fbpx
Menu
gadżety / Lifestyle / rozwój dziecka

Jaki rowerek biegowy dla dziecka wybrać? Jakie są zalety takich pojazdów?

jak wybrać rowerek biegowy dla dziecka

Jaki rowerek biegowy dla dziecka wybrać? Jakie są zalety takich pojazdów?

Rowerki biegowe dla dzieci cieszą się w ostatnim czasie sporą popularnością. Stanowią doskonałą formę rekreacji, a przy tym pomagają także w prawidłowym rozwoju juniora. Kluczem jest jednak wybór właściwego modelu. Na jakie parametry warto zwrócić szczególną uwagę?

Rowerki biegowe to specjalne pojazdy przeznaczone dla najmłodszych dzieci. Od standardowego wariantu różni je przede wszystkim brak pedałów i całego zespołu napędowego, czyli łańcucha, korby czy przerzutek. Junior porusza się na rowerku biegowym metodą odpychania. Jakie są zalety takich jednośladów? Jak wybrać właściwy model dla swojej pociechy?

Czy warto kupić rowerek biegowy?

Na początku warto przedstawić najważniejsze zalety rowerków biegowych. A jest ich naprawdę sporo. Pierwszą z pewnością jest pomoc w rozwoju koordynacji ruchowej. Aby wprawiać pojazd w ruch, dziecko musi cały czas dbać o utrzymanie prawidłowej pozycji i tym samym równowagi. Według wielu fizjoterapeutów jazda na rowerku biegowym poprawia motorykę ciała oraz ogólną wytrzymałość. Co więcej, dzieci korzystające z rowerków biegowych ćwiczą skupienie i umiejętność koncentracji. Junior uczy się również właściwie oceniać odległości i odpowiednio dostosowywać prędkość. Regularna jazda na rowerku biegowym to doskonały sposób na korygowanie wszelkich wad postawy. Oczywiście jest także doskonałą formą aktywności na świeżym powietrzu, umożliwiającą dotlenienie organizmu i nabranie wysokiej odporności. Poza tym sprawia dzieciom po prostu ogromną radość i zapewnia wiele godzin pozytywnych emocji.

Wielu rodziców zastanawia się, kiedy jest właściwy moment na zakup rowerka biegowego? Wszystko zależy oczywiście od tempa rozwoju dziecka. W przypadku klasycznych dwukołowych pojazdów niezbędna jest umiejętność chodzenia i siadania. Przyjmuje się, że rowerek biegowy będzie właściwym pojazdem dla juniorów od 18 miesiąca życia. Optymalnym momentem są zazwyczaj drugie urodziny.

jak wybrać rowerek biegowy

Green Balance Bicycle – Bike without Pedals for Kids – Run Bike

Jak wybrać rowerek biegowy?

Przy wyborze rowerka biegowego należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego wielkość. Siedząc na pojeździe, maluch musi dotykać podłoża całymi stopami. Tylko taka pozycja zapewni bezpieczeństwo i wszechstronny rozwój. Zbyt duży lub zbyt mały rowerek biegowy może powodować asymetryczne ułożenie ciała i tym samym prowadzić do utrwalania błędnej postawy czy skrzywień kręgosłupa. Z tego względu warto stawiać na wysokiej jakości rowerki biegowe z możliwością regulacji wysokości siodełka oraz kierownicy. W ten sposób można swobodnie dostosowywać położenie tych elementów do wzrostu dziecka. Ponadto taki model będzie służył maluchowi nawet przed 2-3 sezony.

Istotna jest także waga rowerka biegowego. Nowoczesne pojazdy wykonane są z lekkich materiałów, jak aluminium czy wysokiej klasy drewno, które gwarantują lekkość przy zachowaniu wieloletniej trwałości. Są również odporne na działanie wilgoci czy zmiany temperatury. Choć na rowerku biegowym malec nie jest w stanie rozwinąć niebezpiecznych prędkości, to zdecydowanie warto stawiać na modele wyposażone w hamulec ręczny. Po pierwsze, regularne zatrzymywanie się przy użyciu nóg wpływa na szybsze zużycie podeszwy obuwia. Po drugie, obecność hamulca pozwoli wypracować prawidłowy nawyk na przyszłość, ponieważ działa tak samo, jak w klasycznym rowerze.

Kolejnym ważnym aspektem są koła rowerka biegowego. Należy stawiać na modele posiadające gumowe opony z dętkami, które gwarantują odpowiednią amortyzację. A warto pamiętać, że stawy dzieci w fazie dynamicznego rozwoju są dosyć wrażliwe. Poza tym gumowe opony zapewniają właściwą przyczepność nawet na nierównym czy śliskim podłożu. Dzięki temu nagły skręt czy hamowanie nie zakończą się wywrotką, a sama jazda będzie płynna i tym samym bardziej komfortowa.

jak wybrać rowerek biegowy

Mother with son riding bicycle in summer. Woman runs along with kid on the beach at sunset. Son learns to ride a bike

Dodatkowe elementy i polecane marki rowerków biegowych

Wybierając rowerek biegowy dla swojego dziecka, warto od razu sięgnąć po dodatkowe elementy i akcesoria. Pierwszym powinien być odpowiedni kask rowerowy. Czyli taki, który spełnia wszelkie surowe normy bezpieczeństwa obowiązujące na terenie Unii Europejskiej. Atestowany kask rowerowy dla najmłodszych powinien być oznaczony znakiem EN 1078 oraz EN 1080. Warto stawiać na wysokiej klasy modele o lekkiej konstrukcji (maks. 200 – 300 g), wyposażone w system wentylacji. Ważna jest także możliwość regulacji za pomocą pasków bocznych. Kask rowerowy nie jest oczywiście elementem obowiązkowym, ale znacznie redukuje ryzyko uszkodzenia głowy w czasie upadku lub kolizji. Poza tym dziecko z pewnością będzie chętniej nosiło go w przyszłości, korzystając ze standardowego jednośladu.

Rowerki biegowe można wzbogacić również o dodatkowe elementy. Na przykład koszyki do przewożenia małych bagaży. Maluchy z pewnością ucieszą się również z klaksonów czy kolorowych chorągiewek.

A jak kształtują się ceny rowerków biegowych? Wysokiej jakości pojazdy kosztują od 170 zł do nawet 1400 zł. Wartość zależy od wielu czynników, m.in. wielkości, materiału, stopnia zaawansowania czy dodatkowych elementów. Na jakie marki warto stawiać? Najlepsi producenci rowerków biegowych to Hudora, Kellys, Micro, Milly Mally oraz Qplay. To firmy o wieloletnim doświadczeniu, cieszące się ogromnym uznaniem wśród użytkowników na całym świecie. Gwarantują solidne wykonanie oraz wysoki poziom bezpieczeństwa.

About Author

Absolwentka Komunikacji Społecznej na Politechnice Śląskiej. Obecnie mama trzech cudownych córek - Rozalki,Florki i Kaliny, oraz berneńskiego psa pasterskiego - Riko. Uwielbiająca rolę Home Manager'a, pretendująca do miana Perfekcyjnej Pani Domu fanka książek historycznych i obyczajowych, a także niepoprawna romantyczka.

Facebook