fbpx
Menu
podróże / zwierzaki

Kupujemy psa, cz.7 – Podróż z pupilem

lokalizator

Podróż z pupilem staje się czynnością normalną, codzienną. Ja, co prawda, staram się nie zabierać psa na dłuższe wakacje, zwłaszcza gdy plany zmuszą nas do pozostawienia go w hotelowym pokoju. Za to Riko bardzo często jeździ z nami na weekendy do babci, lub na wczasy wtedy, gdy my jedziemy w dalszą podróż. W każdym razie bez względu na to czy to dłuższa podróż czy krótka przejażdżka warto wiedzieć jak bezpiecznie przewozić zwierzaka. Tym bardziej, że w polskim ustawodawstwie nie ma konkretnych przepisów co do tego jak przewozić psa. Natomiast bezpieczeństwo podróży jest dla nas, umówmy się, priorytetem.

Podróż z pupilem

Kiedy zdecydujemy się na psa, wybierzemy rasę i kupimy wszystkie codzienne akcesoria, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie czy psiak będzie z nami jeździł wszędzie czy raczej będzie zostawał pod czyjąś opieką. To bardzo ważna sprawa, gdyż jeśli często wyjeżdżamy to musimy liczyć się z tym, że nie wszędzie zwierzęta są przyjmowane. Na szczęście ten trend się zmienia, nawet duże psy są teraz mile widziane w hotelach i pensjonatach. My wahaliśmy się czy zabierać Rika na przykład nad morze, jednak doszliśmy do wniosku, że podróż będzie dla niego męcząca. Zmieścić pięć osób, wózek dziecięcy, bagaże i psa do Seata Leona? Niewykonalne. I niekomfortowe. Co innego jeśli mamy ratlerka czy innego miniaturowego psiaka.

Jak przewozić psa w samochodzie

Jak wspomniałam na początku polskie ustawodawstwo nie reguluje jednoznacznie tej kwestii. Natomiast funkcjonariusz policji może powołać się na artykuł 60.1 Kodeksu Drogowego, który mówi, że

zabrania się użytkowania pojazdu w sposób, który mógłby zagrażać bezpieczeństwu znajdujących się w nim osób.

W związku z tym niezabezpieczone w żaden sposób zwierze może narazić nas na niebezpieczeństwo. Na utratę zdrowia a nawet życia w przypadku, gdyby doszło do zdarzenia drogowego. Dlatego istnieje kilka możliwości zabezpieczenia psa w czasie podróży.

upały

Czym zabezpieczyć zwierzę podczas podróży

Psa można zabezpieczyć na kilka sposobów. Najtańszym i najprostszym będą pasy bezpieczeństwa dla psa. Czyli takie szelki i smycz, którą mocujemy do sprzączki pasa samochodowego. Wpinamy jak nasze pasy. O ile mały pies może być tak przewożony na przednim siedzeniu, to z olbrzymem sprawa ma się inaczej. Nic natomiast nie zmienia faktu, że niezależnie od gabarytu psa można stosować także:
– maty na fotele;
– maty do bagażnika;
– klatki kennelowe;
– transportery na fotel samochodowy.

Nasz pies najczęściej podróżuje w bagażniku, no nie ma innej możliwości. Wtedy bagażnik wyłożony jest matą wodoodporną, a Riko zapięty w szelkach. Ma na tyle długi pas, aby się obrócić i zająć wygodną pozycję, ale na tyle krótką, żeby nie przechodzić do przodu.

Pamiętajcie, że pies potrzebuje przerw w podróży, na tą okazję musicie mieć ze sobą miskę na wodę i inne akcesoria, a także coś do jedzenia dla pupila.

Na szczęście miejsc przyjaznym zwierzętom jest coraz więcej i nasze psiaki mogą nam wszędzie towarzyszyć. Dlatego ostateczna decyzja czy zabierać ze sobą zwierzaka jest bardzo indywidualna. Pamiętaj jednak, by wybrać najlepszy dla was sposób, który pozwoli bezpiecznie przewozić psa.

 

About Author

Absolwentka Komunikacji Społecznej na Politechnice Śląskiej. Obecnie mama trzech cudownych córek - Rozalki,Florki i Kaliny, oraz berneńskiego psa pasterskiego - Riko. Uwielbiająca rolę Home Manager'a, pretendująca do miana Perfekcyjnej Pani Domu fanka książek historycznych i obyczajowych, a także niepoprawna romantyczka.

Facebook