fbpx
Menu
rozwój dziecka

Rozwój dziecka – 4, 5 i 6 miesiąc życia dziecka

6 miesiąc

Lecimy dalej z naszym kompendium wiedzy o rozwoju dziecka. Na samym końcu tego wpisu znajdziesz linki do innych miesięcy. Zdecydowałam się wziąć na tapetę okres od urodzenia do ukończenia dwóch lat. W tym czasie dziecko najczęściej jest jeszcze z mamą. Dzięki temu każda z nas doskonale zna swoje dziecko, ale jednocześnie łapie się na tym, że narastają w niej obawy. Różne, często bezzasadne. Dlatego w skrócie opowiem wam co mieści się w normach rozwojowych dla dzieci, które przechodzą właśnie 4, 5 i 6 miesiąc życia.

4 miesiąc życia dziecka

Dopiero co położyli ci na brzuchu kompletnie nieskoordynowane maleństwo, a tu przed tobą całkiem ciekawski maluch. Dziecko, które ukończyło 4 miesiąc życia powinno już bez problemu unieść głowę o 90 stopni z pozycji na brzuchu. Z pewnością będzie się głośno śmiać, jeśli tylko będzie miało ku temu okazję. Czteromiesięczny maluch będzie także podążał wzrokiem za przedmiotem. To jest absolutne minimum. Jeśli nasze dziecko opanowało te czynności, prawdopodobnie potrafi też (lub zaraz zacznie) trzymać główkę mocno trzymane pionowo, oderwać klatkę piersiową od podłogi opierając się na przedramionach, złapać grzechotkę, piszczeć, wyciągać rączkę i wpatrywać się w coś małego, co znajduje się niedaleko.

Jeśli masz w domu torpedę to niech nie zdziwi cię to, że maluch potrafi utrzymać głowę w jednej linii z ciałem podczas podnoszenia go do siadu (lepiej niech sprawdza to lekarz na badaniu), obracać się z brzuszka na plecy lub odwrotnie, odwrócić się w kierunku, z którego dochodzi głos, wypowiadać pierwsze sylaby, typu „gu-gu”.

4 miesiąc życia dziecka

4 miesiąc życia dziecka

5 miesiąc życia dziecka

W piątym miesiącu życia dziecka mamy trochę więcej luzu niż wcześniej. Skoczyły się kolki, pory drzemek się regulują, można więcej zrobić i więcej zaplanować. A co potrafi dziecko, które kończy 5 miesięcy? Mocno trzyma główkę, , spontanicznie się śmieje, wyciąga ręce pod przedmiot, przewraca się z brzuszka na plecy i odwrotnie, ślinić się i spontanicznie gaworzyć. Być może po ukończeniu 5 miesiąca dziecko będzie umiało też siedzieć bez podparcia, a nawet stanąć opierając się o kogoś. Być może będzie też umiało przełożyć przedmiot z jednej dłoni do drugiej, sięgnąć po przedmiot znajdujący się poza jego zasięgiem.

5 miesiąc życia dziecka

5 miesiąc

6 miesiąc życia dziecka

Nasze dziecko zaraz skończy pół roku! Kiedy to minęło. Już za moment będziemy rozszerzać dietę, ale zanim to nastąpi nasze maleństwo musi nabyć jeszcze kilka umiejętności. 6 miesiąc życia pokaże nam, że nasze dziecko potrafi siedzieć bez podparcia (jednak nie należy sadzać go na siłę, tylko czekać aż usiądzie samo), głośno się śmiać, odwracać się w kierunku, z którego dochodzi głos. Być może maluszek będzie umiał stać z podparciem, samodzielnie zjeść to co damy mu do rączki. Maluch po ukończeniu 6 miesiąca może także umieć pełzać, raczkować, mówić „mama” i „tata”. Może także chwycić przedmiot chwytem pęsetowym.

6 miesiąc

6 miesiąc

Poprzednie miesiące znajdziesz tu:
1, 2 i 3 miesiąc życia
4, 5, 6 miesiąc życia

7, 8, 9 miesiąc życia
10, 11, 12 miesiąc życia
13, 14, 15 miesiąc życia
16, 17, 18 miesiąc życia
19, 20, 21 miesiąc życia
22, 24, 24 miesiąc życia

 

Jeśli spodobał Ci się ten wpis będzie mi niezmiernie miło, gdy zostawisz po sobie ślad.
Zapraszam do śledzenia mojego profilu na facebook oraz instagram.

About Author

Absolwentka Komunikacji Społecznej na Politechnice Śląskiej. Obecnie mama trzech cudownych córek - Rozalki,Florki i Kaliny, oraz berneńskiego psa pasterskiego - Riko. Uwielbiająca rolę Home Manager'a, pretendująca do miana Perfekcyjnej Pani Domu fanka książek historycznych i obyczajowych, a także niepoprawna romantyczka.

Facebook