fbpx
Menu
rozwój dziecka

Rozwój dziecka – 16, 17 i 18 miesiąc życia

18 miesiąc

Dopiero się urodziło, już skończyło rok, ale czas pędzi dalej. Nasz maluch rozwija się coraz szybciej, każdego dnia zaskakuje nas nowymi umiejętnościami. Czego nauczy się przed ukończeniem półtora roku? Tym razem skupię się na 16, 17 i 18 miesiącu życia dziecka. Podobnie jak poprzednio wpis dopełnią zdjęcia Flo w odpowiednich do opisu miesiącach.

16 miesiąc życia dziecka

Szesnasty miesiąc to czas, w którym dziecko potrafi naśladować różne czynności, potrafi także posługiwać się jako tako kredkami. Czyli po prostu bazgrze po kartce. W tym miesiącu maluch prawdopodobnie będzie używać 3-6 słów, możliwe, że będzie potrafił rzucić przedmiot, biegać, a nawet kopać piłkę czy szczotkować zęby z naszą pomocą. W szesnastym miesiącu dzieciaki, które nie bały się zwierząt mogą zacząć wpadać w panikę na ich widok. Mogą też przejawiać nadmierne zainteresowanie każdym napotkanym psem. Należy pamiętać, że to od nas zależy jakie zasady wpoimy dziecku, warto już od małego uczyć je jak traktować zwierzęta. Możemy zaobserwować zmiany w apetycie dziecka. Bywa, że jednego dnia zjada dużo i wszystko, a drugiego zupełnie odmawia jedzenia. Jeśli dziecko mimo odmowy jedzenia nadal ma dobry humor, bawi się, biega, nie jest senne – nie masz powodów do obaw. Najgorsze może być wciskanie jedzenia na siłę. Nie rób tego, maluch nie da się zagłodzić.
W tym czasie dzieci bardzo chętnie biorą do buzi różne przedmioty, trzeba wyjątkowo pilnować co znajduje się w zasięgu ciekawskiego malucha. Zwłaszcza, że szesnasty miesiąc to czas, kiedy wiele dzieci odkrywa jaką świetną zabawą jest wspinanie się.

16 miesiąc życia dziecka

16 miesiąc życia dziecka

17 miesiąc życia dziecka

Prawie półtoraroczny brzdąc potrafi już bardzo wiele. Poza umiejętnościami zdobytymi wcześniej bardzo możliwe, że będzie umieć wchodzić po schodach, częściowo się rozebrać (najłatwiej zdejmuje się skarpetki). Być może dziecko będzie także potrafiło łączyć słowa, a nawet mówić i być częściowo rozumiane.W tym wieku maluch jest bardzo chłonny, podgląda dorosłych i starsze dzieci, co za tym idzie próbuje je naśladować. Zaczyna się rodzicielska walka z piskiem, krzykiem, biciem, gryzieniem. Bywa też, że dzieci wyrabiają sobie takie nawyki pomagające w samouspokojeniu. Pół biedy jeśli jest to zabranie ulubionego kocyka czy maskotki i siedzenie w kącie. Gorzej, gdy dziecko uspokaja się uderzając o ścianę, np. głową czy rwąc sobie włosy. Wtedy nasza interwencja jest konieczna, musimy zredukować napięcie malucha, znaleźć inny sposób na uspokojenie. Można spróbować z bujaniem, czy to na huśtawce czy na hamaku – dzieci lubią bujanie.

18 miesiąc życia dziecka

18 miesiąc życia dziecka to kolejny przełom dla rodzica. Maleństwo z końcem tego miesiąca kończy 1,5 roku. To już szmat czasu razem i ogromna zmiana jaka zaszła w dziecku od urodzenia. Półtora roczny malec może być już niezłą gadułą. W tym wieku dziecko powinno używać minimum 3 słów, jednak może także używać ich więcej niż 50. Większość dzieci w tym wieku ma bardzo szeroki wachlarz zachowań, reakcji emocjonalnych. Dzieci potrafią pokazać kiedy są zadowolone, a kiedy złe. Potrafią wyrazić swoje zamiary w sposób zrozumiały dla rodzica. W tym czasie dzieci tak bardzo chcą poznawać świat, że powoli brakuje im czasu na sen. Ciężko położyć dziecko na drzemkę w ciągu dnia, a wieczorem wcale nie musi być łatwiej. Są dzieci, które w tym miesiącu nie mają drzemki popołudniowej. Wiele dzieciaków kiedy kończą 18 miesiąc życia buntuje się przeciw jeździe w wózku. Chcą one eksplorować świat na własną rękę.

18 miesiąc

18 miesiąc

Jak widać 16, 17 i 18 miesiąc obfituje w wiele nowych wyzwań dla rodziców. Ale przede wszystkim w ogromny skok w rozwoju dziecka. Pod koniec 18 miesiąca nasz szkrab nie przypomina już w niczym tego malucha, który tak niedawno obchodził pierwsze urodziny.

Tu znajdziecie inne wpisy z serii:
1, 2 i 3 miesiąc życia
4, 5, 6 miesiąc życia

7, 8, 9 miesiąc życia
10, 11, 12 miesiąc życia
13, 14, 15 miesiąc życia
16, 17, 18 miesiąc życia
19, 20, 21 miesiąc życia
22, 24, 24 miesiąc życia

Jeśli spodobał Ci się ten wpis będzie mi niezmiernie miło, gdy zostawisz po sobie ślad.
Zapraszam do śledzenia mojego profilu na facebook oraz instagram.

 

 

About Author

Absolwentka Komunikacji Społecznej na Politechnice Śląskiej. Obecnie mama trzech cudownych córek - Rozalki,Florki i Kaliny, oraz berneńskiego psa pasterskiego - Riko. Uwielbiająca rolę Home Manager'a, pretendująca do miana Perfekcyjnej Pani Domu fanka książek historycznych i obyczajowych, a także niepoprawna romantyczka.

Facebook