Bardzo chciałam urodzić naturalnie, nie udało mi się to za pierwszym razem. Ważniejsze było zdrowie i życie dziecka niż moje “widzimisię”. Za drugim razem do końca miałam nadzieję, że jednak się uda, że będzie udany VBAC. Jeszcze dwa tygodnie przed urodzeniem Florki byłam przekonana, że pojadę do szpitala dopiero z regularnymi skurczami. Ostatnia wizyta u lekarza zweryfikowała moje nadzieje. Dlaczego tak się stało?

Ostatnia wizyta u lekarza

We wtorek pojechałam do swojego lekarza na wizytę z nastawieniem na poród naturalny. Wizyta przebiegała standardowo – ważenie, mierzenie ciśnienia, sprawdzenie wyników ostatnich zleconych badań, a później… Później ostatnie, jak się okazało USG. Florka została zmierzona, co nie było łatwe, bo wierciła się jak szalona, nie podobało jej się chyba, że ktoś ją ciągle naciska głowicą aparatu ultrasonograficznego. Kiedy już zaczęła z nami współpracować okazało się, że waży około 3500 gram, dokładnie jej waga oscylowała w granicy 3200-3800. Do tego lekarz ocenił stan blizny po pierwszym cięciu i zdecydował, że bezpieczniej będzie umówić się na cięcie. Myślałam, że wybuchnę płaczem jak tylko wyjdę z gabinetu, ale kiedy wsiadłam do samochodu i zaczęłam myśleć o tym wszystkim, to udało mi się zapanować nad emocjami.

Przypomniałam sobie pierwszy poród, gdzie wszystko szło pięknie, wręcz książkowo. Skurcze, wyjazd do szpitala, odejście wód płodowych, postępujące rozwarcie i skurcze parte, podczas których okazało się, że Rozalka przekręciła głowę i nie da rady wyjść. Kiedy przy kolejnym skurczu partym powiedziałam, że dziecko się nie przesuwa mimo całego wysiłku jaki wkładałam w parcie. Zostałam zbadana i usłyszałam “nie przyj”. W kanał rodny weszła czołem zamiast czubkiem głowy, gdybym próbowała dalej przeć zaklinowałaby się i udusiła. Musiałam wytrzymać i nie pamiętam za wiele z przygotowania mnie do cięcia. Pamiętam za to jak ciężko było mi dojść do siebie po ogromnym wysiłku 9-godzinnego porodu naturalnego. Pamiętam, że po raz pierwszy w życiu miałam anemię z powodu utraty dużej ilości krwi. I pamiętam też, że pierwsza próba wstania z łóżka zakończyła się utratą przytomności i ponownym podpięciem mnie pod kroplówki.

I kiedy na spokojnie przeanalizowałam sytuację, doszłam do wniosku, że skoro nic się nie da zrobić to trzeba przyjąć na klatę to co jest. Wiedziałam, że po takiej planowanej cesarce na pewno pewne rzeczy będą prostsze. Że może nie będzie tych emocji jakie towarzyszą naturalnemu porodowi, ale za to będzie pewność, że Florka przyjdzie na świat bezpiecznie, a ja wrócę do domu tak szybko jak to będzie możliwe.

Cesarskie cięcie na zimno

Jak wygląda takie cięcie, kiedy mamy umówiony termin?

Musiałam zgłosić się do szpitala dzień przed planowanym zabiegiem i to rano, a do tego na czczo. Wiem, że różnie jest w zależności od szpitala, ale tu gdzie rodziłam mieli taką właśnie politykę. Więc przyjechałam około 10.00, wraz ze skierowaniem musiałam zgłosić się na SOR i tam zostałam przyjęta do szpitala. Weszłam na oddział, gdzie miałam zrobione takie badania jak morfologia, KTG, badanie ginekologiczne i USG. I tu się dowiedziałam, że mam rozwarcie na palec, a mała waży między 3500 a 4000 gram. Gdybym dzień wcześniej poszła na spacer to kto wie jakby się wszystko skończyło. Po tych badaniach poszłam na salę, gdzie o dziwo nie było podziału na ciężarne i położnice. Leżałam na sali z dziewczyną, która urodziła dziecko kilka dni wcześniej. Mogłam w końcu zjeść zabrane z domu śniadanie i wypić kawę. Czas jaki miałam postanowiłam spożytkować na dokończenie książki i udało mi się to. Dostałam całkiem dobry obiad i czekałam co dalej. Po południu czekało mnie kolejne KTG i konsultacja anestezjologiczna. Anestezjolog także sprawdził wszystkie moje wyniki i zapytał czy mam jakieś preferencje co do znieczulenia. Powiedziałam, że nie chcę całkowitej narkozy, że wolę znieczulenie podpajęczynówkowe. Chciałam być świadoma tego co się dzieje i zobaczyć córkę tak szybko jak to tylko możliwe. Jedyny przykaz jaki dostałam to “nie jeść po 21.00”.

Rano ne dane mi było pospać, pielęgniarki obudziły mnie już o 5.00, bo trzeba było zrobić ostatnie już KTG, założyć wenflon i zrobić lewatywę. Potem mogłam pić już tylko wodę. Wiecie jakie to trudne, kiedy koleżanka z łóżka obok zajada kanapkę i pije sok lub herbatę? Mnie pozostało tylko czekać. Wiedziałam, ze zaplanowane są dwa cięcia tego dnia, zastanawiałam się więc, o której godzinie moja kolej. Czekałam i czekałam, miałam wrażenie, że czas stoi w miejscu. W końcu o 10.00 zostałam poproszona na salę porodową. Tam dostałam kroplówkę i znów 40 minut leżenia i czekania. Przyszedł anestezjolog (swoją drogą całkiem fajny i przystojny) i mówi do mnie:
– Robimy podpajęczynówkowe? Jest pani pewna?
– Lubie wiedzieć co się kroi – odpowiedziałam.
– Haha, słusznie! Zapraszam na salę w takim razie.

I poszłam za nim. W tym momencie emocje zaczęły brać górę i wkręciła mi się niezła korba. Podobnie miałam 12 lat wcześniej kiedy szłam na laparoskopię. Powiedziałam lekarzowi, że w całym szpitalu jest tak gorąco, że wytrzymać nie można, a oni sobie tu wietrzą salę aż miło. Później kiedy wkłuwał się w kręgosłup i kazał odpowiednio usiąść odpowiedziałam, ze wiem, bo przecież oglądałam “Sekrety lekarzy” i generalnie przygotowanie do zabiegu i znieczulenie przebiegło w atmosferze pełnej żartu i śmiechu.

Kiedy już nie czułam nic od pasa w dół przyszli lekarze i zaczęła się zabawa. Jedyne co widziałam to pełne skupienie na ich twarzach, ale pielęgniarka anestezjologiczna opowiadała mi wszystko co się dzieje. Wyciągnęli Florkę tak sprawnie, że nawet nie czułam szarpania czy ciągnięcia, zapamiętanego z pierwszej cesarki. Poszło tak jakoś bardzo gładko i sprawnie. Szybko usłyszałam pierwszy krzyk małej, dostałam ją od razu na piersi. Lekarze czyścili macicę, a ja miałam na sobie fioletowo-siną istotkę o długich nogach i olbrzymich stopach! Miałam ją na sobie i mogłam przytulać jedną ręką do czasu, aż lekarze skończyli mnie zszywać.

Wróciłam na salę, inną niż poprzedniego dnia, na tej nowej miałam dzwonek po pielęgniarkę. Czekało mnie 12 godzin leżenia, w tym kilka z obciążeniem na brzuchu. Było to szczególnie uciążliwe kiedy znieczulenie przestało działać. Wszystko bolało, nie da się ukryć, że to ta najmniej przyjemna część cesarki. Kolejną taką rzeczą jest ogniatanie brzucha w celu sprawdzenia jak obkurcza się macica – boli jak cholera.

cesarskie cięcie

A później trzeba wstać

To moment, którego obawiałam się najbardziej. Kiedy wszystko cię ciągnie, boli, kiedy ledwo, ledwo możesz przekręcić się na bok, a i tak zajmuje ci to 15 minut – musisz wstać. Poszło łatwiej niż za pierwszym razem, ale i tak czułam jakby ktoś zabrał mi połowę płuc. W głowie się kręciło, ale musiałam. Przez kilka pierwszych godzin było źle, ciężko i sama bałam się iść do łazienki. Jednak z godziny na godzinę czułam się coraz pewniej. Jeszcze nie mogłam nic zjeść, co nie ułatwiało mi funkcjonowania. Ale całą energię i uwagę skierowałam na to, żeby karmić Florkę piersią. Ale o tym, jak wyglądały początki karmienia tym razem opowiem wam następnym razem.

medbest

*

*

*

************************************************************************************************************
Jeśli spodobał Ci się ten wpis będzie mi niezmiernie miło, gdy zostawisz po sobie ślad.
Zapraszam do śledzenia mojego profilu na facebook oraz instagram.

Written by Marta S.

 • Ja gdybym miała rodzić drugi raz to tylko przez cesarkę.

  • Pomimo tego bólu po? 😉 pytam, bo miałam cesarkę dwa razy

   • Mnie po cesarce kompletnie nic nie bolało :)

    • Ja w ciągu 6 godzin jak działało znieczulenie też nie 😉 ale samo wstawanie było dla mnie bolące

     • To ja o pierwszych 24 godzinach właściwie niewiele wiem, bo miałam duży problem z wybudzeniem się z narkozy, ale potem nie miałam żadnych bóli i gdyby nie blizna, to bym w ogóle nie wiedziała, że cesarkę miałam 😉

     • Miałaś narkozę? Całkowicie CIę uśpili?

     • Tak.

     • Czasami nie ma wyjscia i trzeba robic calkowita narkoze. A to jednak zupelnie co innego niz znieczulenie podpajeczynowkowe

     • To prawda. Koniec końców ja się bardzo cieszę z tego, jaki miałam poród, bo dzięki temu z synem żyjemy, a poza tym, na sam moment porodu nie mogę narzekać, bo nic o nim nie wiem, ale co wcześniej przeżyłam to już całkiem inna historia.

 • Moment wstawanie, to chyba najgorszy moment po cesarce. Boli strasznie. Do tygodnia jeszcze trzyma, bo trzeba to dobrze rozchodzić. Ja ten na okres mówię “na Małysza”, bo kobieta strasznie się kurczy.

 • Mama Tosiaczka

  Rodzilam naturalnie, bolało jak ch…ra choć poszlo w miarę szybko. Ugniatanie też miałam też strasznie bolało.Pozostaje mi się tylko domyślać co czuje kobieta która rodzi przez cc w koncu to poważny zabieg. Spodziewam się drugiego dziecka, mam nadzieję że przyjdzie na świat silami natury, jednak nigdy nic nie wiadomo. Przyznam szczerze że obawiam się cc.

  • Ten ból naturalnego porodu inaczej się wspomina jednak :) cc nie jest straszne samo w sobie, ale jest takie odarte z emocji, które towarzyszą naturalnej akcji porodowej

 • madulaa

  Rodziłam naturalnie, koleżanka miała cesarskie cięcie. Ona pozbierała sie dwa razy szybciej niż ja… No ale jest różnie… Nie poprosiłabym o cesarkę przy następnym dziecku, ale po swoich porodowych doświadczeniach, chyba bardzo bym się nie zmartwiła, gdyby lekarz wskazałby na to rozwiązanie jako konieczne…

  • Wydaje mi się, że te personalne uwarunkowania mają dużo do rzeczy. Kazda z nas ma inny próg bólu, inaczej znosi pewne ograniczenia ruchowe. Dziewczyna z lóżka obok po cc w pełnej narkozie wstała jakby nic jej nie robili.

 • Ja swoją cesarke na zimno wspominam średnio… Miałam być w szpitalu na czczo o 7 rano, cc była o 19:40, spędziłam 11 godzin o suchym pysku na IP, a w trakcie operacji tak spadło mi ciśnienie, że myślałam że umieram… Rekonwalescencja to przy tym pikuś 😉 a pierwszy poród miałam podobny, kolejny raz mimo wszystko i tak wolałabym cc…

 • Aleksandra Sulej

  Oba porody naturalnie lecz “patologicznie” 😉 Gdyby był trzebi podobno tylko już cesarka i nie miała bym innego wyboru lecz fabryka zamknięte 😉

 • Ja rodziłam 2 razy naturalnie. Ale jak trzeba byłoby cesarką to byłaby cesarka :) Nie przykładałam wagi i emocji do tego w jaki sposób moje dzieciaki pojawią się na świecie. Grunt że się pojawiły. Zdjęcia przepiękne :)

  • Ja chcialam poznac uczucie jakie towarzyszy porodowi naturalnemu, jestem go po prostu ciekawa. No ale sie nie udalo, mowi sie trudno, najwazniejsze jest to, ze dzieci zdrowe :)

 • Magdalena Matla

  Piękny maluszek! zapraszam do mnie

 • To wszystko jeszcze przede mną. :-)