fbpx
Menu
książki

Herosi. 20 historii o polskich olimpijczykach

herosi

Herosi – greccy mitologiczni półbogowie, zrodzeni z miłości śmiertelnika i boga. Herosom przypisywano niesamowite zdolności, jak ponad przeciętna siła czy spryt. Każdy zna Tezeusza, Heraklesa czy Achillesa. Dzisiaj mianem herosów określa się często olimpijczyków. Trwałaby właśnie Olimpiada w Tokio. Trwałaby, gdyby koronawirus nie pokrzyżował planów całego świata. Z jego powodu postanowiono przenieść igrzyska na przyszły rok. Na szczęście wydawnictwo Znak nie przełożyło premiery książki o polskich olimpijczykach. 20 nazwisk, które, jak się okazało, znam nawet ja. Osoba, która że sportem ma tyle wspólnego co z przeciętny mieszkaniec RPA ze śniegiem.

Herosi. 20 historii o polskich olimpijczykach

W książce znajdziecie 20 rozdziałów poświęconym najbardziej znanym polskim olimpijczykom w ostatnich stu latach. Jak się okazuje za wielkimi sukcesami stoi ogromna praca, ale często także przeciwności losu. Ja nie miałam pojęcia o tym, że Robert Korzeniowski został zdyskwalifikowany tuż przed metą. Ani o tym, że mieliśmy kiedykolwiek drużynę piłki nożnej na igrzyskach. Że Anita Włodarczyk jako talizmanu używa rękawiczki Kamili Skolimowskiej.
herosi
Muszę się wam przyznać, że ja nie jestem typem sportowca. Rekreacyjnie jeżdżę na rowerze i wrotkach. Nigdy nie pałałam miłością do sportu, a moja przygoda z w-fem skończyła się w drugiej klasie liceum. Z powodów niezależnych ode mnie. Natomiast bardzo lubię od czasu do czasu obejrzeć jakieś sportowe rywalizacje. A mój tata to już zawsze jest na bieżąco. Dlatego pamiętam kilka sytuacji opisanych w książce. Zwłaszcza z Igrzysk, które odbywały się w ostatnich dwudziestu latach.

Czego nas nauczą te historie?

Ponieważ lubię doszukiwać się w książkach drugiego dna, również i tu je znalazłam. Czytając poszczególne rozdziały córce pokazałam jej, że nie zawsze się wygrywa. A ponieważ w pracę nad sobą i doskonaleniem umiejętności należy włożyć dużo energii to nie warto przejmować się potknięciami, trzeba zebrać się i dążyć do swojego celu. Czasem jest łatwiej, czasem trudniej, ale warto pracować nad swoimi wynikami.

herosi

 

Autor i ilustrator

Adam Szczepański napisał rewelacyjną książkę, nie tylko dla fanów sportu. Język jakiego używa w swoich opowieściach sprawia, że przeczytanie ich to jeden dzień. Krótkie rozdziały są idealne dla początkujących czytelników. O szatę graficzną zadbał Matteo Ciompallini. Nie żaden Włoch, tylko nasz polski ilustrator ukrywający się pod pseudonimem. Jego ilustracje wspaniale pasują do książki i uzupełniają ją. 

 

herosi
Książkę „Herosi. 20 historii o polskich olimpijczykach” znajdziecie w księgarni internetowej wydawnictwa ZNAK lub klikając w ten linkMoim zdaniem to bardzo wartościowa książka, która będzie idealnym prezentem zarówno dla fana sportu, jak i laika w tej dziedzinie. A ponieważ do olimpiady pozostał rok, to jest czas, by poznać nasze dumy. 
Jeśli spodobał Ci się ten wpis będzie mi niezmiernie miło, gdy zostawisz po sobie ślad.
Zapraszam do śledzenia mojego profilu na facebook oraz instagram.
About Author

Absolwentka Komunikacji Społecznej na Politechnice Śląskiej. Obecnie mama trzech cudownych córek - Rozalki,Florki i Kaliny, oraz berneńskiego psa pasterskiego - Riko. Uwielbiająca rolę Home Manager'a, pretendująca do miana Perfekcyjnej Pani Domu fanka książek historycznych i obyczajowych, a także niepoprawna romantyczka.

Facebook