fbpx
Menu
podróże / zwierzaki

Kupujemy psa, cz.7 – Podróż z pupilem

lokalizator

Podróż z pupilem to coś co zdarza nam się często. Co prawda staram się nie zabierać psa na dłuższe wakacje, zwłaszcza gdy nasze plany zmuszą nas do pozostawienia go w hotelowym pokoju. Za to Riko bardzo często jeździ z nami na weekendy do babci, lub na wczasy wtedy, gdy my jedziemy w dalszą podróż. W każdym razie bez względu na to czy to dłuższa podróż czy krótka przejażdżka warto wiedzieć jak bezpiecznie przewozić zwierzaka. Tym bardziej, że w polskim ustawodawstwie nie ma konkretnych przepisów co do tego jak przewozić psa.

Podróż z pupilem

Kiedy już zdecydujemy się na psa, wybierzemy rasę i kupimy wszystkie codzienne akcesoria, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie czy psiak będzie z nami jeździł wszędzie czy raczej będzie zostawał pod czyjąś opieką. To bardzo ważna sprawa, gdyż jeśli często wyjeżdżamy to musimy liczyć się z tym, że nie wszędzie zwierzęta są przyjmowane. Na szczęście ten trend się zmienia, nawet duże psy są teraz mile widziane w hotelach i pensjonatach. My wahaliśmy się czy zabierać Rika na przykład nad morze, jednak doszliśmy do wniosku, że podróż będzie dla niego męcząca. Zmieścić pięć osób, wózek dziecięcy, bagaże i psa do Seata Leona? Niewykonalne. I niekomfortowe. Co innego jeśli mamy ratlerka czy innego miniaturowego psiaka.

Jak przewozić psa w samochodzie

Jak wspomniałam na początku polskie ustawodawstwo nie reguluje jednoznacznie tej kwestii. Natomiast funkcjonariusz policji może powołać się na artykuł 60.1 Kodeksu Drogowego, który mówi, że

zabrania się użytkowania pojazdu w sposób, który mógłby zagrażać bezpieczeństwu znajdujących się w nim osób.

W związku z tym niezabezpieczone w żaden sposób zwierze może narazić nas na niebezpieczeństwo. Na utratę zdrowia a nawet życia w przypadku, gdyby doszło do zdarzenia drogowego. Dlatego istnieje kilka możliwości zabezpieczenia psa w czasie podróży.

upały

Czym zabezpieczyć zwierzę podczas podróży

Psa można zabezpieczyć na kilka sposobów. Najtańszym i najprostszym będą pasy bezpieczeństwa dla psa. Czyli takie szelki i smycz, którą mocujemy do sprzączki pasa samochodowego. Wpinamy jak nasze pasy. O ile mały pies może być tak przewożony na przednim siedzeniu, to z olbrzymem sprawa ma się inaczej. Nic natomiast nie zmienia faktu, że niezależnie od gabarytu psa można stosować także:
– maty na fotele;
– maty do bagażnika;
– klatki kennelowe;
– transportery na fotel samochodowy.

Nasz pies najczęściej podróżuje w bagażniku, no nie ma innej możliwości. Wtedy bagażnik wyłożony jest matą wodoodporną, a Riko w szelkach zapięty. Ma na tyle długi pas, aby się obrócić i zająć wygodną pozycję, ale na tyle krótką, żeby nie włazić do przodu.

Pamiętajcie, że pies potrzebuje przerw w podróży, na tą okazję musicie mieć ze sobą miskę na wodę i inne akcesoria, a także coś do jedzenia dla pupila. Na szczęście miejsc przyjaznym zwierzętom jest coraz więcej i nasze psiaki mogą nam wszędzie towarzyszyć.

 

About Author

Absolwentka Komunikacji Społecznej na Politechnice Śląskiej. Obecnie mama trzech cudownych córek - Rozalki,Florki i Kaliny, oraz berneńskiego psa pasterskiego - Riko. Uwielbiająca rolę Home Manager'a, pretendująca do miana Perfekcyjnej Pani Domu fanka książek historycznych i obyczajowych, a także niepoprawna romantyczka.

Facebook