Słyszeliście kiedyś o takim języku jak język parentese? Być może część z was, zwłaszcza ta związana z pedagogiką i psychologią tak. Jestem jednak przekonana, że zdecydowana większość nie i nie wie czym właściwie ten język jest. Sama poznałam to pojęcie stosunkowo niedawno, choć okazuje się, że sam język znam już długo. Wielu rodziców używa języka parentese intuicyjnie. Mimo to dziś chciałabym wam go przybliżyć i wyjaśnić na czym on polega.
Język parenetese – co to jest
Język parentese, czyli tak zwany język rodzicielski to sposób w jaki większość rodziców intuicyjnie zwraca się do swoich dzieci. Naukowcy zdecydowali się przyjrzeć temu sposobowi mówienia, aby sprawdzić w jaki sposób wpływa on na rozwój mowy dziecka. Przyspiesza go, spowalnia czy też nie ma zupełnie znaczenia. Język parentese charakteryzuje się swoją przesadnością, często powolną wymową oraz używaniem określonego tony głosu. Być może złapaliście się na tym, że mówiąc do dziecka wchodzicie na wyższe tony. Dzieje się tak częściej im mniejsze mamy dziecko.
Początkowo naukowcy sądzili, że taki sposób mówienia do dziecka opóźnia jego rozwój mowy. Jednak po analizie kilkudziesięciu rodzin wnioski były zupełnie inne. Dzieci, do których mówiono w sposób przesadny, powolny w wieku 1,5 roku wymawiały więcej słów niż ich rówieśnicy, do których rodzice mówili tak jak do innych dorosłych. Zdaniem naukowców, którzy opracowali wyniki badań taki sposób mówienia przyciąga uwagę dziecka i zaciekawia go zmuszając do interakcji.
Jezyk parentese to nie seplenienie ani pieszczenie!
Jeśli więc mówicie do swojego dziecka używając zdań typu „a cio mój malutki jobaciek chciałby zamamać na śniadanko” to sorry – nie używacie języka parentese. Natomiast jeśli powiecie podczas spaceru wyższym niż zazwyczaj tonem „Popatrz! Jaki duużyy pies!” to z pewnością rozwój mowy dziecka będzie bezpieczniejszy. Parentese używa właściwych form gramatycznych. Jedyną jego wyjątkową stroną jest artykulacja i dopasowanie. Musimy pamiętać, że przesadzenie w drugą stronę też nie jest bezpieczne. Kiedy zasypiemy nasze dziecko całą epopeją zdań – ono również nic z tego nie wyniesie.
Badanie nad tą formą języka i jego wyniki opublikowano w Proceedings of the National Academy of Sciences. Badanie to wykazało, że rodzice, którzy świadomie używali parentese zwiększyli jego obecność w rozmowach o 7%. Ja natomiast zastanawiam się w jaki sposób zwracałam się do swoich dzieciaków? W żadnym przypadku nie używałam sepleniania i przekręcania wyrazów, a mimo to rozwój ich mowy jest totalnie inny. Na trzeciej wypróbuję język parentese, zobaczymy czy będzie szybsza niż siostry.
Jeśli spodobał Ci się ten wpis będzie mi niezmiernie miło, gdy zostawisz po sobie ślad.
Zapraszam do śledzenia mojego profilu na facebook oraz instagram.