Ostatnio jest tak, że rodzice mają szalony pęd do rozwijania w swoich dzieciach wszystkiego. Prześcigają się w licytacjach co potrafi które dziecko. Bywa, że cały wolny czas spędzają na wymyślaniu coraz to innych zabaw aktywizujących, rozwijających inteligencję, spostrzegawczość, logiczne myślenie czy ćwiczenie wymowy. Nie dziwi mnie to, ponieważ w dobie cyfryzacji dzieciaki coraz więcej czasu spędzają przy telewizorach i smartfonach, a to hamuje ich naturalny rozwój i zabija ciekawość. O ile na początku jest ok i rodzic cieszy się chwilą spokoju, to bardzo szybko „płaci” za ten luz wizytami u psychologów i logopedów, a w późniejszym czasie – u korepetytorów.
A przecież można tak normalnie, po ludzku spędzić czas na wspólnej zabawie, która aktywizuje malucha i przychodzi mu naturalnie, jednocześnie nie męcząc, nie będąc ćwiczeniami, które trzeba wykonać bo pewne zaniedbania musimy naprawić. Dlatego dziś pokażę wam 7 najlepszych gier dla dzieci. Znajdziecie tu gry edukacyjne, pamięciowe, logopedyczne, rozwijające wyobraźnię, a przede wszystkim pozwalające na wspaniałe spędzenie czasu razem.
7 najlepszych gier edukacyjnych i logopedycznych
Pozwólcie, że zacznę od sprawdzonych przez nas pozycji. Są to gry, do których wracamy często i mamy przy tym masę zabawy. To dwie pierwsze gry i każdy z nas bardzo chętnie w nie gra. Kolejne gry edukacyjne dla dzieci to te, w które udało nam się grać, np. u znajomych i te, na które się łasimy.
- „Nawlekaj, nie czekaj” – AlexanderTo gra ćwicząca przede wszystkim pamięć i zręczność. Często gramy w nią z Rozalką i, wierzcie lub nie, to my – rodzice – zazwyczaj przegrywamy. Przy tak prostej zabawie jaką jest nawlekanie kolorowych kulek na sznurki odpadamy w przedbiegach. W pudełku znajdziemy 55 kart, 18 kulek w różnych kolorach, klepsydrę, 3 linki, 80 żetonów i instrukcję gry. Gra polega na odkrywaniu karty i zapamiętaniu układu kolorowych kul. Po kilku sekundach kartę ponownie odwracamy i próbujemy odtworzyć kolejność kolorów nawlekając kule na sznurki. Klepsydra odmierza czas.
- „Kukuryku” – AdamigoTo kolejna gra z serii kto pierwszy ten lepszy. I kolejna, która wydaje się banalnie prosta. Bo przecież co to za trudna sprawa w odpowiedniej chwili wydać z siebie dźwięk jaki wydaje zwierzę? Otóż okazuje się, że właśnie w takich chwilach najszybciej zapominamy jak ten dźwięk brzmi. W pudełku znajdziecie okrągłe kartoniki z różnymi zwierzakami, podczas gry są one odkrywane i jeśli wśród nich są trzy z takim samym zwierzakiem musimy jak najszybciej udawać dźwięk jaki zwierzę wydaje.
- „Mówię poprawnie” – AlexanderTo gra, która wspiera rozwój mowy dziecka. Pomaga w ćwiczeniu takich głosek jak sz, cz, ś, ź, ż, ć, s, c, dz, czyli szeregów szumiących, ciszących i syczących. Każdy z graczy otrzymuje dwa pionki i porusza się nimi po planszy zgodnie z sumą wyrzuconych oczek. Gra poszerza zakres słownictwa dziecka i rozwija umiejętności słuchowe.
- „Drabina” – AlexanderKolejna propozycja logopedyczna, aktywizująca dziecko do ćwiczeń wymowy. Zadaniem gracza jest poprawne wymówienie wyrazu, który znajduje się na kartoniku, następnie rzuca on kostką i przesuwa się po drabinie w górę lub w dół. W tej grze dzieci ćwiczą spostrzegawczość, pamięć słuchową, wzrokową i koncentrację uwagi.
- „3 słowa” – AleksanderDla mnie to takie mini-scrabble. Zadaniem jest ułożenie słów trzy-, cztero- i pięcioliterowych w jak najkrótszym czasie. Literki zbieramy poruszając się pionkiem po planszy. W tej grze ćwiczymy naukę literowania wyrazów i ich prawidłową pisownię. Świetna sprawa dla ciekawskiego dziecka, które próbuje swoich sił w czytaniu i pisaniu.
- „Ślimak. Czterolistna koniczynka” – KomlogoPudełko skrywa dwie gry logopedyczne, a każda z gier posiada kilka wariantów co czyni je bardzo wszechstronnymi. Skierowana jest dla dzieciaków w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Obie gry przeznaczone są do ćwiczenia prawidłowej artykulacji głosek i ich słuchowego różnicowania. „Czterolistna koniczynka” ćwiczy sz, ż, cz, dż, a „Ślimak” ś, ź, ć, dź. Do każdej z gier potrzebne są także pionki i kostka, znajdziecie je w pudełku.
- „Magiczne figury 2 (Tangram)” – Eko-lekoTo moja wisienka na torcie gier dla dzieciaków. Tangram to gra logiczna, która liczy blisko trzy tysiące lat. Uczy logicznego myślenia, ale także rozwija umiejętność logicznego myślenia, spostrzegawczość, a także ćwiczy sprawność manualną. Tangram składa się z 7 drewnianych elementów pomalowanych na różne kolory. Zadaniem gracza jest ułożenie ich według wzoru.
Dlaczego granie w gry jest ważne?
Myślę, że sami doskonale sobie zdajecie sprawę jaką wagę mają gry. Mamy tu jednocześnie naukę, zabawę i czas spędzony razem. Mamy rozbudzenie w dziecku ciekawości i rozwój, który odbywa się przez zabawę. Bez zbędnego stresu i nacisków. Kreatywne i ciekawe gry edukacyjne dla dzieci znajdziemy w Eduksiegarnia.pl i do odwiedzenia takich miejsc Was gorąco zachęcam. Zwłaszcza, że już za moment mamy dzień dziecka. I to jest świetna okazja, żeby podarować dziecku coś, co jest wszechstronne.
Wybierając gry dla dzieci szukajcie takich, które aktywizują, rozwijają i rozbudzają wyobraźnię, a przy tym są na tyle uniwersalne, by ściągnąć do zabawy całą rodzinę. Poza tym, że rozwijają wiele umiejętności w dziecku, to przypominają nam o tym, jak fajnie i beztrosko można się bawić. No i oczywiście zacieśniają więzy i tworzą super relację na linii rodzic-dziecko. Edukacyjne mogą być nie tylko gry, ale i zwykłe zabawki. W serwisie hiJunior znajdziesz pomysły na zabawki dla 2-latka, które będą wspierać rozwój twojego dziecka.
♥
♥
♥
♥
Jeśli spodobał Ci się ten wpis będzie mi niezmiernie miło, gdy zostawisz po sobie ślad.
Zapraszam do śledzenia mojego profilu na facebook oraz instagram.