fbpx
Menu
ciąża / rozwój dziecka

Kangurowanie noworodka

kangurowanie noworodka

Kontakt skóra do skóry to jedna z najlepszych rzeczy jakie mogą spotkać dziecko zaraz po urodzeniu i w początkowym okresie życia. Jak się okazuje kangurowanie jest bardzo ważne dla prawidłowego rozwoju oraz zdrowia maluszka. O tym czym jest kangurowanie noworodka, jego zaletach, przeciwwskazaniach do kangurowania przeczytasz poniżej. 

Czym jest kangurowanie noworodka?

Kangurowanie – KMC – Kangaroo Mother Care – to:

metoda wczesnej opieki nad noworodkiem, zapewniająca bezpośredni kontakt ciała noworodka z ciałem matki tzw.: kontakt „skóra do skóry”, któremu towarzyszy (w odpowiednich warunkach) karmienie noworodka wyłączne piersią i wczesny wypis do domu (źródło)

Najważniejsze w kangurowaniu jest to, by odbywało się zawsze w bezpośrednim kontakcie. Właśnie dlatego najczęściej o kangurowaniu mówi się w kontekście porodu. Zaraz po urodzeniu dziecko układane jest na brzuchu mamy w taki sposób, by czuło jej ciepło i bicie serca. Nieco trudniej jest podczas porodu przez cesarskie cięcie. W tym przypadku dziecko układane jest na mamie tylko przez chwilę, a kolejny kontakt „skóra do skóry” odbywa się już na sali poporodowej, ewentualnie kontynuowany jest przez tatę. W naszym przypadku wszystkie porody były cesarskimi cięciami, niestety tacie nie udało się kangurować dziewczyn w szpitalu. Ja natomiast najdłużej kangurowałam Rozalkę, pozostałe dziewczyny rodzone były w innym szpitalu i wyglądało to zupełnie inaczej (opowiadałam o tym tutaj). Ponieważ nie byłam już pierworódką wiedziałam w jaki sposób kangurować i kontynuowałam to w domu (ale zdjęcia mam tylko w ubraniach).

kangurowanie noworodka

Pozytywne strony kangurowania noworodka

Kangurowanie noworodków, zwłaszcza wcześniaków ma pozytywny wpływ na ich rozwój. Najważniejsze korzyści to:
– blisko kontakt z rodzicem, zaspokaja to emocjonalne potrzeby dziecka,
– mniejsze ryzyko wystąpienia problemów ze strony układu oddechowego,
– szybszy przyrost masy ciała, a w konsekwencji szybszy powrót do domu,
– szybsze rozpoczęcia karmienia piersią, ma to wpływ na laktację i jej utrzymanie,
– korzystny wpływ na rozwój psychosomatyczny dziecka,
– synchronizacja cieplna – matka swoim ciałem ogrzewa dziecko, gdy jego temperatura spada i odwrotnie, gdy temperatura dziecka jest wyższa matka swoim ciałem chłodzi je,
– lepsze zasypianie dziecka,
– szybsze obkurczanie się macicy po porodzie,
– redukcja stresu,
– skóra dziecka kolonizowana jest florą fizjologiczną ze skóry matki.

kangurowanie noworodka

Jak w domowych warunkach kangurować dziecko?

Jest to bardzo proste. Mam krótką instrukcję. Kangurować może każdy z domowników. Mama, tata, nawet rodzeństwo jeśli tylko chce. Dzięki temu każdy z domowników będzie zaangażowany. Do kangurowania norowodka czy niemowlaka wystarczy wygodne miejsce i chwila czasu.
Po pierwsze musimy znaleźć wygodne miejsce. Nie ważne czy to fotel czy kanapa. Najważniejsze by być w pozycji półleżącej. Rozbieramy się od pasa w górę. Kontakt skóra do skóry musi odbywać się całą powierzchnią brzucha. Układamy maleństwo na swoim brzuchu tak, by buzia była w naszym dekolcie. Nóżki i rączki dziecka powinny być zgięte. Bardzo ważne jest, by dziecko mogło swobodnie oddychać. Ponieważ dbamy o to, by nie było maleństwu zimno – okryjmy je kocykiem. Takie kangurowanie powinno trwać co najmniej godzinę. Pamiętaj także o byciu spokojną, można w czasie kangurowania włączyć relaksacyjną muzykę. Z pewnością będzie wam łatwiej wyciszyć się i odpocząć. Maleństwo jest bardzo czułe na nastrój mamy. 

kangurowanie noworodka

Przeciwwskazania do kangurowania

Przeciwwskazania do kangurowania noworodków dotyczą najczęściej dzieci urodzonych przedwcześnie. Ponieważ wcześniaki mogą mieć różne problemy nie zaleca się kangurowania kiedy:
– sytuacja kliniczna noworodka jest niestabilna,

– noworodek narażony jest na intensywny ból,
– drenaż jamy opłucnej,
– stan pooperacyjny. 

Dlaczego lubię kangurowanie

Kangurowanie to nie wymysł, a bardzo przydatne „narzędzie” do stworzenia więzi z dzieckiem. Ponieważ kangurowałam wszystkie trzy dziewczyny, każdą w innym momencie. Najszybciej po porodzie dostałam Rozalkę. I faktycznie ten kontakt trwał ponad dwie godziny. Florkę i Kalinę kangurowałam kilka godzin po cięciu, jednak nie trwało to tak długo. Ponieważ udało nam się szybko wyjść do domu to tu kangurowałam je często przez pierwsze tygodnie. Jestem jednak pewna tego, że im częściej i dłużej się tulimy to dzieci są spokojniejsze. Długie wieczorne tulenie działa na każdą z nich. Jestem pewna, że dzięki temu śpią tak dobrze i długo. A przede wszystkim śpią spokojnie. Bez częstych wybudzeń. I oczywiście bez płaczu przez sen.

 

Jeśli spodobał Ci się ten wpis będzie mi niezmiernie miło, gdy zostawisz po sobie ślad.
Zapraszam do śledzenia mojego profilu na facebook oraz instagram.

 

 

About Author

Absolwentka Komunikacji Społecznej na Politechnice Śląskiej. Obecnie mama trzech cudownych córek - Rozalki,Florki i Kaliny, oraz berneńskiego psa pasterskiego - Riko. Uwielbiająca rolę Home Manager'a, pretendująca do miana Perfekcyjnej Pani Domu fanka książek historycznych i obyczajowych, a także niepoprawna romantyczka.

Facebook