fbpx
Menu
podróże / rodzinny trip

Pustynia Błędowska – #RodzinnyTrip

pustynia Błędowska

Mój cykl #RodzinnyWeekend zaczyna wyglądać coraz lepiej. Byliśmy już w alpakarni, byliśmy w Olsztynie.A jeszcze jesienią, o ile pamiętacie byliśmy na Pustyni Siedleckiej i w kamieniołomie. A dzisiaj wpadniemy w kolejne ciekawe miejsce. Jest nim Pustynia Błędowska. To największy w Polsce obszar lotnych piasków, wiedzieliście o tym?

Pustynia Błędowska

To obszar znajdujący się między dzielnicą Dąbrowy Górniczej – Błędowem (na zachodzie), gminą Klucze (na wschodzie), wsią Chechło od północy i dużym leśnym obszarem od strony południowej. Ma niecałe 10 kilometrów długości i 4 szerokości, zajmuje powierzchnię 33km2.

Pustynia w swym obecnym kształcie jest pochodzenia antropogenicznego, to znaczy, że na jej wygląd miały wpływ działania człowieka. W wyniku wycinki na potrzeby górnictwa oraz działalnością człowieka powodującą odpadanie wód gruntowych odsłonięto 150km2 piasków. Pozostałościami tzw. Dużej Pustyni Błędowskiej są Dziadowskie Morze i praktycznie zarośnięta Pustynia Starczynowska. W latach 50-tych XX wieku dużą część pustyni zaorano i obsadzono sosną i wierzbą ostrolistną. I pomyśleć, że w XIII wieku występowały tu burze piaskowe i można było doświadczyć zjawiska fatamorgany.

pustynia błędowska

Punkty widokowe

Obecnie mamy trzy punkty widokowe, z których możemy podziwiać jak wygląda Pustynia Błędowska. My odwiedziliśmy dwa z nich, trzeci jest dość świeży i dowiedzieliśmy się o nim po naszej wycieczce. Najpierw wjechaliśmy na Czubatkę (382 m n.p.m.) w Kluczach. Stąd rozciąga się rozległy widok na całą pustynię. I muszę przyznać, że robi on wrażenie. Widzimy pustynię z góry w całej okazałości. Z tego miejsca można też obserwować cudowne zachody słońca. Na Czubatce znajduje się parking, duży taras widokowy, a także altana, w której można odpocząć. Żółtym szlakiem z Czubatki można przejść do samej pustyni.

pustynia błędowska

pustynia błędowska

pustynia błędowska

pustynia błędowska

Drugim puntem widokowym jest Dąbrówka (355 m n.p.m.) w Chechle. Tu widok jest również ciekawy. Oprócz cudownych widoków mamy tu bezpośrednie zejście na pustynię. Jeśli chcecie możecie zdjąć buty i sprawdzić jak to jest chodzić po pustyni. Na miejscu znajdziecie tablice informacyjne i edukacyjne. Z tego miejsca możecie również podziwiać skoki spadochronowe oraz chłopaków jeżdżących na quadach.

pustynia Błędowska

pustynia Błędowska

pustynia Błędowska

pustynia Błędowska

pustynia Błędowska

pustynia Błędowska

Jest jeszcze trzeci punkt widokowy. To kompleks altan nazwany „Róża wiatrów”. Jest on stosunkowo nowy, więc sami nie wiedzieliśmy o jego istnieniu.  Altany doskonale widać z wzniesienia Czubatka. I podziwiając widok zastanawiałam się co to za „domki”, teraz już wiem. Mam nadzieję, że wy nie ominiecie tego miejsca podczas swojej wycieczki.





Jeśli spodobał Ci się ten wpis będzie mi niezmiernie miło, gdy zostawisz po sobie ślad.
Zapraszam do śledzenia mojego profilu na facebook oraz instagram.

About Author

Absolwentka Komunikacji Społecznej na Politechnice Śląskiej. Obecnie mama trzech cudownych córek - Rozalki,Florki i Kaliny, oraz berneńskiego psa pasterskiego - Riko. Uwielbiająca rolę Home Manager'a, pretendująca do miana Perfekcyjnej Pani Domu fanka książek historycznych i obyczajowych, a także niepoprawna romantyczka.

Facebook