fbpx
Menu
rozwój dziecka

Rozwój dziecka – 22, 23 i 24 miesiąc życia dziecka

24 miesiąc życia dziecka

Dacie wiarę, że zapomniałam?! Florka skończyła dwa lata już miesiąc temu, a ja kompletnie zapomniałam o ostatnim wpisie z tej serii. Myślę, że to po części przez ciążę, a po części przed natłok spraw jaki miałam ostatnio na głowie. Ale już się szybko wzięłam za robotę i nadrabiam. Co ciekawego dzieje się w ostatnim kwartale drugiego roku. Zapraszam na 22, 23 i 24 miesiąc życia dziecka.

22 miesiąc życia dziecka

Zbliżamy się do drugich urodzin wielkimi krokami. Z pewnością kiedy patrzysz na swoje dziecko zastanawiasz się jak to jest, że dopiero się urodziło, a już jest tak bardzo samodzielne. Wątpię, żebym Cię pocieszyła, ale tak samo będziesz się zastanawiać za 5 lat, i pewnie za 15 też. Więc co to dziecko potrafi robić mając 22 miesiące? Powinno używać co najmniej 6 słów i wchodzić po schodach. Choć zauważyłam, że wielu rodziców obawia się pozwalać maluchom na samodzielne pokonywanie stopni. Warto dać dziecku szansę i asekurować przy próbach zdobycia piętra. Przed ukończeniem 22 miesięcy dziecko będzie prawdopodobnie umiało budować wieżę z 4 klocków, rozpoznawać i wskazywać palcem obrazki (kilka), myć ręce i wycierać je, wykonywać dwustopniowe polecenia. A być może też podskakiwać.

22 miesiąc życia dziecka

23 miesiąc życia dziecka

W tym czasie zaczynamy planowanie imprezy urodzinowej, najwyższy czas, bo znów dwa razy mrugniemy i będzie za późno. Przed ukończeniem 23 miesiąca dziecko będzie składać słowa, być może nazwie też kilka części ciała, a kopnięcie piłki nie będzie dla niego kłopotem. Za to coraz częściej będziemy mieć do czynienia z kaprysami, złoszczeniem się. Mycie zębów, czesanie, chęć ubrania konkretnych butów czy skarpetek – wszystko może rozzłościć dziecko. Dzieje się tak dlatego, że maluch dostrzega swoją odrębność, chce sam próbować nowości i być samodzielnym małym człowiekiem. W tym okresie dzieci są często na „nie”. Denerwują się, bo nie wychodzi im samodzielne zrobienie czegoś i jednocześnie denerwują się kiedy chcemy im pomóc. To ciężki okres, rodzic musi mieć w sobie dużo cierpliwości, akceptacji dla dziecka i wyrozumiałości. Od naszego podejścia i rozmowy z dzieckiem zależy jak szybko ten okres minie.

23 miesiąc życia dziecka

 

24 miesiąc życia dziecka

 

24 miesiąc życia dziecka to okres przełomowy. Dwa lata, 24 miesiące z dzieckiem. Czas pełen zwrotów akcji, wzlotów i upadków. 24 miesiąc to też dobry czas na umówienie wizyty u lekarza pediatry w celu przeprowadzenia badania okresowego, tzw. bilansu. Co potrafi dziecko kończące 24 miesiąc? Samodzielnie zdejmuje jakąś cześć garderoby – najczęściej skarpetki, buduje wieżę z klocków, identyfikuje i pokazuje palcem kilka przedmiotów na obrazku. Prawdopodobnie mówi i jest rozumiane mniej więcej w połowie swoich „wypowiedzi”. W tym czasie dziecko może też włożyć na siebie jakąś część garderoby, narysować kreskę czy rozmawiać. Wiele dzieci w tym czasie odrzuca pieluchęRównież w okolicy drugich urodzin mogą zacząć przejawiać się lęki przed nieznanym. I tu znów czeka nas ogromna praca z dzieckiem, by lęki oswoić i nie dopuścić do ich utrwalenia. Z pomocą może przyjść ta publikacja.

24 miesiąc życia dziecka

Tu znajdziecie inne wpisy z serii:
1, 2 i 3 miesiąc życia
4, 5, 6 miesiąc życia

7, 8, 9 miesiąc życia
10, 11, 12 miesiąc życia
13, 14, 15 miesiąc życia
16, 17, 18 miesiąc życia
19, 20, 21 miesiąc życia
22, 24, 24 miesiąc życia

Jeśli spodobał Ci się ten wpis będzie mi niezmiernie miło, gdy zostawisz po sobie ślad.
Zapraszam do śledzenia mojego profilu na facebook oraz instagram.

About Author

Absolwentka Komunikacji Społecznej na Politechnice Śląskiej. Obecnie mama trzech cudownych córek - Rozalki,Florki i Kaliny, oraz berneńskiego psa pasterskiego - Riko. Uwielbiająca rolę Home Manager'a, pretendująca do miana Perfekcyjnej Pani Domu fanka książek historycznych i obyczajowych, a także niepoprawna romantyczka.

Facebook