fbpx
Menu
ciąża / freestyle-lifestyle

Imię dla dziewczynki wybrane!

rzadkie imię dla dziewczynki

Długo, bardzo długo o naszej drugiej córce mówiliśmy per Młoda 2.0. Od 20 tygodnia ciąży, kiedy poznaliśmy płeć, zastanawialiśmy nad tym problemem. Problemem, bo okazało się, że wybór imienia dla kolejnego dziecka nie jest tak prosty jak nam się wydawało. Imię dla dziewczynki musi być dźwięczne, łatwe do skrócenia i zmiękczenia na wiele sposobów, stosunkowo rzadkie, pasujące do nazwiska. Dla nas równie ważne było to, by imię było polsko brzmiące. Nie sądziłam jednak, że nasz wybór wywoła takie poruszenie w rodzinie…

Jak wybrać imię dla dziewczynki

Teoretycznie sprawa jest prosta – jeśli imię nam się podoba to problem z głowy. Ale bywają sytuacje, że ile osób w domu tyle pomysłów. Nie inaczej było u nas. Rozalka wymyślała swoje imiona, wśród których były takie propozycje jak Błyskawica, Tulipanek, Kwiatuszek czy po prostu Siostrzyczka. W urzędzie by nie przeszło. Szymon miał swoje propozycje. Tu padały takie imiona jak Irena, Janina, Michalina i kilka innych. Moja lista nie zmieniła się od czasu kiedy wybieraliśmy imię dla Rozalki, oczywiście Rozalia z niej zniknęła, bo imię wykorzystane. Zostały mi więc trzy imiona – Klara, Florentyna i Izabela. Zaczęły się rozmowy i zaczęły się schody. Kiedy już, już byliśmy prawie pewni, że mamy to, że imię wybrane, że jest super. To okazywało się, że może jednak warto pomyśleć dłużej, poczytać o tych imionach, dowiedzieć się skąd pochodzą i jakie znaczenie jest im przypisywane.

Jak znaleźć idealne imię dla dziewczynki

Szukaliśmy, mimo iż mieliśmy swoje propozycje to jednak szukaliśmy. Przeczytałam mnóstwo rankingów imion, mogę powiedzieć, że przeczytałam cały internet w temacie imion damskich. Zestawienia najpopularniejszych, najciekawszych, najrzadszych i najbardziej oryginalnych imion mam w małym palcu. Nawet fora internetowe, na których nie bywam przeczytałam. Utwierdziłam się tam tylko w przekonaniu, że ile ludzi tyle gustów. Że każdemu podoba się co innego, i że najpopularniejsze nie zawsze znaczy ładne. Dlatego sięgnęłam też po statystyki Ministerstwa Cyfryzacji i przerobiłam te z ostatnich trzech lat. Przy okazji dowiedziałam się, że imię Rozalki pnie się w górę. W 2017 roku (373 dziewczynki w pierwszej połowie roku) było już nadawane  częściej niż w 2015 (327 dziewczynek). W czołówce popularnych imion zmiany są małe, od kilku lat trend utrzymuje się ten sam. Ale też żadne imię z pierwszej 50 nas nie urzekło i szukaliśmy dalej.

Powoli do celu

Wracając do naszych rodzinnych propozycji, propozycje Rozalki zostały skreślone i przy okazji wyjaśniliśmy małej na czym polega nadawanie imienia. Irenę, propozycję Szymona, odrzuciliśmy na początku. Irka nie brzmi słodko i miło. Kojarzy mi się raczej z małą łobuziarą, którą ciężko okiełznać. Dłużej myśleliśmy nad Janiną, bo to imię nosiły dwie nasze babcie i wybór go były na pewno miły. Ale z drugiej strony wśród chłopców jest tylu Jaśków, że i ten pomysł został porzucony. Bo wiecie, niby dziewczynka, ale imię ewidentnie od męskiego. Poza tym jakby tak przez imię odziedziczyła cechy naszych dwóch babć to ja wysiadam. No więc sami na siebie nie będziemy kręcić bata. Zostały więc tylko moje propozycje. Najpierw miała być Klara, Klarcia. Ale potem się okazało, oświecił mnie ktoś, nie pamiętam kto, że podobno Lewandowski tak córkę nazwał. Że nie siedzę w sporcie to nawet nie wiedziałam, że on dziecko ma. W każdym razie, w tym momencie imię Klara odpadło definitywnie. Skoro dziecko celebryckiej pary ma tak na imię to można spodziewać się wysypu Klar lada chwila. A takiej sytuacji chcę uniknąć. No i lista propozycji skróciła się do Izy i Florki. Przez około dwa, trzy tygodnie zmienialiśmy zdanie każdego dnia. W sobotę malutka była Izą, w niedzielę już Florką, w poniedziałek znów Izą, we wtorek Florką. W tym momencie, mając dwie propozycje zdecydowaliśmy się, że Rozalka musi nam pomóc wybrać.  I wybrała.

Najlepsze, bo nasze imię dla dziewczynki

Florentyna, Florka, Florcia, Flo – mało? Zdrobnień mam już całą masę. Mam też na głowie rodziców, którzy nie są przekonani do tego pomysłu. Ale to dla mnie mało istotne, bo imię podoba się Rozalce, Szymonowi i mnie – i to jest najważniejsze. Reszta się przyzwyczai.

Coś więcej o imieniu?

Florentyna

Florentyna – imię pochodzenia łacińskiego, będące żeńskim odpowiednikiem imienia Florentyn. Najprawdopodobniej pochodzą one od imienia rzymskiej bogini Flory, patronki roślinności, lub od słowa „flos” (kwiat) bądź „florens” (kwitnący). Imię Florentyn mogło też oznaczać człowieka pochodzącego z Florencji. W Polsce imię Florentyna znane jest od czasów średniowiecznych, jednak zawsze występowało jedynie sporadycznie i tak jest też do tej pory.

Charakterystyki imienia Florentyna mówią o tym, że dziewczynka o tym imieniu jest sympatyczna, pełna życia, kulturalna, ale ma również cięty język i twardy charakter, jest komunikatywna, pedantyczna i ma poczucie humoru. Od 1912 roku w Polsce imię to nadano 1794 razy! Czerwone Gitary w roku 1974 nagrały piosenkę pod tytułem Florentyna. To imię pojawiało się także w literaturze („Lalka” Bolesława Prusa) oraz w filmie („Ile waży koń trojański”).

I jeszcze znane osoby o imieniu Florentyna:
– Florentina Ioana Mosora, właściwie Florentina Stan-Mosora – rumuńska i belgijska biofizyk, profesor medycyny nuklearnej
– Florentina Mallá – czeska kompozytorka i pianistka
– Florence Welch, właściwie Florence Leontine Mary Welch – angielska wokalistka, autorka tekstów i muzyki znana jako wokalistka zespołu Florence and the Machine
– Florentyna Łabiszewska-Jaruzelska – polska specjalistka ortodoncji i stomatologii, profesor Śląskiej Akademii Medycznej
– Florentyna Madejewska, pseudonim Antonina, Łukaszowa – żołnierz AK
– Florentyna Parker – angielska zawodniczka, od 2009 roku uczestniczka kobiecego turnieju golfowego Women’s British Open
– Florentyna Paulina Golec (również Goletz) – aktorka-amatorka, krzewicielka kultury polskiej na Śląsku
– Florentyna z Kartageny – hiszpańska zakonnica, święta Kościoła katolickiego, jedna z czworga świętego rodzeństwa z Kartageny

I mam tylko nadzieję, że w końcu wszyscy zaakceptują nasz wybór. Bo w zasadzie nie mają innego wyjścia. A Rozalia i Florentyna będą do siebie pasować.

najpiękniejsze imię dla dziewczynki

 I pamiętajcie drodzy rodzice, że dla dzieci nie ma imion dziwnych ani głupich, dla dzieci po prostu są imiona. A nasze maluchy nie będą się śmiać z imion innych, jeśli MY, dorośli nie damy im tego złego przykładu. To my kształtujemy charakter naszych dzieci, my uczymy ich postrzegania świata. I zapewne za ileś lat dzieciaki wyrobią sobie własne zdanie na temat imion, ulubionych filmów czy ciuchów, ale niech wyrobią sobie to zdanie same. Nam pewne imiona kojarzą się w taki a nie inny sposób, ale dla dzieci to zupełna abstrakcja. Nauczmy je tolerancji i tego, że wyśmiewanie innych nie jest fajne. Ale ten temat mam zamiar poruszyć osobno.

*

*

*

************************************************************************************************************
Jeśli spodobał Ci się ten wpis będzie mi niezmiernie miło, gdy zostawisz po sobie ślad.
Zapraszam do śledzenia mojego profilu na facebook oraz instagram.

About Author

Absolwentka Komunikacji Społecznej na Politechnice Śląskiej. Obecnie mama trzech cudownych córek - Rozalki,Florki i Kaliny, oraz berneńskiego psa pasterskiego - Riko. Uwielbiająca rolę Home Manager'a, pretendująca do miana Perfekcyjnej Pani Domu fanka książek historycznych i obyczajowych, a także niepoprawna romantyczka.

Facebook