Poród w cieniu koronawirusa czeka nie jedną z nas. O tym, że musimy się trzymać, uważać na siebie i przygotować psychicznie na brak wsparcia partnera podczas tych ważnych chwil pisałam ostatnio. Jednak wpadło mi do głowy, że przecież poza samym urodzeniem dziecka czeka nas jeszcze opieka po porodzie. Biurokracja związana z rejestracją dziecka, zgłoszeniem tego do ZUS, UP czy MOPSu, wybranie lekarza pediatry czy położnej, która w teorii będzie nas odwiedzała po porodzie. O czym pamiętać, do których instytucji zgłosić i w jaki sposób?
Poród w cieniu koronawirusa
O szpitalach częściowo wspomniałam w poprzednim tekście, szybko tylko wspomnę, że w obecnej sytuacji nie ma szans na:
– porody rodzinne
– odwiedziny partnerów
Nie wiem jeszcze jak będzie wyglądała procedura opuszczenia szpitala, zwłaszcza przez kobiety po cesarskim cięciu. Myślę, że będzie to wyjątkowa sytuacja, podczas której partner/mąż będzie mógł wejść na oddział. Nie wyobrażam sobie, by kobieta po operacji była w stanie wziąć swoje rzeczy i fotelik z noworodkiem. Po cesarskim cięciu ciężko się chodzi w ogóle. Ponadto po żadnym porodzie nie zaleca się podnoszenia ciężkich przedmiotów, więc prawdopodobnie tu będzie jakaś furtka dla tatusiów. Jednak o to musicie dopytywać w wybranych szpitalach.
Najważniejsze zalecenia okołoporodowe
19 marca 2020 roku zostały zmienione zalecenia w tych tematach.
„Z powodu stanu zagrożenia epidemicznego zawieszeniu podlegają odwiedziny w oddziałach położniczo-ginekologicznych, w tym obecność osób towarzyszących przy porodach. Należy umożliwić pacjentkom kontakt z najbliższymi przy pomocy ich własnych urządzeń elektronicznych”
To jakby wiedzą już wszyscy. Schody zaczynają się później. Należy odwołać wszystkie planowe zabiegi ginekologiczne, za wyjątkiem stanów nagłych. Więc jeśli macie planowaną cesarkę to raczej możecie być spokojne i czekać w domu na termin zabiegu. Akurat w tej kwestii ciężko o zmiany, ponieważ cięcia odbywają się z różnych powodów i nie da się ich przesunąć na „za miesiąc”. Powinny zostać odwołane wszystkie wizyty, a kontakt ze swoim lekarzem prowadzącym powinien być zachowany w formie teleporad. Te teleporady mają na celu ustalenie kolejnych działań, wydanie e-recepty, zwolnień czy umówienia kolejnej wizyty. Ja – mimo iż mam umówioną wizytę na najbliższy wtorek – jestem z moim lekarzem w kontakcie telefonicznym i nie wiem jeszcze czy wizyta ta dojdzie do skutku. Zalecenia weszły w życie 19 marca, ja rozmawiałam z doktorem tuż przed podaniem tej informacji. Natomiast jeśli wizyta się odbędzie to także należy przybyć na nią pojedynczo, bez osoby towarzyszącej i możliwie jak najbliżej wyznaczonej godziny. Oczywiście kobiety w ciąży mają bezwzględnie unikać spotkań towarzyskich i zbędnych kontaktów.
Zalecenia dotyczące noworodków i kp
Zmieniły się także zalecenia dotyczące noworodków w przypadku, gdy u matki potwierdzono zarażenie koronawirusem. Dlatego tak ważne jest, abyśmy izolowały się od ludzi i pozostawały w domu. Jeżeli okaże się, że kobieta jest zarażona koronawirusem lub jest w w okresie diagnozowania w kierunku COVID zaleca się odseparowanie dziecka od matki. Przy czym pamiętać należy o tym, by odciągać pokarm w celu otrzymania laktacji. Choć osobiście wiem, że im późniejsze przystawienie dziecka do piersi tym trudniej walczyć o karmienie piersią. Karmienie naturalne jest możliwe dopiero po uzyskaniu ujemnego wyniku. W przypadku kobiet zarażonych wynik ujemny musi wyjść dwa razy, w przypadku podejrzanych o zarażenie – raz. Jest zbyt mało badań dotyczących przenoszenia się wirusa przez pokarm, dlatego specjaliści podchodzą do tego z dużą ostrożnością.
Rejestracja dziecka, zgłoszenie do poradni, ZUS, MOPS
Na szczęście od dwóch lat istnieje możliwość zgłoszenia urodzenia dziecka online. Więc odpadają nam wizyty w urzędach i ryzyko spotykania się z ludźmi. Urodzenie dziecka możemy zgłosić przez profil zaufany na oficjalnej stronie rządowej, TUTAJ. Dziecko może zostać zgłoszone przez któregokolwiek z rodziców, wystarczy posiadać profil zaufany. Ten możecie założyć przez stronę swojego banku. Zgłoszenie jest naprawdę proste i system przeprowadza nas przez formularz krok po kroku. Nie musisz się martwić o czas, bo na zgłoszenie dziecka masz 21 dni od otrzymania karty urodzenia. Kartę tą wystawia osoba odbierająca poród. Pamiętajcie, by w obecnej sytuacji zdecydować się na to w jaki sposób odbierzemy gotowe dokumenty. Sugeruję skorzystać ze skrzynki ePUAP lub poczty tradycyjnej. Wygląda to tak:
Podobnie sprawa wygląda, gdy musimy zgłosić poród do ZUS, UP czy MOPS w celu uzyskania należnego nam zasiłku. Wszystko jesteśmy w stanie załatwić online. Więc jeśli martwicie się tym, że czeka was wycieczka po urzędach to już nie musicie się stresować. Polecam wam natomiast zorientowanie się wcześniej gdzie i o co składać wnioski, tak by oszczędzić sobie czasu w pierwszych dniach po porodzie. ZUS załatwicie przez profil zaufany, świadczenie rodzicielskie dla osób bezrobotnych przez platformę Emp@tia. Wszystko, absolutnie wszystko zrobicie nie ruszając się z kanapy.
Poród w cieniu koronawirusa
Poród w cieniu koronawirusa nie musi być wcale tak straszny na jaki teraz wygląda. Towarzyszy nam strach, ale pamiętajcie, że jest nas więcej i to, że się boimy jest zupełnie naturalne. Trzymam kciuki za nas wszystkie i mam nadzieję, że choć trochę podniosłam was na duchu, choćby w tych biurokratycznych kwestiach.
Jeśli spodobał Ci się ten wpis będzie mi niezmiernie miło, gdy zostawisz po sobie ślad.
Zapraszam do śledzenia mojego profilu na facebook oraz instagram.