fbpx
Menu
freestyle-lifestyle

Pierwszy spacer z niemowlakiem

Pierwszy spacer z niemowlakiem

Każda z nas kiedy zostaje mamą cieszy się na długie spacery z maleństwem. W końcu czekający na „wkładkę” wózek będzie można z dumą prezentować na spacerach. Przekonamy się czy nasz wybór był dobry, czy wózek się sprawdza. Ale pierwszy spacer to nie tylko przejażdżka wózkiem. To coś, do czego warto się przygotować. Zwłaszcza, że pora roku ma wpływ na spacer.

Pierwszy spacer z niemowlakiem

Pierwszy spacer z niemowlakiem – kiedy?

Chyba nie można powiedzieć z całą pewnością kiedy powinien się odbyć pierwszy spacer z niemowlakiem. Dzieci rodzą się w różnych porach roku, miesiącach. Aura jest zmienna, a do tego dochodzą jeszcze indywidualne przekonania lub choćby infekcje przebyte w szpitalu (tak, zdarzają się). Patrząc z perspektywy czasu i każdej kolejnej córki widzę, że nie ma czegoś takiego jak jeden słuszny czas jaki musi upłynąć od porodu do pierwszego spaceru. Wszak już wyjście ze szpitala jest kontaktem z powietrzem. Powietrzem pełnym wszystkiego. Rozalka rodziła się końcem czerwca, na dworze była po tygodniu od narodzin i to tylko na 20 minut – syndrom pierwszego dziecka. Wyszłam z nią na taras i z zegarkiem w ręku mierzyłam czas. Florka dla odmiany rodziła się w środku zimy, w styczniu. Wyszłam z nią podobnie, ale ze względu na duży smog wyjścia w pierwszych dwóch miesiącach były sporadyczne. Kalina urodziła się kilka dni temu, pogoda pozwala więc na podwórku jesteśmy od wyjścia ze szpitala. W planach spacer do lasu, ale jeszcze nie jestem na siłach. Nie zmienia to jednak faktu, że na własnym podwórku spędzamy mnóstwo czasu.

Pierwszy spacer z niemowlakiem – wiosna, lato

Przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę, gdzie będziemy spacerować. Jeśli wychodzimy tylko na własne podwórko problem w zasadzie nie istnieje – w każdej chwili wejdziemy do domu i przyniesiemy co trzeba. Jeśli wybieramy się dalej musimy pamiętać o kilku rzeczach:
– pieluszki i nawilżane chusteczki

– butelka i mleko (jeśli nie karmimy naturalnie)
– pielucha tetrowa
– ubranko na zmianę (w razie wpadki)
– kocyk 
– pościel do wózka (np. komplet – podusia i kołderka albo rożek, ja zdecydowałam się na produkty Sensillo)
– woda dla mamy

Najlepiej aby wyjść z domu z nakarmionym bobasem, wtedy mamy szansę na dłuższy i spokojny spacer. Aczkolwiek nie jest to regułą.

Pierwszy spacer z niemowlakiem – jesień, zima

Jesienią i zimą spacery wyglądają zupełnie inaczej. Dużo trudniej gdziekolwiek przewinąć, przebrać czy nakarmić dziecko. Trzeba je zupełnie inaczej zabezpieczyć przed warunkami atmosferycznymi, a sam spacer trwa krócej niż latem. Dokładne zabezpieczenie dziecka to cieplutki komplet do wózka, który stanowi dodatkową ochronę przed zimnem. Musimy pamiętać, że malutkie dzieci szybciej się wychładzają, mają gorsze krążenie (tak, to te wiecznie zimne rączki i stópki). Spacer zimą powinien trwać krócej, jednak w miarę możliwości odbywać się każdego dnia. Jeśli temperatura jest zbyt niska lepiej zostać w domu – krótki układ oddechowy niemowlaka nie jest w stanie ogrzać powietrza w tym samym stopniu co osoby dorosłej. Natomiast w sytuacji, gdy nasz maluch ma kilka miesięcy i przyzwyczajony jest do codziennych spacerów w coraz niższych temperaturach nic nie stoi na przeszkodzie, by pospacerować gdy na zewnątrz -10. Z noworodkiem lepiej się wstrzymać i najpierw trochę zahartować dziecko, a później starać się wychodzić wtedy, gdy temperatura nie spada poniżej -5 stopni. 

Pierwszy spacer z niemowlakiem

Jeśli spodobał Ci się ten wpis będzie mi niezmiernie miło, gdy zostawisz po sobie ślad.
Zapraszam do śledzenia mojego profilu na facebook oraz instagram.

 

 

About Author

Absolwentka Komunikacji Społecznej na Politechnice Śląskiej. Obecnie mama trzech cudownych córek - Rozalki,Florki i Kaliny, oraz berneńskiego psa pasterskiego - Riko. Uwielbiająca rolę Home Manager'a, pretendująca do miana Perfekcyjnej Pani Domu fanka książek historycznych i obyczajowych, a także niepoprawna romantyczka.

Facebook