fbpx
Menu
podróże / rodzina / rodzinny trip

Zamek Pilcza w Smoleniu #RodzinnyTrip

zamek pilcza

Nasze wycieczki Szlakiem Orlich Gniazd trwają w najlepsze. Bo wiecie, to jest tak, że jak się zacznie to chce się więcej i więcej. Dlatego przy okazji ostatniego wyjazdu na Pustynię Błędowską postanowiliśmy odwiedzić jeszcze dwa miejsca. Jednym z nich był zamek Pilcza w Smoleniu. Choć w przewodniku po Jurze oznaczony był jako zamek Smoleń. A może używa się tych nazw zamiennie? No mniejsza z tym. Dziś przeczytacie trochę o historii tego zamku, położeniu i zwiedzaniu.

Zamek Pilcza w Smoleniu

Dokładnie Zamek Pilcza we wsi Smoleń, w województwie Śląskim. Zdecydowaliśmy się odwiedzić ten zamek, ponieważ znajduje się blisko pustyni, a wycieczkę planowaliśmy tak, by w ciągu jednego dnia zobaczyć kilka ciekawych miejsc. Udało się zaliczyć ich trzy, a Zamek Pilcza był drugim z miejsc, które odwiedziliśmy tego dnia. Malowniczo położony, na wzgórzu wśród drzew, wiosną praktycznie niewidoczny, jego obecność zdradza wieża. Wzniesiony na stożkowatym wzgórzu, które prawdopodobnie było zamieszkałe już przed naszą erą. Podczas badań archeologicznych znaleziono tam groty włóczni. Z kronik wynika, że zamek stał na wzgórzu już w XIII wieku. Była to budowla obronna, być może pierwotnie drewniana. Zniszczona podczas walk Łokietka z królem Czech – Wacławem. W połowie XIV wieku wzniesiono budowlę murowaną. Początkowo była to niewielka budowla z wysoką wieżą, z czasem zamek się rozrastał. Dobudowano do niego dwa zamki dolne.

Na przełomie XIV i XV wieku panią na Smoleniu była Elżbieta Pilecka-Granowska, trzecia żona Władysława Jagiełły (źródło)

Z czasem okazało się, że zamek stał się zbyt mały dla rodziny Pileckich, dlatego wybudowali oni nowy zamek w sąsiedniej Pilicy (o tym następnym razem). Opuszczona warownia ucierpiała w czasie potopu szwedzkiego, następnie planowano przekazać ją na klasztor, jednak nie doszło to do skutku.

Obecnie na wzgórzu znajdują się ruiny zamku, a wapienne jurajskie skały objęte są rezerwatem przyrody. Zbocza wzgórza porasta urokliwy las. Możecie tu spotkać takie drzewa jak buk, modrzew czy grab. Rosną tu również inne rośliny objęte ochroną.

Zamek Pilcza – architektura

Zamek Pilcza był rozbudowany stopniowo i dziś rozróżnia się trzy zamki składowe: zamek górny, zamek wschodni i zamek zachodni.

Zamek górny wzniesiony w połowie XIV wieku, w stylu gotyckim. Składał się z murów obronnych, budynku mieszkalnego i cylindrycznej wieży. Wejście do niego znajdowało się na wysokości kilku metrów.

Zamek wschodni został wybudowany, jak nazwa wskazuje, na wschód od zamku głównego. Jego mury obronne miały 2 metry grubości i wzniesione został na planie pięciokąta. Na zamek wjeżdżało się ostrołukową gotycką bramą. Na dziedzińcu znajduje się studnia.

Zamek zachodni połączony jest z zamkiem górnym murem biegnącym po skale. W tej części zamku zachowały się ślady budynku mieszkalnego z oknami ostrołukowymi oraz pozostałości bramy.

Informacje praktyczne

Pod zamkiem znajduje się darmowy, ale niezbyt duży parking. Droga piesza do zamku wiedzie po wzgórzu i nie nadaje się absolutnie do wycieczki wózkiem. Początkowo jest to ścieżka, później przeradza się w szeroko stopniowe schody. Aby wejść na zamek wschodni trzeba pokonać kilkanaście drewnianych schodów. Wejście z wózkiem nie jest możliwe. Na szczęście mieliśmy ze sobą chustę, inaczej ze zwiedzania nici. W całym zamku schodów jest sporom a to dlatego, żeby można było jak najwięcej zobaczyć. Ja darowałam sobie wchodzenie na mury z Florką w chuście. Bilety kosztują odpowiednio 7 i 5 zł (normalny 7 zł, ulgowy 5 zł).

zamek pilcza

zamek pilcza

zamek pilcza

zamek pilcza

zamek pilcza

zamek pilcza

zamek pilcza

zamek pilcza

zamek pilcza

 

zamek pilcza

zamek pilcza

zamek pilcza

 

I jak? Zachęciłam was do odwiedzenia Zamku Pilcza? A może już tam byliście?

 





Jeśli spodobał Ci się ten wpis będzie mi niezmiernie miło, gdy zostawisz po sobie ślad.
Zapraszam do śledzenia mojego profilu na facebook oraz instagram.

 

About Author

Absolwentka Komunikacji Społecznej na Politechnice Śląskiej. Obecnie mama trzech cudownych córek - Rozalki,Florki i Kaliny, oraz berneńskiego psa pasterskiego - Riko. Uwielbiająca rolę Home Manager'a, pretendująca do miana Perfekcyjnej Pani Domu fanka książek historycznych i obyczajowych, a także niepoprawna romantyczka.

Facebook