fbpx
Menu
freestyle-lifestyle / kosmetyki / zdrowie

Domowy płyn do dezynfekcji

domowy płyn do dezynfekcji

Płyn do dezynfekcji czy żel antybakteryjny to towar deficytowy. Jak już pojawi się na stacji lub w sklepie to znika z prędkością światła. Być może nie zainteresowałabym się tematem robienia takiego płynu w domu, ale mój mąż jest w obecnej sytuacji jedną osobą wychodzącą. Oznacza to, że musi iść do pracy, dlatego domowy płyn do dezynfekcji to odpowiednia opcja. Zwłaszcza, że w domu są dzieci, a ja jestem na końcówce ciąży. Ponieważ specyfika branży Szymona jest taka, że w teorii pracuje sam, ale w praktyce zdarza się mu spędzić dzień na klatkach schodowych bloków mieszkalnych postanowiłam odpowiednio go zabezpieczyć. 

Właśnie z tego względu staliśmy się posiadaczami kilku sztuk maseczek bawełnianych. Oczywiście dwuwarstwowych i z kieszonką na dodatkowy filtr. Posiadamy także zapas rękawiczek. Jedyne co nam pozostało to przygotowanie domowego płynu do dezynfekcji. Co prawda mamy jeszcze trochę kupnego, ale nigdy nie wiadomo czy uda nam się trafić na dostawę jak będzie potrzeba. Zebrałam kilka przepisów na taki płyn. Postaram się opisać wszystko dokładnie, tak abyście mogli skorzystać.

Domowy płyn do dezynfekcji

Jak wspomniałam przepisów jest wiele, niestety nie jestem chemikiem, żeby oceniać ich skuteczność. Jednak pewne jest, że nawet domowe płyny i żele antybakteryjne dają nam pewną ochronę i usuwają z powierzchni dłoni to co dla nas niekoniecznie jest dobre. Niestety większość z nas nie ma jeszcze wyrobionego odruchu nie dotykania twarzy. Ja, mimo iż siedzę w domu, staram się nad tym panować i bardzo często myję ręce. 

Domowy płyn do dezynfekcji -przepis 1

To chyba jeden z najpopularniejszych przepisów i właśnie z niego przygotowaliśmy własny płyn.
Potrzebujemy:

– wysokoprocentowy alkohol, najlepiej powyżej 90%
– gliceryna
– woda utleniona
– woda

Aby przygotować 200 ml płynu potrzebujemy:

– 165 ml alkoholu
– 8,5 ml wody utlenionej
– 3 ml gliceryny
– 18 ml wody

Do takiego żelu można też dodać olejku herbacianego, kilka kropel. Olejek ma właściwości antyseptyczne.

domowy płyn do dezynfekcji

Domowy płyn do dezynfekcji – przepis 2

Drugi przepis to mieszanka powstała na bazie octu, przepis ten jest bardzo popularny. Ocet generalnie ma właściwości niszczące wirusy, ale musimy pamiętać, że właściwości samego octu nie działają na koronawirusa. Dlatego ważne jest odpowiednie zmieszanie składników, które w połączeniu mają szansę naruszyć białkową osłonkę wirusów.

Składniki:

– 200 ml octu 10%
– 200 ml alkoholu (najlepiej wódka 40%)
– 100 ml wody
– 20 ml mydła w płynie (łyżka stołowa ma około 15 ml)

Wszystkie składniki należy dokładnie wymieszać. Taki płyn można stosować do rąk, choć lepszym pomysłem jej używanie go do odkażania powierzchni, np. klamek czy blatów. 

domowy płyn do dezynfekcji

Domowy płyn do dezynfekcji – przepis 3

W zasadzie to nie płyn do dezynfekcji, a żel antybakteryjny. Taki jakich próżno szukać w drogeriach, mimo iż jeszcze miesiąc temu było go mnóstwo. Aby przygotować domowy płyn do dezynfekcji na bazie aloesu potrzebujemy:

– spirytus salicylowy lub spirytus rektyfikowany
– żel aloesowy
– olejek o działaniu antyseptycznym, np. z drzewa herbacianego czy eukaliptusowy, lawendowy, kamforowy

Aby otrzymać taki płyn należy zmieszać składniki w podanych proporcjach:

– 1/4 szklanki żelu aloesowego
– 2 łyżki spirytusu
– 30 kropli wybranego olejku

Tak przygotowany żel przelewamy do pojemnika z dozownikiem. Pamiętajcie, by przed każdym użyciem wstrząsnąć buteleczką. 

płyn dezynfekujący domowy sposób

Domowy płyn do dezynfekcji – przepis 4

To coś dla osób, które wolałby nie używać alkoholu do przygotowania płynu. I tu istnieje bardzo fajny przepis na bazie olejków eterycznych i żelu aloesowego.
Potrzebujemy:

– 30-40 ml żelu aloesowego
– 15 kropli olejku cynamonowego (działanie antybakteryjne, antygrzybicze)
– 15 kropli olejku pomarańczowego (działanie antyseptyczne)
– 10 kropli olejku lawendowego (działanie antybakteryjne)
– 10 kropli olejku goździkowego lub olejku z witaminą E (działanie nawilżające)

Wszystko dokładnie mieszkamy i przelewamy do buteleczki. Warto mieć taką zawsze w torebce, a dzieciakom można zapakować do plecaka. 

żel antybakteryjny

Nie ważne na który z przepisów na płyn się zdecydujemy. Ważne, aby pamiętać, by mieć go zawsze przy sobie. Możemy taki domowy płyn do dezynfekcji przelać do małej podróżnej buteleczki na kosmetyki albo buteleczki z atomizerem. Tego typu buteleczki dostaniecie w każdej drogerii, a wszystkie niezbędne składniki znajdziecie w sklepie spożywczym lub aptece. 

 

Jeśli spodobał Ci się ten wpis będzie mi niezmiernie miło, gdy zostawisz po sobie ślad.
Zapraszam do śledzenia mojego profilu na facebook oraz instagram.

About Author

Absolwentka Komunikacji Społecznej na Politechnice Śląskiej. Obecnie mama trzech cudownych córek - Rozalki,Florki i Kaliny, oraz berneńskiego psa pasterskiego - Riko. Uwielbiająca rolę Home Manager'a, pretendująca do miana Perfekcyjnej Pani Domu fanka książek historycznych i obyczajowych, a także niepoprawna romantyczka.

Facebook