Na pewno każda z Was (ja też) podczas ciąży i pierwszych miesięcy życia dziecka chciała dowiedzieć się jak najwięcej o wychowaniu, o postępowaniu z maluchem, o rozwoju dziecka. Na pewno każda z Was (ja też) sięgnęła chociaż raz po jakieś poradniki. Jeśli nie z chęci zdobycia wiedzy, to chociaż z czystej ciekawości.
Bo mimo, iż matka natura wyposażyła nas w instynkt, lubimy sprawdzać czy nasze domysły są w jakimś stopniu dobre. Szukamy też potwierdzenia swoich metod wychowawczych, przyklaśnięcia im. Dlatego właśnie sięgamy po poradniki. W dzisiejszym wpisie przybliżę wam te, które przeczytałam i krótko je opiszę. Zacznę od, moim zdaniem, najsłabszych.

1. Tracy Hogg “Język niemowląt” – książka tak ciężka i tak nic nie wnosząca do naszego życia jak oglądanie “Trudnych spraw”. Autorka próbuje sklasyfikować dzieci w kilka grup osobowościowych i sprzedać rodzicom złoty środek na każde niemowlę. W naszym wypadku jej metody kompletnie nie zdały egzaminu, a Rozalii nie da się jednoznacznie przypisać do żadnej z grup jakie Tracy Hogg przedstawia.

2. Tracy Hogg “Język dwulatka” – jestem w połowie lektury i szczerze mówiąc wątpliwe bym przeczytała całość. Ogarnę chyba tylko rozdział o odpieluchowaniu i na tym się skończy. Książka pisana charakterystycznym dla Tracy stylem, czyli nóż w kieszeni się otwiera.

3. Heidi Murkoff “Pierwszy rok życia dziecka” – bardzo fajny układ książki. Rozwój dziecka w pierwszym roku podzielony jest na miesiące. Mamy tu zaznaczone kiedy powinny odbywać się wizyty lekarskie, co będzie na nich się działo, jakie umiejętności w danym miesiącu dziecko może nabyć, jakie powinno oraz jakie prawdopodobnie nabędzie. Przydał mi się tu zwłaszcza rozdział o przygotowaniu zwierzęcia na przybycie nowego członka rodziny. A małżonowi o tym jak przewozić dziecko w samochodzie i jak dobrać odpowiedni fotelik.

4. Heidi Mukoff “Drugi i trzeci rok życia dziecka” – układ jest taki jak w części poprzedniej, co również do mnie przemawia. Mogę szybko i bez straty czasu odnaleźć w spisie treści to co akurat mnie interesuje.Podobnie do każdego miesiąca mamy przypisane umiejętności dziecka. Oczywiście musimy na nie spojrzeć trochę z przymrużeniem oka. Na przykład w 21 miesiącu (czyli tak jak Rozalia teraz) dziecko może umieć ułożyć wieżę z 4 klocków – my układamy wieżę z tylu klocków ile wytrzyma bez przewrócenia się, a z plastikowych budujemy całe domy (no młoda buduje, ja patrzę). W 21 miesiącu dziecko powinno też znać/używać około 50 słów – my mamy 10 razy mniej. Niemniej jednak lubię tą pozycję za porady krótkie i treściwe, czego nie można powiedzieć o Tracy Hogg.

5. Pamela Druckerman “W Paryżu dzieci nie grymaszą” – mój absolutny numer jeden! To jest pozycja, która idealnie odwzorowuje nasz styl wychowywania. Czytałam ją całkiem niedawno, bo było to jesienią, i miałam wrażenie jakbym czytała o nas. Okazało się, że to co ja robię instynktownie, jest świetnie opisane w tej pozycji. I czuję, że powinnam przeczytać ją jeszcze raz. Ale nie muszę, bo tu z pomocą przychodzi pozycja numer 6.

6. Pamela Druckerman “Dziecko dzień po dniu” – czyli poprzednia pozycja w pigułce. To samo, ale zebrane w punktach, krótkich punktach, bez osobistych doświadczeń autorki. Tą książkę muszę nabyć i postawić na półce, bo na pewno będzie używana często. Zwłaszcza, że stale przebywamy w fazie buntu.

7. Paulina Holtz “Luśka na planecie dziecko. Nieporadnik świadomego rodzica” – czyli ciąża i wychowanie z przymrużeniem oka. O tej książce pisałam TU.

A wy korzystacie z poradników? Może również macie swoje ulubione pozycje? Może łączycie informacje z różnych poradników, i wybieracie te, które dla was są przydatne?

Written by Marta S.

 • Pierwszą pozycję przeczytałam jednym tchem a reszty niestety nie znam. Odkąd Kacperek jest z nami doba jest za krotka :-)

  • Silje

   Dla mnie za krótka jest noc 😉 chyba znaczne czytać książki w ciągu dnia, na głos 😀

 • justyna_0407

  Ja z całego serca proponuję “Wychowawcze czary mary”. Samej metody nie wcieliłam w życie ale sama książka dała mi wiele do myślenia i pokazała wiele błędów. W pierwszej chwili po przeczytaniu tej lektury stałam się mniejsza niż moje dziecko, bo po prostu moja komunikacja z dzieckiem była nie tak, nie samo dziecko. Dzieci na prawde nie chcą robić nam ciągle na złość…Książka o wszystkich małych zbuntowanych wykraczających poza tak zwane normy, o ile takie są:)

  • Silje

   Nie znam, ale chętnie poznam :) zaraz biorę się za szukanie. Dzięki za polecenie :)

 • hej :) znam pierwsze dwie pozycje. Dzieci Tracy Hogg Maja śpi w swoim łóżeczku w swoim pokoju. Zasypia sama, bez lulania, noszenia, wożenia. Od 5 miesiaca życia. Reszty pozycji nie znam.

  • Silje

   Co prawda Rozala swojego pokoju nie ma, bo nie ma gdzie, ale zasypia w swoim lozeczku bez Tracy Hogg. Jedyny warunek to być w sypialni do czasu aż zasne, czyli jakieś 15 minut :)

 • Tracy Hogg jest specyficzna, ale jeżeli jest to pierwsza książka, którą się czyta, to się przydaje. Jeżeli chcesz inne dobre poradniki, to wrzucę Ci link, bo akurat ostatnio o tym pisałam (http://turkusowakropka.com/wp/4-najlepsze-poradniki-dla-mlodych-rodzicow/), może coś cię zainteresuje, ale widziałam już, że “Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały…” już czytasz :-)

  • Kochana, ja mam wrażenie, że Tracy to się nad dziećmi znęca. Kompletnie nie mój typ rodzicielstwa, nie mój typ wychowania. Jednak wiem, że u niektórych sprawdza się rewelacyjnie :) Zaraz zerknę do Ciebie :)

   • Wiesz, mi jej książki dużo pomogły, bo zanim zostałam mamą nie miałam w ogóle kontaktu z dziećmi. W tej książce są przydatne informacje typu, ile dziecko normalnie je i ile śpi. Informacje dotyczące typów dzieci też się przydają, bo w ogóle bym nie pomyślała wcześniej, że może być dziecko, które potrzebuje spokoju, wyciszenia i jak najmniejszej ilości bodźców. Wg mnie to jest dobra podstawa dla kompletnie zielonych, ale też większości rad z niej nie wykorzystywałam. Powtarzam jeszcze raz: byłam kompletnie zielona w temacie dzieci kilka lat temu 😀

    • To podobnie jak ja :) Co prawda dużo zajmowałam się moim chrześniakiem, ale finalnie czułam, że nic nie wiem :)