fbpx
Menu
książki / rozwój dziecka / wychowanie

Relacje i emocje oczami dzieci – rodzicielstwo uważności

mindfull parenting

Mindfull parenting – co to jest, co oznacza to pojęcie, w jaki sposób osiągnąć rodzicielski zen i świadomie oraz uważnie prowadzić nasze dzieci. Jaki jest nas cel jako rodziców? W jaki sposób wspierać dziecko w nowych sytuacjach, a także jak nauczyć je radzić sobie z emocjami. W tym wszystkim pomoże nam wiedza o mindfull parentingu oraz dwie książki autorstwa Catherine Dolto. Metoda Dolto pomaga dzieciakom zrozumieć siebie.

mindfull parenting

Mindfull parenting

Mindfull parenting, czyli praktyka wychowawcza oparta na uważnym rodzicielstwie. To umiejętność zatrzymania się, spojrzenia na sytuację i odpowiedzenia sobie na pytanie – co jest tu tak naprawdę ważne? W wielkim skrócie mindfull parenting to włączenie uwagi i otwartości do naszych kontaktów z dzieckiem. Uważny rodzic jest obecny, nieoceniający i przytomny. Przy takiej postawie rodzica dziecko czuje bezwarunkową akceptację. Zdaje sobie sprawę z tego, że będzie wysłuchane, jego emocje, uczucia będą uszanowane. W modelu rodziny 2+2 lub więcej dzieci jest to szczególnie ważne. W większych rodzinach potrzeby ich członków często ze sobą kolidują. Z tego względu zamiast skupiać się na różnicach, koncentrujemy się na tym co jest ważne dla wszystkich. Na tym co nas łączy. Na potrzebach, które pokrywają się ze sobą. 

Emocje

Emocje rządzą dziecięcym światem. Jak „wielkie fale, które przepływają przez nas gdzieś w środku” (C. Dolto „Emocje. Niby nic, a jednak…). My, dorośli, doskonale już znamy wszystkie emocje i wiemy jak sobie z nimi radzić. Dla dzieci nie jest to takie oczywiste. Każdego dnia nasze dzieci uczą się nowych emocji, nazywają je, przeżywają i potrzebują w tym naszego wsparcia. Często wyjaśnienia i przysłowiowego poprowadzenia za rękę. Catherine Dolto w swojej książce o emocjach zwraca się bezpośrednio do dzieci. W przystępny sposób wyjaśnia czym są emocje, jak bardzo sprzeczne potrafią być i że z emocji nie należy się wyśmiewać, ani wstydzić się ich. Autorka opisała tu emocje, które najczęściej towarzyszą dzieciom i jednocześnie są trudne, zarówno dla dzieci jak i rodziców. Skupiła się tu na złości, kłamstwach i tym czym jest grzeczność. W rewelacyjny sposób wyjaśnione są te emocje i zachowania, z wyjaśnieniem których często to my – dorośli, mamy problem.

emocje dziecka

 

Relacje

Relacje to kolejna istotna rzecz w życiu dzieci. Od urodzenia nawiązują one relacje. Najpierw z rodzicami, rodzeństwem, dziadkami. Później z rówieśnikami. Książka, w której głównym tematem są relacje idealnie sprawdzi się w czasie adaptacji do przedszkolaAle nie tylko, Catherine Dolto pomaga dzieciom oswoić się również z takimi sytuacjami jak pojawienie się rodzeństwa. Dzięki tej książce dzieci dowiedzą się czym jest tolerancja i szacunek, dlaczego tak bardzo różnimy się między sobą i że to jest fajne. Podobnie jak z emocjami, dzieci dopiero uczą się nawiązywania relacji. Zauważają dużo, pytają „dlaczego?”. Dzięki tej książce łatwiej będzie im odnaleźć się w grupie, a nam – wspierać.

jak nauczyć dziecko tolerancji

Obie książki ukazały się nakładem wydawnictwa Znak. Obecnie możecie je kupić w cenie obniżonej aż o 25%!

 

Jeśli spodobał Ci się ten wpis będzie mi niezmiernie miło, gdy zostawisz po sobie ślad.
Zapraszam do śledzenia mojego profilu na facebook oraz instagram.

 

About Author

Absolwentka Komunikacji Społecznej na Politechnice Śląskiej. Obecnie mama trzech cudownych córek - Rozalki,Florki i Kaliny, oraz berneńskiego psa pasterskiego - Riko. Uwielbiająca rolę Home Manager'a, pretendująca do miana Perfekcyjnej Pani Domu fanka książek historycznych i obyczajowych, a także niepoprawna romantyczka.

Facebook