Wyciskarka wolnoobrotowa to sprzęt, który znajdziemy już prawie w każdym domu. Te urządzenia weszły szturmem na rynek i praktycznie znokautowały sokowirówki. Pojawiło się też mnóstwo doniesień, że soki z wyciskarek są lepsze, zdrowsze, mają więcej witamin niż te z sokowirówek. Choć mit o witaminach już został obalony. Tak naprawdę soki różnią się tylko ilością błonnika, a i to nieznacznie. Wiem, bo oglądałam Panią Gadżet.
Jak działa wyciskarka wolnoobrotowa
Czym w zasadzie jest taka wyciskarka? Jak działa? To dość prosty sprzęt. Silnik, drobne sitko, ślimak – najważniejsze części wyciskarki. Urządzenia wolnoobrotowe do uzyskania soku wykorzystują siłę miażdżenia. Główną rolę w tym procesie odgrywa wałek ślimakowy, to właśnie on miażdży owoce i warzywa obracając się z niewielką prędkością. Następnym etapem jest uzyskanie soku i tu następuje proces wyciskania. Zmiażdżone wcześniej owoce teraz są przeciskane przez gęste sito. Sok wraz ze wszystkimi witaminami zostaje odsączony przez sito i spływa do podstawionego naczynia. Natomiast pozostała sucha pulpa ląduje w drugim zbiorniku.
Wiecie, że istnieją aż cztery typy wyciskarek? Poziome, pionowe, typu Champion (połączeni e wyciskarki i sokowirówki) oraz dwuślimakowe. Wyciskarki różnią się między sobą głównie ceną, mocą silnika, otworem wlotowym, poziomem hałasu. Powiem wam jednak, że piłam sok z mojej niskobudżetowej wyciskarki, i piłam z wyciskarki jednej z wiodących marek. Różnicy w soku nie ma żadnej. I jeden i drugi smakują tak samo.
Wyciskarka wolnoobrotowa Manta JUC910R
Marka Manta jest wszystkim doskonale znana. To producent, którego sprzęty należą do niższej półki cenowej. Za swoją zapłaciłam 300 zł (już z przesyłką). Nikt mi nie powie, że to wygórowana kwota. Trzy stówki za wyciskarkę to prawie za darmo.
Jakie są parametry techniczne tej wyciskarki?
- Wyposażenie: Szczoteczka od czyszczenia , popychacz
- Moc (W): 200
- Pojemność naczynia na sok : 1 litr
- Pojemność naczynia na miąższ : 1 litr
- Typ: Pionowa
- Prędkość: 40-70 obrotów/min
- Inne: Unikalny wygląd i konstrukcja, super wytrzymały silnik przeznaczony do 18-sto minutowej pracy, ochrona przed włączeniem bez pokrywy lub pojemnika, funkcja rewersu
- Długość kabla przyłączeniowego: 1 metr
- Funkcja zapobiegająca kapaniu: Tak
- Głośność: 60 dB
Takie parametry sprawdzają się w domu, gdzie sok wyciska się dla 3 osób. Mimo, iż silnik nie może być włączony dłużej niż przez 18 minut nie jest to żaden kłopot. Sok dla naszej trójki robi się dosłownie chwilę. Wyciskarka, mimo iż tania, to doskonale daje sobie radę i z miękkimi owocami (np. kiwi) i z twardymi warzywami (np. marchew).
Czy jestem z niej zadowolona?
Oczywiście. Wyciskarka spełnia moje oczekiwania co do soków. Jest prosta w obsłudze, choć nasze pierwsze spotkanie mogło wyglądać inaczej. Tak się stało, że jest we mnie blond dusza inżyniera od komunikacji społecznej. Myślałam, że dostałam zepsutą wyciskarkę, a okazało się, że to produkt dla mądrych ludzi. Pokrywa ma funkcję zabezpieczającą przed włączeniem. To znaczy, że jeśli nie domkniemy pokrywy aż do usłyszenia charakterystycznego kliknięcia to silnik się nie włączy. Dacie wiarę, że nawet w instrukcji tego nie doczytałam?! Nie mam pojęcia jak to się stało.
Wyciskarka ma funkcję rewersu, używam jej zazwyczaj na koniec wciskania. Bywa, że jakiś kawałek owocu przyklei się do wałka ślimakowego, wtedy wystarczy wrzucić obroty wsteczne. Kawałek wróci nam do otworu, do którego są wrzucane, a po ponownym przestawieniu obrotów sok zostanie z niego wyciśnięty.
Ta wyciskarka wolnoobrotowa jest również banalnie prosta w rozkładaniu i czyszczeniu. W wyposażeniu dodatkowym mamy szczotkę, która pomoże nam pozbyć się resztek owoców z sitka oraz z otworu na pulpę. Umycie wszystkich części wyciskarki zajmuje kilka minut.
Do jedynych jej minusów można by zaliczyć otwór, przez który wrzucamy owoce i warzywa. Nie należy on do największych i np. jabłka muszę kroić na 6 lub 8 części. Ćwiartka dużego jabłka zwyczajnie nie zmieści się do otworu. Jednak przy tak małej wyciskarce nie ma co liczyć na duży otwór. To wszystko musi do siebie pasować. Więc jeśli mamy małą wyciskarkę, to mamy też mały wałek ślimakowy, i otwór musi być do tego wałka dopasowany. Dla mnie nie jest to wielki problem.
W przypadku wyciskarki Manta stosunek jakości do ceny jest idealny. Za dobre pieniądze mamy sprzęt, który robi dobrze to co ma robić, a do tego ma fajny design i ładnie wygląda na kuchennej półce. A jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na jej temat, to po prostu wskoczcie na stronę producenta >>>KLIK<<<
♥
♥
♥
♥
Jeśli spodobał Ci się ten wpis będzie mi niezmiernie miło, gdy zostawisz po sobie ślad.
Zapraszam do śledzenia mojego profilu na facebook oraz instagram.