Siostrę mam, młodszą. Załatwiłam sobie po długich pertraktacjach z rodzicami. Najpierw postulowałam o brata, starszego, no ale nie pykło. W każdym razie oprócz mojej młodszej siostry (którą kocham) mam jeszcze taką jedną. Nieproszoną i znienawidzoną.

Nie lubię tej drugiej, zawsze wpada do mnie znienacka, zawsze bez zapowiedzi. Choć bywa i tak, że jakiś ruch powietrza, delikatny i ledwo zauważalny zwiastuje jej rychłe pojawienie się. Ta druga za nic ma moje plany, obowiązki czy chęci. Żeby chociaż zadzwoniła, zapytała czy mam ochotę ją gościć, ale to nie jest w jej stylu. Ona po prostu się pojawia. Staje w drzwiach, z szyderczym uśmiechem i zdaje się mówić “to teraz ci dowalę”. Przychodzi i wszystko psuje, dezorganizuje, nie pyta co ja na to. Ciężko z nią dojść do ładu, ciężko wypchnąć za drzwi. Potrafi małpa jedna spędzić u mnie długie godziny, odciągając mnie od wszystkiego. Potrafi rozwalić najlepiej zaplanowany dzień, zabawę czy po prostu czas rodzinny. A ja nie mogę zrobić zbyt wiele.

Migrena – moja druga młodsza siostra, nieproszona, a odczepić się nie chce!

pills-384846_640

Przyczepiła się do mnie gdy nieco ponad 5 lat miałam, i trwa przy moim boku do dziś. I mimo, że znam ją na wylot, mimo, że potrafię mniej więcej przewidzieć kiedy znów mnie odwiedzi, nadal nienawidzę jej tak samo jak 24 lata temu. A może i bardziej. Nigdy nie interesowało jej czy mam ważny egzamin, czy muszę do pracy iść, czy muszę dzieckiem się zająć. Samolubna krowa.

Wiele robię, by nie przychodziła zbyt często. Uregulowałam rytm dnia i nocy, pilnuje czasu snu, nie przemęczam się na siłę, nie pije czerwonych alkoholi, staram się ograniczać cytrusy i pleśniowe sery. Robię co w mojej mocy i na co mam wpływ. Ale nie wygram z nią nigdy, bo na dwie rzeczy wpływu nie mam. Czyli na zmiany hormonalne w czasie cyklu oraz na skoki ciśnienia, na pogodę. A ta jesienią sprzyja jej najbardziej. Staram się bronić, ale łatwo dostępne środki nie działają i muszę sięgnąć po broń konkretniejszą.

Migrena niestety jest bagatelizowana, często można usłyszeć, że “każdego czasem boli głowa”. Powiem więcej, nawet Małżon nie wie co to znaczy, i nie jest w stanie wyobrazić sobie tego jak ja odczuwam atak. Skurcze porodowe przy ataku migreny były dla mnie lekkim smyraniem, po prostu bolał mnie brzuch. Przy migrenie upadający na podłogę włos daje dźwięk walącego się budynku, światło chce wedrzeć się do wnętrza głowy i rozsadzić ją od środka wspierane przez pchające się na siłę nieproszone zapachy, żołądek bawi się w akrobatę, a w ustach panuje powódź. Przy dobrych wiatrach mam jako taki kontakt ze światem, przy złych nie mam zielonego pojęcia co dzieje się w ciągu tych kilku godzin.

Co gorsza, osobiście nie znam nikogo, kto cierpi na migreny i przechodzi je tak ciężko jak ja. Tak naprawdę, ile bym nie mówiła, to nikt z otoczenia nie zrozumie czym jest atak migreny. Na pracodawcach też przerobiłam. Ilość UŻ-ów jest niestety ograniczona i dużo, dużo mniejsza od ilości ataków w ciągu roku. Nie trafiłam na takiego co by zrozumiał z czym “to” się je. Chyba łatwiej się żyje, gdy na środku nosa urosną trzy brodawki.

Ktoś z was ma podobne doświadczenia w temacie? Oczywiście nie życzę nikomu, ale byłoby miło wiedzieć, że nie tylko mnie ta małpa życie uprzykrza.

Written by Marta S.

 • Zwykła Matka

  oj kochana, znam to aż za dobrze! Jak mnie złąpie to trzyma ok 3 dni, ból ciągły i tak silny, że nic nie pomaga! aczkolwiek jak zareaguję w porę to często (choc nie zawsze) pewne specyfiki z apteki zdąża choć zmniejszyć nasielenie tego bólu. Całkiem mi go nie odbiorą, co to to nie, bo ona sama przychodzi i sama odchodzi :(

  • Podniosłaś mnie trochę na duchu, ja jak nie wezmę przepisanej przez lekarza przeciwbólowej tabletki to w pewnej chwili zaczynam wymiotować i mdleć :/

   • Zwykła Matka

    mnie bólu pozbawiały też tylko te zapisane przez lekarza, ale ja ma,m takie napady ok dwóch razy w miesiącu, trwają ok 3 dni każdy a tabletek w opakowaniu 6szt za ok 50zł, więc masakra :(

    • Niech zgadnę, Cinie? Biorę po pół, bo tyle czasem pomoże. A co z dzieciakami w tym czasie? Bo ja musiałam nauczyć Rozalke zabawy na łóżku, obok mnie i to w absolutnej ciszy…

     • Zwykła Matka

      tak Cinie :) ja juz się trochę nauczyła z tym żyć, za często miałam napady by dać się wykluczyć z obiegu…..ale są dni, że nie kontaktuje po prostu :(

     • Biedne my :(

 • Kasia Adamczyk

  Łącze się z tobą. Sama miewam ataki ale nigdy tak silne jak ty opisalas
  Raz jeden leżałam 3 dni w ciemnym pokoju budzona do życia tylko do zazycia tabletki albo picia i nie chciałabym nigdy więcej.

 • Kasia Harężlak

  Jej, łączę się w bólu, bo ja miewam straszne ataki migreny. Chociaż powiem, że od porodu miałam takie może cztery razy aż sama jestem zdziwiona.

  • Bo to się może zmieniać w czasie ciąży i po niej. Ja np pierwsze 3 miesiące ciąży to mialam co wieczór migrenę, reszta ciąży bez bólu, a po porodzie, przez pół roku była katastrofa. Wróciło do mojej normy jak karmić przestałam :)

   • Kasia Harężlak

    To ciekawa jestem, jak to będzie, gdy przestanę 😉 Wolałabym jednak ten stan wygaszania, no ale zobaczymy.

 • Współczuję :/ nie mam pojęcia co to jest migrena, bardzo rzadko boli mnie głowa. Tak jak ją opisałaś to musi być straszne. Tulę Cię mocno :*

 • Pingback: Ostatnia dwójka | Dzieciorka()

 • Ja rozumiem. Miewam migreny, które potrafią trwać kilka dni. Też z chęcią za kogoś urodze dziecko w zamian za zabranie migreny…

 • Pingback: 7 faktów o mnie | Dzieciorka()

 • Współczuję. Wiem, co to znaczy, ale chyba, aż tak boleśnie ich nie przechodzę jak Ty. Za to głowa potrafi mnie boleć czasem nawet 3 dni. Niestety dbać o sen ciężko, bo członkowie rodziny nie współpracują. Mój mąż też nie ma pojęcia co to znaczy i jakie to może być upierdliwe.