazowe. Cała tajemna wiedza w jednym wpisie. Możesz włączyć pralkę i spokojnie zabrać dziecko na spacer. Albo zrobić kawę i odetchnąć, bo akurat jest pora drzemki.
Mam nadzieję, że udało mi się odczarować mit matki, która od rana do nocy pierze, prasuje i krochmali pieluchy.