fbpx
Menu
bezpieczeństwo / freestyle-lifestyle

Ferie zimowe 2017

ferie zimowe

Od poniedziałku, 16 stycznia, rozpoczynają się ferie zimowe. To czas wyjazdów w góry, na narty, na rodzinne wczasy i zimowiska. Kiedy zaczynają się ferie w poszczególnych województwach? O czym należy pamiętać przygotowując się do takiego wyjazdu?

Ferie zimowe 2017

W tym roku województwo śląskie jest jednym z pierwszych mających ferie. Ferie zimowe rozpoczynają się 16 stycznia i trwać będą w sumie 6 tygodni. Na poniższej mapie możecie sprawdzić kiedy ferie przypadają w waszym województwie. Choć rodzice, których dzieciaki uczęszczają do szkół i przedszkoli na pewno doskonale wiedzą kiedy ten czas wypada.

ferie zimowe 2017

Dzieciaki się cieszą, bo nawet pogoda w tym roku zrobiła się zimowa. Rodzice cieszą się trochę mniej, część z nich będzie musiała posłać dzieci na szkolne świetlice, inni zatrudnią babcie, jeszcze inni wezmą urlopy, by zostać z dziećmi. Nasze przedszkole w ferie jest czynne normalnie, więc wszelkie kombinacje mamy z głowy.

Wyjazd na ferie – o czym pamiętać

Wyjeżdżając na zimowy urlop trzeba pamiętać o kilku bardzo ważnych rzeczach. Mają one zapewnić nam bezpieczną podróż i spokojny pobyt, byśmy mogli w pełni korzystać z uroków zimy. Dlatego przygotowałam dla was i siebie ściągę. Taką listę rzeczy, o których trzeba pamiętać. W zasadzie będzie to poszerzenie wpisu o bezpieczeństwie w aucie, który napisałam w czerwcu, więc zapraszam i do niego.

1. Koniecznie sprawdźcie stan techniczny samochodu
Zimą to już nie przelewki, nikt nie chciałby stać na poboczu w niesprawnym samochodzie, gdy na zewnątrz -20°C, a do najbliższego zajazdu kilka kilometrów. Zimowe opony to podstawa, a łańcuchy w bagażniku także się przydadzą. Pełny bak, odmrażacz, skrobaczka i miotełka – te rzeczy na pewno wam się przydadzą.

2. Odpowiednie ubranie na czas podróży
Podróż w grubych puchowych kurtkach nie jest wygodna, dlatego lepiej ubrać na siebie ciepłe swetry, bluzy czy polary. Dzieci zwłaszcza nie powinny podróżować w grubych kurtkach, ponieważ wtedy nie ma szans na prawidłowe i bezpieczne zapięcie ich w fotelikach. Lepiej ubrać maluchowi ciepły polar, czapkę i rękawiczki oraz przykryć go kocykiem. W samochodzie ustawić optymalną temperaturę (u nas 20-21°C) i można jechać na koniec świata.

3. Czas na odpoczynek
Pamiętajcie o tym, że jadąc w daleką trasę musicie robić przerwy. Są one ważne dla wszystkich pasażerów, jednak mają kluczowe znaczenie dla kierowcy. Musi on być skoncentrowany przez kilka, kilkanaście godzin, a monotonia jazdy nie sprzyja koncentracji. Dzieciaki również nudzą się w podróży, więc warto dać im chwilę na rozprostowanie kości.

4. Fotelik dla dziecka
Przed podróżą koniecznie dwa razy upewnij się, że fotelik jest prawidłowo zamontowany w samochodzie. Że siedzi na kanapie sztywno i zgodnie z instrukcją montażu. Upewnij się również, że poprawnie zapinasz w nim dziecko. O fotelikach możesz przeczytać więcej w tych wpisach: Joie, RWF, KochamZapinam i kilku innych (znajdziesz je za pomocą wyszukiwarki u góry strony).

Kocham Zapinam

rwf axkid wolmax

rwf

I pamiętajcie o tym, że najlepiej podróżuje się wtedy, kiedy jest się wypoczętym. Więc dzień przed wyjazdem, pozwólcie waszemu kierowcy się wyspać. W końcu to on będzie musiał być bardzo skoncentrowany. Sprawdźcie czy spakowaliście takie rzeczy jak:
– książeczka zdrowia dziecka
– dowody osobiste, prawo jazdy
– termometr i syrop przeciwgorączkowy
– krem z filtrem
– dodatkowy ciepły koc
– gotówka
Jeśli już upewniłeś się, że wszystko jest jak należy to pozostaje ci ruszać w drogę.

Życzę wszystkim udanych ferii, śnieżnych, słonecznych i pełnych zabawy!

.

.

.

************************************************************************************************************
Jeśli spodobał Ci się ten wpis będzie mi niezmiernie miło, gdy zostawisz po sobie ślad
i udostępnisz go dalej.
Zapraszam do śledzenia mojego profilu na facebook oraz instagram.

About Author

Absolwentka Komunikacji Społecznej na Politechnice Śląskiej. Obecnie mama trzech cudownych córek - Rozalki,Florki i Kaliny, oraz berneńskiego psa pasterskiego - Riko. Uwielbiająca rolę Home Manager'a, pretendująca do miana Perfekcyjnej Pani Domu fanka książek historycznych i obyczajowych, a także niepoprawna romantyczka.

Facebook